Kars’ın Boğatepe Köyü’nde yaşayan, 46 yaşındaki iki çocuk sahibi Zümran Ömür, Fransızca ve Türkçe olarak paylaştığı videoda peynirin tarihi ve yaşadığı bölgenin bitki örtüsü hakkında bilgiler verdi. Sosyal medyada videoyu paylaştıktan sonra kısa bir sürede fenomen hâline geldi. Peki kimdir Zümran Ömür ve nasıl bu kadar ünlendi?

Türkiye’de elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, zekâsı ve olaylara bakış açısıyla problemleri çözen gizli kadın kahramanlar bulunuyor. Gün geçtikçe başarıları ortaya çıkıyor ve kendilerine hayran bırakmayı başarıyorlar. Türkiye’de yaşayan herkesin elinden geldiği kadar kadın kahramanlarımıza destek olması gerekiyor. Zümran Ömür bahsettiğimiz kadın kahramanlarımızdan bir tanesi. Türkiye onu, bir turistin sosyal medyada paylaştığı video sayesinde tanıdı. Zümran Ömür’ün hayatına ve yaptığı işlere bakarak onu daha yakından tanıyabilirsiniz.

Zümran Ömür aynı zamanda da 2007 yılında kurulan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’ne başkanlık ediyor. Başkanı olduğu bu dernekte toplamda 15 erkek ve 45 kadın üye çalışıyor. Yaptığı açıklamalarında Zümran Ömür, hayatında köyden hiç çıkmamış kadınların toplumun içine katılmasını ve kendi ayakları üzerinde durarak erkeğin arkasında değil, yanında yürüyecek bireyler olmalarını sağlamak. Bunun için de etkili iletişim, Fransızca, yoga dersleri gibi projeler gerçekleştirilmiş.

Dernekte çalışanların tamamı yöreye ait lezzetlerin ve endemik bitkilerin tanıtımını üstlenip, Zümran Ömür’ün kurduğu Ekolojik Peynir Müzesi ile ilgileniyor. Köylerinde bulunan bitki çeşitliliğini en iyi şekilde değerlendiren dernek üyeleri, uzman hekimler getirerek 35 tıbbi bitkinin doğru toplanması konusunda uzmanlaştılar. 2010 yılına gelindiğinde Zümran Ömür, 32 çeşit peynirin gelecek nesillere aktarılabilmesi için Ekolojik Peynir Müzesi’ni kurdu. İçerisinde; tulum, otlu, tel, kelle, çürük, çanak, Türkmen saçak, eski kaşar, gravyer gibi birçok peynir çeşidi sergileniyor. 

Belli bir süre geçtikten sonra eko-turizm sektörüne de hizmet veren köy, Fransızlar başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gelen turistleri misafir ediyor. Gelen ziyaretçilerini kapıda karşılayan Zümran Ömür, bitki ve peynirlerin tarihini anlatarak müzeyi gezdiriyor. Birçok insanın kalbinde taht kurmayı başarmış olan Zümran Ömür, Atatürk’ün kadınlara verdiği seçme ve seçilme hakkını her defasında dile getirip, kadınların evde oturmaması gerektiğini söylüyor. 

Ününü dünyaya duyurmuş olan Zümran Ömür, BBC’ye verdiği röportajda sosyal medyada hakkında söylenen şeyleri duyduktan sonra fenomen olmakla ilgili bir çabasının olmadığını, kendisinin bir köy kadını olduğunu söyledi. Eşi Celal Kazım Ömür’ün kendisi gibi popüler olmadığını söyleyen Zümran Ömür, eşinin kendisine verdiği destek ve göstermiş olduğu saygının altını çiziyor. Türk erkeklerine seslenerek, kadına şiddetin kabul edilemeyeceğini ve kadınlara sadece saygı göstermeleri gerektiğini vurguladı.    

Eğer fırsatınız olur da Boğatepe Köyü’ne yolunuz düşerse köyde yapılan 3-4 günlük programlara katılarak güzel bir tecrübe kazanabilirsiniz. Bitkilerin çeşitliliği ve faydaları konusunda ilginç bilgiler edinebileceğiniz gibi aynı zamanda da birbirinden lezzetli peynirlerin tadına bakma fırsatınız da var. Zümran Ömür gibi kadınların sayısı arttıkça ülkemizin refah ve huzur seviyesi de artacak.              

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları