Güney Afrika da 20 yaşındaki genç bir kadın dünya da nadir görülen "Benjamin Button" sendromlu bir kız bebek dünyaya getirdi.

Güney Afrika da genç bir kadın yeni dünyaya getirdiği bebeğini ilk kez kucağına aldığında ünlü Hollywood yapımı Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi filmindeki Brad Pitt'in oynadığı karakter gibi kendisinden daha yaşlı görünüşlü olduğunu gördü.

Genç anne Hutchinson-Gilford sendromu olarak da adlandırılan ve hastaların normalden daha hızlı yaşlanmasına neden olan nadir "Benjamin Button" rahatsızlığı olan bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

20 yaşındaki anne, nadir görülen Hutchinson-Gilford sendromlu bir bebek doğurdu. Kaynak: Newsflash
Durum erken yaşlanmaya neden olur ve iki yaşın altındaki bebekleri etkiler. Kaynak: Newsflash

Brad Pitt'in The Curious Case of Benjamin Button filmindeki karakterine benzer şekilde, küçük kız deforme olmuş ellerle ve kırışmış bir ciltle dünyaya geldi.

Progeria olarak da adlandırılan sendrom, iki yaşın altındaki çocukları etkileyen ve erken yaşlanmaya neden olan genetik bir durumdur.

Güney Afrikalı aile, bebeğin enstantanelerinin çevrimiçi paylaşılması ve hasta trollerin "yaşlı bir kadın" gibi göründüğünü yorumlamasıyla yıkıldı.

Yerel basına göre genç kadın Pazartesi günü küçük Libode kasabasındaki evinde doğum yaptı.

Ambulansın zamanında gelmemesi üzerine yeni anne ve kızı doğumun ardından hastaneye kaldırıldı.

Bebeğin büyükannesi, "Orada bize sakat olduğu söylendi. Doğumu sırasında onda bir tuhaflık olduğunu fark ettim. Ağlamıyordu ve kaburgalarından nefes alıyordu.

"Şok oldum çünkü bu garipti. Şimdi insanların ona isim taktığını duyuyorum. Bu çok acıtıyor. İmkanım olsaydı hepsini hapse atardım."

Progeria teşhisi konan çocuklar ortalama 14.5 yaşında arterioskleroz'dan ölme eğilimindedir.

Progeria Araştırma Vakfı, dünya çapında 132 çocuk ve genç yetişkinin Hutchinson-Gilford Progeria Sendromu olduğunu tahmin ediyor.

Kız bebek Pazartesi günü Doğu Cape, Libode'de doğdu. Kaynak: Newsflash

Benjamin Button sendromu nedir?

"Benjamin Button sendromu" olarak da bilinen Hutchinson-Gilford Progeria Sendromu (HGPS), nadir görülen ve ölümcül bir genetik durumdur.

Progeria, hastaların genellikle yaşlılıkla ilişkili rahatsızlıklar göstermesiyle birlikte, yaşlanmanın hızlanmasına neden olur.

Progeria Vakfı  şunları söylüyor: “Progeria'lı çocuklar, yaşamlarının ilk iki yılında hızlandırılmış yaşlanmanın birçok özelliğini sergilemeye başlarlar.

“Progeria belirtileri arasında büyüme geriliği, vücut yağı ve saç kaybı, yaşlı görünen cilt, eklem sertliği, kalça çıkığı, genel ateroskleroz, kardiyovasküler (kalp) hastalığı ve inme sayılabilir.

“Farklı etnik kökenlere rağmen, çocuklar oldukça benzer bir görünüme sahipler. Progeria'lı çocuklar ortalama on dört yaşında aterosklerozdan (kalp hastalığı) ölmektedir.

Progeria'lı insanlar genellikle kafalarına kıyasla küçük, kırılgan çerçevelere sahiptir ve sığ bir çene ve sıkışmış burun gibi belirgin bir görünüme sahiptir.

Genetik olmasına rağmen kalıtsal olmayan durumun tedavisi yoktur.

LMNA adı verilen gendeki bir mutasyondan kaynaklanır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları