Adam otları'nınm Harry Potter Filmine verdiği ilham, işte gerçek adam otu bitkisi ve rivayeteri

Adam Otu Bitkisi

Dünyaca ünlü Harry Potter filminde yer alan ve çığlık atmasıyla bilinen ve taşa dönenlerin hayata döndürülmesinde iksir yapmak için kullanılan adam otu bitkisi , gerçek hayatta da varolan bir bitkidir. 

Bu bitkiyi ilginç kılan özelliği, şeklinden dolayı gerçek olduğu düşünülen ve hakkında pek çok yerde duyabileceğiniz hikayeleridir. İşte o tüyler ürperten rivayetler..

Akdeniz bölgesi ve Himalayalara özgü olan patlıcangiller (Solanaceae) familyasından gelen ve hakkında birçok rivayet bulunan bitki türü Türkiye'de adamotu ismiyle biliniyor. Halk arasında insan otu, adem otu ve Abdüsselam otu olarak da bilinen bu bitkinin bilimsel ve Latince ismi mandragora officinarum'dur.

Toprağın üstünde sarı ya da mavimsi-mor renkli çiçekler açarken toprağın altında insana oldukça benzeyen köklerinden dolayı adam otu veya adem otu bitkisi olarak bilinmektedir. 

Rivayetler

Rivayetler

Bu bitki Arapça'da ise yebruh adıyla anılıyor ve bu isim "ruh candır" anlamına geliyor.

Ayrıca ateş böceklerini çekmesiyle titreyen ateş gibi görünmesinden dolayı "şeytan mumu" adıyla da anılıyor.

Osmanlı'da Adam Otu

Osmanlı'da Adam Otu

Bilimsel Araştırmalarda Adam Otu

Bilimsel Araştırmalarda Adam Otu

Eski Çağlarda Adam Otu

Eski Çağlarda Adam Otu

Hikayelerde Adam Otu

Hikayelerde Adam Otu

yüzyılda Kudüs’te yaşamış tarihçi Flavius Josephus’a göre, açığa çıkan köke uzun bir ip bağlanıp ipin ucu halka yapıldıktan sonra bir hafta aç bırakılmış siyah bir köpeğin boynuna geçirilirmiş. Sonra köpeğe bir et parçasını koklatıp uzağa fırlatılırmış. Eti kapmak için fırlayan köpek, kökün topraktan sökülmesini sağlarmış. Bu tuhaf hikayeye göre, o an bitki, kulakları sağır eden acı bir çığlık atarmış ve köpeğin de acı içinde inleyerek ölümüne neden olurmuş. Kök sökücüye de bitkinin acı çığlığından etkilenmemesi için kulaklarını mumla sıkıca kapaması önerilmiş

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları