Köpekler Tasmaya Nasıl Alıştırılır? Köpeklere İlk Kez Tasma Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Yazımız ilk evcil hayvanını alanlar için olmazsa olmaz bilgiler içeriyor.

Yavru bir köpek sahibi olmak günümüzde çok talep gören bir durum halindedir. Doğru zamanda alınmış bir yavru, hayatınızda size pek çok konuda arkadaş olacaktır. Bu noktada ilk aşıların takibi ve aşı bitimi ile artık sokağa çıkabilmesini veteriner hekiminiz size bildirecektir. Ancak sokağa çıkacağı günü beklerken sizin de hazırlıklı olmanız gerekir.

Köpekler doğaları gereği özgür olmayı tercih etseler de, daha ilk kez dışarıya çıkıyor olması onlar için pek çok tehlikeyi barındırır. Bu noktada son aşılara yaklaşırken köpeğinizi tasmaya alıştırmalı, gün içinde bazı egzersizler yaptırmalısınız.

Köpekler İçin Evde İlk Eğitim

Köpeğinizle dışarıda gezmek için çok heyecanlı olabilir, sabırsız davranıyor olabilirsiniz. Ancak tüm bunları yaşamadan önce köpeğinizle aranızda belli bir bağ kurmalısınız. Köpeğiniz size itaat etmeye gönüllü olmalı, aranızda korkuyla kurulan bir bağ olmamalıdır. Köpeğinizle dışarıda gezmeyi hayal ederken, bazı küçük detayları atlamamalısınız.

Köpekler komut alabilen ve çok hızlı öğrenen canlılardır. Dış dünyayla tanışmadan önce, sizlere dışarıda yardımcı olacak bazı komutları köpeklerinize öğretmelisiniz. Örneğin ‘otur’, ‘bekle’, ‘bırak’ gibi komutlar, gezintileriniz esnasında sizlere yardımcı olacaktır.

Köpeklere İlk Kez Tasma Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinize ilk kez tasma takacaksanız, bunu dışarı çıkacağı ilk günün en az 1 hafta öncesinden alıştırmış olmalısınız. Köpeğinizin boyun çevresine uygun uzunlukta bir tasma seçmeli, arada 2 parmak boşluk kalacak şekilde takmalısınız. 1 hafta öncesinde başladığınız bu alıştırma egzersizinde kayış kullanmadan köpeğinizin sadece boyun tasmasının varlığına alışmasını sağlamalısınız.

İlk başlarda köpeğiniz kaşınma, tasmayı ısırmaya çalışma gibi tepkiler verse de varlığına alışacak, tasmanın boynunda yarattığı ağırlığa duyarsızlaşacaktır. Birkaç gün süren bu sürecin ardından köpeğinizin tasmasına kayışı takmalı, ancak onu serbest bırakmalısınız. Kayışı kovalamaya ve ısırmaya çalışması halinde onu uyarmalı, bıraktığı ve başka şeylere odaklandığında onu ödüllendirmelisiniz.

Köpeklerinizle Birlikte Tasmaları ile İlk Gezinti

Köpekler çok hızlı alışkanlık edinebilen canlılardır. İlk gezintilerinde zaten küçük olduğu için bir şeylere müdahale etmemek, ilerde bu sorunlarla uğraşacağınız anlamına gelir. Bunu yaşamamak için ilk gezintinizde ona kuralları tanıtmalı, doğru her hareketinde ödüllendirmelisiniz. Çekiştirme yaptığında engellemeli, yanınızda yürümenin doğru olduğunu ödüllerle ona göstermelisiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları