Son yıllarda iyice popüler olan meditasyon, artık hemen hemen herkesin denediği bir zihin boşaltma yöntemi.

Ancak görülüyor ki pek çok kişi bunu yanlış yöntemler ile yapıyor ve doğal olarak da sonuç alamayınca işe yaramadığı düşüncesine kapılıyor. İyi sonuçlar veren meditasyon için, doğru bildiğiniz ancak yanlış olan bilgileri sizler için derledik.

Meditasyon zordur

Meditasyon zordur

Asla böyle bir durum söz konusu değil. Tam tersi, nefesinizi düzenlemek kadar kolay bir iş oluyor meditasyon. Pek çok insan meditasyon yapmanın zor olduğu düşüncesi ile ya kendini zorluyor ya da daha başlamadan bitiriyor. Unutmayın ki meditasyon zorlayıcı hareketler eşliğinde yapılan bir aktivite değil, sadece zihin gücünüzü canlandırmak için uygulanan hayal gücüne dayanır. Yani sadece kendinizi akışa bırakmanız yeterli.

Zihnini boşaltmazsan işe yaramaz

Zihnini boşaltmazsan işe yaramaz

Bir insana ‘’haydi otur bakalım, at şimdi kafandaki her şeyi’’ derseniz, tabi ki bu insan zorlanır. İnsan aklından geçen düşünceleri tamamen durduramaz. Etraftaki sesler, gün içinde yaşanan tatsızlık bir anda akılda belirebilir. Böyle bir durumda meditasyon yapan kişinin yapması gereken şey, aklından geçen bin bir türlü düşüncenin sadece bir tanesine fazladan odaklanması olacaktır. Yani zihin tamamen boşaltılacak durumu yanlış bir bilgi. Doğru olana odaklandığınız an zaten diğerleri kendiliğinden silinecek.

Başarı için uzun yıllar yapmak gerekir

Başarı için uzun yıllar yapmak gerekir

Meditasyon elbette ki bir günde tüm sorunları çözen bir yöntem değil, keşke öyle olsaydı belki her şeyin çözümü o zaman daha basit olurdu. Maalesef bir günde sorunlar çözülmediği gibi yıllarca denemek gerekli ibaresi de yanlış. Harvard Üniversitesi’nde yapılan 8 haftalık meditasyon ile pek çok kişinin empati, endişe, uyku, gerginlik, kaygı gibi durumlarında çözümlere ulaşılabilmiş, demek ki ‘’yıllarca yapmadan işe yaramaz’’ ibaresi kökten yanlış.

‘’Zamanım yok ki’’ yanılgısı

‘’Zamanım yok ki’’ yanılgısı

Meditasyon dediğiniz olay, zihni bir noktaya odaklayabilmek, diğerlerini görmezden gelmeye çalışma olayı. Yani öyle hadi bakalım kalk zıpla, hopla enerjini tüket değil. Saatlerce süren bir rahatlama yöntemi olmadığı gibi, eğer zihin odaklamada zaten sorun yaşayan biri değilseniz her istediğiniz alan ve zaman da yapabilirsiniz. Yürürken, otururken, uzanırken aklınıza ne gelirse artık, birkaç dakikalık bile olsa zihni odaklayıp kötü düşünceleri arındıran çok fazla kişi varken siz neden hala zamanın önemli olduğunu düşünüyorsunuz ki.

İnancım yokken nasıl başarırım düşüncesi

İnancım yokken nasıl başarırım düşüncesi

Zihni dinginleştirip, orada kirlilik yaratan düşünceyi beyinden uzaklaştırma işlemidir meditasyon. Yani bunu yaparken illa ki bir ruhsal bilgi birikiminin olması ya da bir şeylere inanıp inanmama durumuna ihtiyacınız yok. Zaten pek çok dinde meditasyon bir şekilde yer alıyor. Siz farkında olmadan hayatınızın bir parçasına mutlaka bunu sokuyorsunuz. Burada amaç neyi, nasıl ve ne için yapacağınızı öğrenerek yapmanızı sağlamak.

Astral deneyimler yaşayacağım yanlışı

Astral deneyimler yaşayacağım yanlışı

‘’Eee, hani ben ışık falan görmüyorum.’’, ‘’Hani nerde o ilahi ses’’ gibi çıkarımlar ile bu işe girişen kişiler genelde hayal kırıklığı ile karşılaşıyor çünkü meditasyonu bir çeşit ruhsal hareketler olarak kodluyorlar beyinlerinde. Durum böyle değil. İlahi bir varlığı göreceğiniz, oturup sizinle muhabbet edeceği vs. düşüncelerden sıyrılın bir an önce. Asla ruhsal bir güç gelip omuzlarınızdan tutmayacak. Amaç, kendi zihninize komut verebilmek, o an hayal etmeniz gereken nesne veya duyguya odaklanmak.

Her şeyden kaçış yöntemidir

Bu çok büyük bir yanılgı, çünkü meditasyonda etrafınızdakilerden kaçmaz aksine onlara odaklanırsınız. Eğer kaçış yöntemi düşüncesi ile buna yönlenirseniz iyi bir fayda almanız mümkün değil. Gerçeklerden kaçmak yerine meditasyon sırasında onların üstüne gidebildiğimiz için o olayları atlatıyoruz. Eğer kaçış yöntemi olsaydı asla pişmanlıklar, kötü olaylar hatırlanmaz, yokmuş gibi davranılırdı. Bu düşünceyi bir an önce zihninizden atın ve meditasyona bir iç yüzleşme olarak bakmayı deneyin. İşte o an anlayacaksınız meditasyonunun gerçekte size ne katmak istediğini.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları