Turizm sektörüne yön veren güçlü kadın yöneticileri 8 Mart'a uygun bir şekilde tanımaya ne dersiniz.

Öncelikle sözlerime Türkiye’nin, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, benzersiz coğrafi konumu veçeşitli turistik destinasyonları ile önemli bir turistik cazibe merkezi olduğunu kabul ederek başlamakistiyorum. Bu konuda eli gerçekten güçlü olan bir ülke. Bu da bizi Türkiye'nin turizm sektöründeki liderlikrolünü ve dayanak çeşitli faktörlerle belirleyici özellikler taşıyor. Bundan önce bakmamız gereken bir şeydaha var, bu cevheri ortaya çıkarmak için emek veren insanlar. Şu an TTYD çatısı altında toplanmış olanyatırımcılara ise Oya Narin başkanlık yapıyor.


Peki Oya Narin kimdir? Nasıl bir iş deneyimine sahip? Oya Narin Narin Tekstil A.Ş. ve Martı Otel İşletmeleriA.Ş. ‘de Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış biriş insanıdır. On yıllarca yıldır biriktirdiği iş deneyimi ile birçok dernek, vakıf ve kurumun yöneticiliğini veüyeliğini yapmaktadır. Martı Otel İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Martı GYO Gayrimenkul YatırımOrtaklığı A.Ş.Yönetim Kurulu Üyesi, Lila Müzik Yapım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, TOHUM - Türkiye OtizmErken Tanı ve Eğitim Vakfı Kurucu Üye - Yön.K.Üyesi.

Oya Narin’in STK’larda daha önce almış olduğu ve hala aktif olduğu bazı görevler ise şöyle; DEİK - DışEkonomik İlişkiler Kurulu, TUSİAD - Turizm Çalışma Grubu Üyesi, TUROB - Turistlik Otelciler ve İşletmecilerBirliği Üyesi, GETOB - Güney Ege Turistlik Otelciler Birliği Üyesi, KETAV - Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı Üyesi,KAGİDER - Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Üyesi, TOBB - Turizm Meclis Başkan Yardımcısı, KadınGirişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi, İstanbul Ekonomi Zirvesi - Yönetim Kurulu Üyesi ve SCAL - İstanbulÜyesi.

Oya Narin ile bilgili bilgileri verdiğimize göre şimdi sektörel alanda yaptıklarını örneklerle anlatabiliriz.Yukarıda saydığım faktörler, özellikler hatırlayarak ‘nedir?’ sorusunu yanıtlar vermeye başlayabiliriz. Anakonumuza geçtiğimizde anlaması daha kolay olması için örnekler üzerinden saymaya başlayabiliriz.Türkiye, tarihi bölgeler, plajlar, dağlar, göller, termal kaynaklar, kültürel miras ve modern şehirleri içeren çeşitlituristik destinasyonlara sahiptir. Bu da Nadir’in sektör içinde ağırlık verilmesi gereken alanlar olduğunubelirttiği temalar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerine açılacak koridorlarla yeni bir kitlenin ülke içerisine akışını yeniyatırımları çekmek. Ayrıca Türkiye, turizm sektörüne yönelik altyapı yatırımlarını hız kesmeden sürdürmeyedevam ediyor. Kaliteli konaklama, yeme içme, ulaşım ve rehberlik hizmetleri, turistlerin memnuniyeti Narin’indeyimi ile daha profesyonel hale gelmiş ve uzun yıllar boyunca aynı yüksek kalitede korunabileceğinibelirtmiştir. Yani kısacası Türkiye’nin turizm potansiyelinin farkına varılmış ve bunu ortaya çıkarabilmek içindiğer kurumlarla güçlerini birleştirmiş bir takım yatırımcılar var. Bu yüzdende deneyimeAncak unutulmamalıdır ki, turizmdeki liderliği sürdürebilmek için sürdürülebilir turizm uygulamalarına önemverilmesi, çevresel ve kültürel değerlere saygı gösterilmesi, güvenliği artırmak için önlemlerin alınması vepazarlama stratejilerinin etkin bir şekilde yönetilmesi gibi faktörlere de odaklanmak önemlidir. Keza bukonuda da Oya Narin sürdürülebilirliğin önemini vurguluyor. Narin yaptığı konuşmalarda her zaman başarılıadımların yanında sektörel öz eleştiri ve daha ileriye gidebilmek için atılacak adımları da paylaşmaktan imtinaetmiyor. Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları