5253 sayılı dernekler kanununu çerçevesinde kurulmak zorunda olan dernekler, belli amaçlar çerçevesinde demokratik baskı grubu oluşturarak bir devrede sesini duyurmak üye olan kişilerin sorunlarına çözüm üretmek adına kurulan sivil toplum örgütleridir.

Dernek kurabilmek için en az 7 gerçek veya tüzel kişinin varlığı zorunludur. Derneklerin kuruluşları para kazanmak dışındaki amaçlarını gerçekleştirmek içindir. Türkiye'de faaliyetlerini gösteren birçok dernek bulunmaktadır.

Türkiye Eğitim Derneği - TED

Türkiye Eğitim Derneği - TED

1928 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri doğrultusunda kurulan dernek, eğitim alanında Çalışkan azimli ve dürüst Türk gençlerini eğitim desteği sunmaktadır.  

Türkiye Eğitim Derneği genel başkanlığına Selçuk Pehlivanoğlu sürdürmektedir. 2003 yılından bugüne başkanlık görevine devam eden Selçuk Pehlivanoğlu 1963 Ankara doğumludur.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği - TSSD

Türkiye Sigarayla  Savaş Derneği - TSSD

Halk sağlığını ciddi seviyede etkileyen sigaranın dünyada ve ülkemizde tamamen yokedilmesini sağlamak amacıyla kurulan dernektir. 1999 yılında sigara ve tütün ürünlerine karşı kurulan önemli bir kuruluştur. Derneğin genel başkanlığını Doçent Doktor Mustafa Aydın sürdürmektedir. 1956 yılındaTrabzon'da doğan Doçent Doktor Mustafa Aydın birçok sivil toplum konusundafaaliyetlerini sürdürmektedir.

Tüketiciyi Koruma Derneği - TÜKODER

Tüketiciyi Koruma Derneği - TÜKODER

Kısa adı TÜKODER olan Tüketiciyi Koruma Derneği henüz Türkiye de hukuki anlamda tüketici hakları korunmasına ilişkin bir yasa çıkmadan önce 1990 yılında kurulmuş ve tüketici haklarının yasal bir zemine oturtulması hususunda büyük gayretleri olmuştur.

Derneğin kuruluş amacı tüketicinin korunması, yasalhaklarının bilgilendirilmesi ve savunulması konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlihale getirilmesini sağlamaktır.

Özellikle son dönemde teknolojik gelişmelerle beraber oluşan internet alışverişlerinde tüketicilerin kandırılmaması ve bilinçli alışveriş yapmaları hususunda sürekli olarak bilgilendirilmelerini sağlamaktadır.

Merkezi İstanbul’da olan dernek siyasi ve ticari kuruluşlardan bağımsız şekilde hareketetmektedir. Derneğin genel başkanlığını AzizKoçal yapmaktadır.

Arama Kurtarma Derneği ( AKUT )

Arama Kurtarma Derneği ( AKUT )

AKUT, ilk olarak 1995 yılında Bolkar dağlarında kaybolan 2 öğrencinin uzun aramalarınınsonuçsuz kalması sonrasında bir grup dağcının bir araya gelerek kurdukları bir dernektir. Doğal afetler ve büyük kazalarda mağdur olan kişilere kısa sürelerdeulaşarak ilk yardım desteği sağlamaktadır. Kısa adı akut olan arama kurtarmaderneği onursal başkanı Ali Nasuh Mahrukidir. Şu andaki genel başkanlığını ise2016 yılından beri Saydun Gökşin sürdürmektedir.

Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği - ERAM

Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği - ERAM

Zihinsel engelli çocukların eğitim, sosyal faaliyetlerini takip ederek topluma kazandırılması ve mutlu birer birey olmalarını amaç edinen dernektir. Merkezi İstanbul Fatih’te bulunan dernek faaliyetlerini aktif olarak sürdürmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları