Yardımlaşma ve dayanışma amacıyla kişilerin bir araya gelerek kurdukları yapıya vakıf denilmektedir. Vakıf temelde gönüllülük esasına dayalı olarak kişilerin bağışladıkları para ve kıymet ifade eden varlıklarla oluşturdukları kuruluşları göstermektedir.

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından denetlenen süreklilik sağlayananlaşılabilir ve belirli olmak zorundadır.

Kanundabelirtilen çerçeveler dışına çıkmaları yasaktır. İhtiyaç sahiplerine sosyalhizmetler, ulaştırma hizmeti, temel gıda maddeleri, eğitim hizmeti, sanat vekültür hizmetleri, Dini hizmetleri, spor hizmetleri, sağlık hizmetleri vebirçok alanda topluma faydalı olacak faaliyetlerde bulunurlar.  Türkiye’de topluma yarar sağlamak adına farklıalanlarda faaliyet gösteren birçok Vakıf bulunmaktadır.

1884 Vakfı

1884 Vakfı

Merkezi İstanbul'da bulunan yoksul öğrencilere eğitim hayatında fırsat eşitliği sağlayabilmek adına ekonomik yardım yapan vakıftır. 2005 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ve her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı tanıyan bu vakıf temelde eğitim hizmetlerinde öğrencilere yardımcı olmaktadır. Derneğin kurucusu ve başkanı Y. Mimar Öner Demirci kurulduğu günden vefat ettiği 2016 yılına kadar başkanlık yapmıştır.

Çağdaş Eğitim Vakfı - ÇEV

Çağdaş Eğitim Vakfı - ÇEV

1994 yılında çağdaş ve nitelikli eğitim sloganıyla faaliyetlerine başlamıştır. Ulusal seviyede eğitim alanında yaşanan sorunlara akıl ve bilimin ışığında çözümüretmek için kurulmuştur. Cumhuriyet değerlerine saygılı demokrasi ve ülkenin geleceği adına söz sahibi olabilecek gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Profesör Doktor Ahmet Altınel Çağdaş Eğitim vakfının 2009 yılından beri başkanlığını sürdürmektedir.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI - LÖSEV

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI - LÖSEV

1998 yılında lösemili çocukların tedavi edilmesi amacıyla kurulan vakıftır. Lösemili çocukların sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyacının karşılanmasında etkin rol oynayan LÖSEV kan hastalıkları noktasında ulusal seviyede faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurulduğu günden bugüne başkanlığını Dr. Üstün Ezer yürütmektedir. 23 yıllar LÖSEV başkanlığına sürdüren Üstün Ezer çocukların şirin babası olarak tanınır.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı - ÇEKÜL

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı - ÇEKÜL

Kaybolan ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel değerlerin yaşatılması adına 1990 yılında kurulan vakıftır. Ülkemizin tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak için faaliyetlerine devam etmektedir. Vakfın başkanlığını kurulmuş olduğu 1990 yılından günümüze Profesör Dr. Metin Sözen sürdürmektedir.

TSK Mehmetçik Vakfı

TSK Mehmetçik Vakfı

Ülkemizin güvenliği için canlarını feda ederek şehit düşen askerlerin yakınlarına gazi olan veya engelli kalan Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamaktadır. 1982 yılında kurularak bu günlere kadar faaliyetlerine devam eden Mehmetçik Vakfı başkanlığını 2017 yılından beri emekli Tuğ General Mustafa Şenol sürdürmektedir.

Darüşşafaka Vakfı

Darüşşafaka Vakfı

1863 yılında kurulan parasız ve yatılı hizmeti veren kuruluştur. İstanbul'da kurulanbu Vakıf Türkiye'nin eğitim alanında kurulan ilk sivil toplum kuruluşudur. 2019 yılında Darüşşafaka Vakfı'nın başkanlığına M. Tayfun Öktem seçilmiş ve bu tarihten günümüze görevini sürdürmektedir.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı ülke savunmasında görev yapan Türk silahlı kuvvetleri personeli ve emniyet personelinden görevleri esnasında yaralanan, uzvunu kaydeden ve şehit olan kişilerin emanetleri olan ailelerine ekonomik ve sosyal destek sağlamak amacıyla 1994 yılında kurulmuştur. Vakfın başkanlığını Lokman Aylar sürdürmektedir.

Türkiye Aile Sağlık ve Planlama Vakfı

Türkiye Aile Sağlık ve Planlama Vakfı

1985yılında Vehbi Koç’un liderliğindeki bazı iş adamı ve akademisyenlerin katılımıyla kurulan Vâkıftır. Anne çocuk sağlığı ve aile planlaması noktasında faaliyetlerine devam eden vakfın başkanlığını Temel Atay sürdürmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı

2002 yılında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirebilmek adına faaliyetlerine başlayan Vâkıftır. Farklılıklara saygı, yaşam boyu öğrenme, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir. Vakfın başkanlığını Kaddafi Bozkurt 2017 yılından beri yapmaktadır.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı - TEMA

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı - TEMA

Kısa adı tema olan Türkiye erozyonla mücadele ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma Vakfı 1992 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Çevreci bir misyon üstlenenTEMA Vakfı başkanlığını Hayrettin Karaca kurulduğu günden günümüze sürdürmektedir.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

Özgürlükten yoksun, risk altında bulunan, suça sürüklenen ve adli işlem gören tüm çocuklara destek vermek ve topluma kazandırmak amacıyla 1992 yılında kurulmuştur. Vakıf başkanlığını Nevin Özgün sürdürmektedir.

İktisadi Kalkınma Vakfı

İktisadi Kalkınma Vakfı

Iktisadi kalkınma vakfı Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri noktasında uzmanlaşmış olan ve 1965 yılında kurulan vakıftır. Vakfın başkanlığını 2019 yılından günümüze Ayhan Zeytinoğlu sürdürmektedir. Türkiye'nin 2004 ve 2005 yıllarında Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakere sürecinde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının sürece katılımını sağlanmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları