Daha Önce Dinlemediğinize Pişman Olacağınız 9 Etnik Müzik Eseri
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Daha önce dinlemediğinize pişman olacağınız 9 etnik müzik eserini sizler için derledik.

Çektiğimiz acıyı, sevincimizi, hüznümüzü kısacası duygularımızı anlatabilmek için çoğu zaman sözcüklere ihtiyaç duymuyoruz. Dünyanın her yerinde hüzünlü bir yüz aynı çizgilerle kederleniyor. Dünyanın her lisanında gözyaşının anlamı aynı. Duygularımızı dışa vurmanın başlıca yollarından olan müzik de, sözleri hangi dilde yazılırsa yazılsın dinleyen herkese aynı duyguları hissediyor. Çünkü tıpkı duygular gibi müzik de evrensel. Popüler kültürün sığlığından sıkılanlar için etnik müzikler farklı coğrafyaların yaşanmışlıklarına, aşklarına, kavgalarına, acılarına açılan bir kapı görevi görüyor. Hiç dilini bilmediğiniz bir Boşnak’ın, bir Filistinlinin yaşadığı katliamı müziğinden duyabiliyorsunuz. 

Le Trio Jordan, Masar

Filistin asıllı 3 kardeşin bu eseri, sizinle konuşuyor adeta size bir şeyler anlatıyor gibi. Her notasıyla ruhunuza farklı renklerde birer ilmek atıyor. Dinlerken gözlerinizi kapatıp Filistin’in tarih ve mistisizm kokan sokaklarında yavaş ve huzurlu bir gezintiye çıkıyorsunuz. Le Trio Joubran’ın udlarından Filistin’in yaşanmışlığı dökülüyor.

Faran Ensemble, Dune

Uçsuz bucaksız sahranın ortasında çıplak ayaklarıyla oturup sakin ve ferah ezgiler yapan bir grup Faran Ensemble. Dune bir yana, diğer tüm eserleri ayrı ayrı çok güzel. Hepsinin ayrı bir ruhu var. Öte yandan You Tube kanallarında çok iyi bir Türkçe ile Türk hayranlarıyla etkileşime geçiyorlar.

Lena Chamamyan, Sareri Hovin Mernem

Sözlerini anlamasanız da her dinlediğinizde gözleriniz doluyor. Acıyı, yası iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu yakarış, cılız meydan okuyuş, ağıt Lena Chamamyan’ın sesiyle iki kat öldürücü oluyor. Ağlamamanız gereken bir yerdeyseniz dinlemenizi tavsiye etmiyoruz.

Mohsen Namjoo, Zolf Bar Bad

Büyük şair Şirazlı Hafız’ın divanındaki gazellerden birinin bestelenmiş hali olan bu eser tek bir kelime Farsça bilmeseniz dahi sizi sarıp sarmalıyor. Aruz vezninden gelen o tatlı tını, uyakların güzelliği hoş bir tat bırakıyor. Bu eser sakin bir yaz gecesine yakışabilecek nadir güzelliklerden.

Anna RF, Weeping Eyes

Dinlediğinizde ben bunu bir yerden biliyorum diyeceğiniz türde bir eser. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, samimi ve içten bir dille dinleyenlerini kucaklıyor. Samimiyetle beraber ruhunuza dinginlik, özgürlük ve derinlik işliyor. Her dinleyişte yüksek bir dağ zirvesinden vadiye doğru yürüyormuş hissi veriyor. Bir kere dinlemekle yetinmeyeceğiniz eserlerden.

Mark Eliyahu, Journey

Mark Eliyahu 150 yıllık kemanesini bir bıçak gibi göğsümüze saplıyor. Eseri dinlerken kah uçsuz bucaksız bir çölde, bir devenin üzerinde seyahat ediyor kah bir yaz akşamı evinizin bahçesindeki salıncakta göğe sallanıyorsunuz. Hem çok yabancı hem de çok tanıdık. Adeta ağlayan kabak kemanenin anlattığı sözsüz hikayeler içinde az biraz sanat kırıntısı olan herkes için ilham verici.

Goran Bregoviç, Ederlezi

Ederlezi Hıdrellez demek. Çingeneler Zamanı filminde çaldıktan sonra bilinirliği artan bu eser her dinleyenin kendinden bir şeyler bulacağı türden. Etnik müziğin günümüzün sığ şarkılarından çok daha evrensel, güçlü ve duygulu olduğunun kanıtı niteliğinde. Şarkının notalarına işlenmiş yüzlerce yıllık kültür ve yaşanmışlık var.

Fairouz, Le Beirut

Lübnan iç savaşına ithafen yazılmış bu eser Fairouz’un sesiyle adeta büyülü bir dünyadan bizlere bir şeyler söylüyor gibi. İçinde fazlaca hüzün ve acı barındırıyor. Bu eser üzülmek için bir yere, millete, ırka ait olmanın gerekmediğinin bir kanıtı. Fairouz’un Beyrut için yaktığı bu ağıtı dinlerken belki de hiç gitmediğiniz bir şehir için acı çekeceksiniz.

Kendi tabirleriyle “öze yolculuk yapma arayışındaki” eserleri seslendiriyorlar. Tasavvuf Musıkisi’ne farklı bir üslup ile yaklaşıyor ve ortaya dinlemesi keyifli eserler çıkarıyorlar. Seslerini dinlediğinizde dinleniyor ve yaşattıkları andan içeri girdiğinizde lisan ile anlatamayacak kadar yoğun duygulara kapılıyorsunuz. İzlemesi ayrı dinlemesi ayrı keyifli bu gruba İstanbul sokaklarında rastlayabilirsiniz.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları