Maya Medeniyeti Hakkında Bilinmeyenler
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Haklarında birçok efsane türetilmiş bu kadim medeniyet hakkında daha evvel duyulmayan şaşırtıcı bilgileri sizler için derledik.

Birçoğumuzun hayatına 2012 yılındaki kıyamet kehanetiyle giren uygarlığın ortaya çıkış tarihi ve nasıl ortaya çıktıkları hakkında kesin bir kanı yok. Mayalıların takvimi başlangıç olarak Milattan Önce 3114 tarihini işaret ediyor fakat arkeologlara göre Mayalıların ortaya çıkışı Milattan Önce 1800’de Meksika’nın Pasifik kıyılarında başlamış. Fakat Mayalılara ait bilinen en eski hiyeroglifler ve tabletlerin tarihi Milattan Önce 250 yılına rastlıyor. Mayalılar hakkında bilinenler de bu tarihten sonrasına ışık tutuyor.  Çok uzun süredir bu büyük uygarlığın bir anda yok olduğu düşünülüyordu. Çünkü henüz inşası tamamlanmamış yapılar, kadehlerde şaraplar, tabaklarda yemekler yarım kalmıştı. Fakat son yapılan arkeolojik bulgular bu anlık yok olmanın savaş kaynaklı olduğunu gösterdi. 

 • Maya uygarlığı bir anda ortadan kaybolmuş olsa da bugün Meksika ve Guatemela bölgesinde sayıları az da olsa Maya dili ve kültürüyle yaşayan insanlar mevcut.
 • Arkeologlar tarafından tarihte Yukatan yarımadasında Mayalıların nüfusunun 7 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor.
 • Mayalılar yeni doğan çocuklarına doğumun gerçekleştiği ayın adını veriyorlardı. Günümüzde çocuklara verilen Nisan ve Eylül adları Maya kültüründen bize kadar ulaşmış bir gelenek olabilir mi?
 • Maya uygarlığı birçok bilim ile beraber tıpta da epey ilerlemişler. Yaralara atılan dikişte insan saçı kullanmak gibi değişik yöntemlerin yanı sıra diş dolgusu ve protezde de oldukça başarılılardı.
 • Her ne kadar uygar ve gelişmiş bir toplum olsalar da insan kurban etmek gibi oldukça vahşi adetleri de mevcuttu.

 • Bitkilerin dilinden anlamakta da oldukça mahirlerdi. Hatta bitkilerden elde ettikleri bileşenleri tıbbın yanı sıra dini ayinlerinde de kullanıyorlarmış.
 • Mayaların bütün büyük şehirlerinde top sahaları bulunuyordu. Bu sahalarda günümüzdeki futbol maçlarına benzer maçlar yapılıyordu. Maç deyince hemen aklınızda meşin top canlanmasın. Mayalılar bu maçlarda kesik insan başları kullanıyordu. Maçta yenilen taraf ise kurban ediliyordu. Bugün Maya kültürünün yaşanıldığı bölgelerde oyuna Ulama adı erilmiş ve oynanmaya devam ediyor. Tabi artık kesik baş değil top kullanarak oynuyorlar.
 • Mayalılar için günümüzde sauna olarak adlandırılan ter banyoları dini ritüellerinin bir parçası. Burada terleriyle beraber içlerine yerleşmiş kötülüklerden de kurtulduklarına inanıyorlardı.
 • Kurban törenlerinde kurban edilecek kişiler evvela maviye boyanıyordu. Daha sonra uzun süre işkence ediliyor ardından da piramidin tepesine çıkartılarak rahip yardımcıları tarafından kalpleri yerinden sökülüyordu. Bu yardımcı rahipler bununla yetinmeyip kurbanın derisini de yüzüyor, deriyi de ustasına takdim ediyordu. Usta rahip de bu deriyi sırtına giyip dans ediyordu.

 • Hepimiz Mayalıların 2012’de sona eren takviminden haberdarız fakat bu kavmin birden fazla takvimi bulunuyor ve bilinenin aksine hiçbiri 2012 yılından dünyanın sonu olarak bahsetmiyor. Mayalar 3 takvim kullanmış. Bunlardan biri de tıpkı günümüzde kullandığımız miladi takvim gibi bir yılı 365 gün olarak hesaplamış.
 • Mayalılar hakkında bugün bu kadar bilgiye ulaşabilmemizin nedeni yazı yazmayı çok sevmeleri. Tabletlerden, hiyerogliflere, binalardan, araç-gerece kadar buldukları her şeyin ve yerin üzerine yazı yazdılar. 
 • Aztekler ile birçok ortak tarafı bulunan Mayalılar tıpkı onlar gibi demir ve çeliği asla günlük hayatlarında kullanmadılar. Demir çelik yerine genellikle obsidyenden ya da volkanik taşlardan yararlandılar.

 • Güzellik kavramları da bizlerden çok farklıydı. Bugün çirkin bulunan şaşı göz, burun kemeri gibi özellikler Mayalılar için soyluluk simgesiydi. Düz bir alın da Mayalılar tarafından asalet simgesi sayılan bir diğer özellikti. Hatta çocuklar bu özelliklere sahip olabilsinler diye bebekken alınları ve gözleri için ekstra bazı müdahalelerde bulunulurdu.
 • Mayalılar Sümerlerin sistemi haricinde 0’ı ilk kez kullanmalarıyla da biliniyor. Tıp, mimari, ecza dışında matematikte de oldukça ilerlediler. Bir ilk çağ topluluğunun neredeyse günümüze eş değer bir uygarlık seviyesine ulaşmaları ise bugün bilim çevreleri tarafından hala şaşkınlıkla karşılanıyor. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları