Son 10 Yılın En Çok Ses Getiren 8 Tiyatro Oyunu
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Tiyatro oyunlarına ayrı bir ilgi duyuyorsanız bu yazımızı okumadan sakın ola ki geçmeyin. Çünkü öylesine güzel oyun tavsiyeleri vereceğiz ki, yılın hemen hemen her döneminde karşılaşabileceğiniz cinsten! İşte son 10 yıla damgasını vurmuş birbirinden güzel tiyatro oyunları:

1. Tüy Kalemler

Tüy Kalemler

Kilisenin, paranın ve sistemin pis savaşına kulak verin! Sadizmin ve erotik edebiyatın öncülerinden Marquis de Sade’nin son 13 yılını geçirdiği, akıl hastanesindeki dönemlerini sahneye taşıyan Erdal Beşikçioğlu, hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini konuşturmaya devam ediyor. Size ahlak kavramını sorgulatan ve gerçek bir sanatçının asıl en zor şartlarda sanatını yapabileceğini gösteren oyunda Erda Beşikçioğlu’na Saygın Soysal, Gökhan Soylu ve Melisa Şenolsun eşlik ediyor.  

2. Yen

Yen

Son yıllarda ses getiren oyunlara imza atan Craft Tiyatro’ya artık bir kulak vermek gerekiyor. Tek başlarına büyümeye terkedilmiş iki erkek kardeşin hayatını anlatan hikâyenin tekinsizliği oyunun başında sizi geriyor zaten. Su gibi oyunculuğuyla Bora Akkaş, iyi bir uyum yakaladığı genç yetenek Berker Güven’le tansiyonu yüksek olan oyun bir solukta izleniyor. Nevrotik anneyi canlandıran Neslihan Yeldan tabi ki doğallığıyla oyuna renk katarken bu özel ekibe İdil Sivritepe eşlik ediyor. Anna Jordan’ın ödüllü oyununu Çağ Çalışkur’un gözünden izlemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Pencere

Pencere

Oyun Atölyesi’nde 3. sezonunu geride bırakan David Hare’nin kaleme aldığı bu anlamlı oyun, farklı dünya görüşlerine sahip olmasına rağmen zamanında 6 yıl tutkulu bir ilişki yaşayan ikilinin 3 yıl aradan sonra karşılaşmalarını anlatıyor. Paranın başarı ve güç getirdiğine inanan bir adamla, ideallerin, hayallerin her şeyden önce geldiğini destekleyen bir kadının düellosu diyebileceğimiz oyunu renklendiren asıl faktörse şüphesiz her biri alanında uzman oyuncular. Haluk Bilginer’in her zamanki gibi gönüllerde taht kuran oyunculuğuna bir de Esra Bezen Bilge’nin başarılı oyunculuğu eklenince 130 dakika size yetmiyor sabaha kadar bu ikiliyi sahnede görmek istiyorsunuz.

4. Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri

Yıllardır hayranlık uyandıran performansıyla sahnede devleşen Erdal Beşikçioğlu, bu oyunuyla Türk Tiyatro tarihinde uzun yıllar unutulmayacak bir başarı yakaladı. Gitmediyseniz hala şansınız var, sonra kesinlikle “Nasıl gitmedim yaa!!” diye başınızı duvarlara vurmayınız değerli okurlarımız.  Gogol’un klasikleri arasındaki oyun, gerçeklerle baş edemeyen ve adım adım deliliğe giden bir adamın hayatını anlatıyor. Her anında Erdal Beşikçioğlu ile bol bol size hayatı sorgulatacak, tek kişilik olmasına rağmen su gibi bitecek bir oyun sizleri bekliyor.

5. Profesyonel

Profesyonel

Son yıllarda iç burkan oyunlarıyla eleştirilere maruz kalan İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “oh be” dedirten, yıllardır sevilerek izlene oyunu şüphesiz bu başarısını harika ekibine borçlu. Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler’in başrollerini paylaştığı oyun Yugoslavya’daki büyük dönüşümün öncesi ve sonrasını ironik bir üslupla ele almış. Kara komedi tarzıyla da yüzleri güldüren Sırp yazar Duşen Kovacevic’in kaleme aldığı ve başarılı tiyatro yönetmenlerinden Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyun, seyirciden tam not almayı başarıyor.

6. Antabus

Antabus

Seray Şahiner’in aynı adlı romanından uyarlana Antabus, kadınların maruz kaldığı zulmü, şiddeti gözler önüne seren etkileyici konusu ve Nihal Yalçın’a Afife Jale ödülü kazandıran tek kişilik oyunculuğuyla hepinize Türkiye gerçeklerini sert bir dille hatırlatacak. Bir buçuk saatten fazla arasız bir şekilde ve dekor değişimi olmadan Leyla Taşçı karakterinde Nihal Yalçın’ı izlediğimiz oyun, seyircilerle birebir iletişim kurarak farklı bir tarz deneyimlemenize olanak sunuyor.

7. Yutmak

Yutmak

Yine kadınları konu alan bir oyunla listemizin derinliklerine iniyoruz. Craft Atölye’nin sıra dışı oyunları arasına girmeyi başaran ve oyuncularından Merve Dizdar’a da Afife Jale ödülü kazandıran oyun, Ece Dizdar, Başak Daşman’ın oyunculukları, İbrahim Çicek’in yönetmenliğinde sergileniyor. 3 kadının kendisini bulma, özgürleşme ve iyileşmesini konu alan, Stef Smith’in yazıp Çağ Çalışkur’un Türkçeye çevirdiği oyun modern çağa bir eleştiri niteliği de taşıyor. 

8. Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi

Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi

Yine Esra Bezen Bilgin ve yine adından söz ettiren bir performans, Afife Jale’nin de içinde bulunduğu birçok ödülü evine götüren oyun, daha iyi bir hayat için İstanbul’a gelen Dijana’nın insan tacirlerinin eline düşerek fuhuşa zorlandığı, kabullenmesi zor izlemesi daha da zor bir hikayesini anlatıyor. Lucy Kirkwood’un yazdığı, Mehmet Ergen’in yönettiği oyunda Esra Bezen Bilgin’e Güliz Gençoğlu eşlik ediyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları