Günümüzde sosyal medyanın aşırı kullanımından dolayı, yeni insanlarla yüz yüze tanışma fırsatları kaçırılıyor. Hâlbuki yüz yüze tanışma fırsatlarını kaçırmazsanız, farklı bakış açıları kazanabileceğiniz gibi aynı zamanda da fazlasıyla keyif alırsınız.

Sosyal medyadan arkadaş edinildiğinde, o kişi paylaştığı şeyler kadar tanınıyor ve daha sonra yüz yüze görüşüldüğünde ise bambaşka bir insanla karşılaşılıyor. Sosyal açıdan bu durumun yol açtığı en önemli problem; yeni bir insanla tanıştığınızda veya iş görüşmesine gittiğinizde, nasıl davranılması gerektiğini unutmak ve karşınızdaki insana iyi bir izlenim bırakamamak. Gelin sizlerle iyi bir izlenim bırakmanın yollarını inceleyip, hafızalarımızı tazeleyelim. 

Göz teması kurmak en önemlisi

Göz teması kurmak en önemlisi

İlk defa tanıştığınız bir insanla hangi ortamda olursanız olun, göz teması kurmak faydanıza olur. İnsanların en iyi anlaşmalarını sağlayan iletişim aracı elbette ki dil, ama dilinizden çıkacak kelimelerin güvenilirliğini yeni tanışmış olduğunuz bir insana nasıl kanıtlayacaksınız? Çözümü oldukça basit; insanlar birbirleriyle sohbet ederken, gözler de kendi aralarında iletişime devam eder. Eğer ağzınızdan çıkan sözleri gözleriniz desteklemiyorsa, hem karşınızdaki insanın içine şüphe düşürebilir hem de sizin güvenilmez bir insan olduğunuzu düşünmesine sebep olabilirsiniz. Yeni bir ilişkiye başlarken veya bir iş görüşmesine gittiğinizde göz temasının, sözcülerden daha önemli hâle gelebildiği rahatlıkla söyleyebiliriz.    

Dinlemek size çok şey kazandırır

Dinlemek size çok şey kazandırır

Yeni tanıştığınız insanla karşı karşıyayken, kendinizi iyi ifade edebilmeniz oldukça önemli bir husus. Bunu yaparken de karşınızdaki insanın kendisini ifade edebilmesine fırsat vermek ise çok daha önemli. İletişim, karşılıklı bireylerin duygu ve düşüncelerini aktarması olduğu için, sadece siz konuşursanız iletişimden ziyade nutuk atmak olur. Elbette çoğu insan karşısındakinin konuşmasına fırsat veriyor, ama konu yalnızca bu değil. Kaçırılmaması gereken en hassas nokta, karşınızdaki insan konuşurken sözünü kesmeden dinlemeye devam etmek. Çok sık yapmamak koşuluyla; onun cümlesine ekleme yapmak için araya girdiğinizde, sözünü böldüğünüz için kibar bir özür dilemek yeterli olur.

Kibar olmak iz bırakır

Kibar olmak iz bırakır

Sadece yeni tanıştığınız biriyle iletişim hâlindeyken değil; hayatınızın her anında kibar olmak, hem saygınlığınızı arttırır hem de sizi bir adım ileriye taşır. Kibarlık kavramı, bünyesinde eğitim ve kültür seviyesini, sosyallik ve çok yönlülüğü barındırır. Karakterinize yönelik olumlu bir izlenim bırakacağı için, kibar davranmak vazgeçilmezlerinizden birisi olsun. Bunu nasıl yapacağınıza gelirsek, birkaç örnekle açıklayabiliriz. Karşınızdaki insan, hayatındaki sorunları sizinle paylaşırken, o sorunlar sizin için oldukça küçük olsa bile herkesin yaşadığı sorunun kendisine zor geldiğini bilerek davranmak, kibarlık göstergesi olup karşınızdaki insana iyi hissettirir. Karşılığında hiçbir beklentiye girmeden yeni tanıştığınız insanı takdir etmek de, kibar olmanın yollarından biri. 

Neşeli olun

Neşeli olun

Günümüzde, insanların hayatında birçok sorun mevcut ve bu sorunlar azalmak yerine gün geçtikçe artıyor. Bu sorunları çözerken sevdiklerimizden yardım alıyoruz veya onlarla sohbet etmek bile bizi rahatlatıyor. Eğer yeni tanıştığınız biriyle konuşuyorsanız, hayatınızdaki sorunlar ve olumsuzluklardan bahsedip durmak kötü bir izlenime sebep olur. O insan da sürekli mutlu olmayabilir, ama sizin karşınıza oturduğu ilk zamanlarda sürekli dert ve tasalardan konuşmak istemez. Güncel hayatınızdaki sıkıntıları bir kenara bırakıp neşeli bir insan olun. Neşeli insan, hem sorunları fazla büyütmediğini kanıtlamış olur hem de pozitif enerjisiyle karşısındaki insana iyi gelir. 

Siz demek yerine ismiyle hitap edin

Siz demek yerine ismiyle hitap edin

Yeni tanıştığınız kişiye siz diyerek hitap etmek, samimiyetsiz bir saygı ortamı oluşmasına neden olur. Ayrıcı bu şekilde sohbet etmeye çalışmak, her iki tarafı da fazlasıyla yoracağı için muhabbetin ilerleme şansı da olmaz. Bir kenara bırakın siz, biz gibi kelimeleri ve ona kendi adıyla hitap edin. Eğer karşınızdaki insana kendi adıyla hitap etmemeye devam edecek olursanız, diğer buluşmada sizin adınızı unutacağından emin olabilirsiniz tabii diğer buluşma gerçekleşirse. İsmiyle hitap etmek garip geliyorsa size, sen diyerek de konuşabilirsiniz.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları