Adana’ya Gidiyorsanız Bunları Yemeden Geri Dönmeyin
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Türkiye’de hemen her yer gerek kültürel açıdan, gerek tarihi açıdan, gerek doğası gerekse de yemekleri ile görülmeye değerdir. Anadolu'nun verimli topraklarına sahip olan Adana'da yetişen ürünlerden yapılan yemekler tadılmadan dönülmez özelliktedir. Sunulan bu tatlar gerçekten tadan kişi için tam bir keyiftir.

Adana'da Tatlı Bir Lezzet

Adana sıcak bir yerdir. Sıcağa rağmen kebap her zaman vazgeçilmezdir. Ancak tatlı denildiğinde Bici Bici Tatlısı ön plandadır.Genelde sokak tezgâhlarında satılır. Buzlu bir içecek olduğundan ferahlatıcıdır. Kırmızı rengi ile son derece hoş bir görünümü vardır. Bici bici genelde yaz aylarında tüketilen tatlı türüdür.

Adana'da Sakatat

Adana'da kebaptan sonra aranan lezzet şırdan ve mumbarcılardır. Şırdan koyunun kalın bağırsağının bir kısmıdır bu pirinçle doldurularak yenilir, mumbar ise ince bağırsağından alınır ve yine pirinçle doldurulur. Adana denildiğinde Adana yemekleri her zaman ön plandadır. Lezzetli yemekleri sadece kebapla sınırlı olmayıp, çeşitliliği içerisinde kaybolma durumları sık sık yaşanır. Adana kebabı kuşkusuz başka hiçbir yerde yenmez. Lezzetliliği ve doyuruculuğu başka hiçbir yerde yoktur. Adana da kebap yerken hem göz hem mide doyar. Zira masa yeşilliklerle ve aperatiflerle dolup taşar. Bunların başında fındık lahmacun gelir.

 

Adana Ve İçli Köfte

Adana içli köftesinin özelliği her zaman bir başkadır. İnce bulgur, ceviz, kıyma, baharat ve yağdan başka hiçbir ürün eklenmeden yapılır.Her Adana evinde mutlaka vardır ve misafirlere ikram edilir. Kimi yerlerde acı ve baharatlı, kimi yerlerde meyve ve sebzeler yöreye özgü yemekler halindedir.Akdeniz Bölgesi hem yeşil ve hem maviyi en güzel şekilde taşıyan ve misafirlerine bu güzelliği en çeşitli alternatifleri sunan bir bölge olup,illerinden Adana'da tarihi ve kültürel yapı ön plandadır. 

Konumuz yemekler olunca kebabın başkenti olarak Adana gösterilir. Adana'yı ziyarete gelip de ustaların ellerinden çıkan kebapların tadına bakılmadan ayrılmak imkânsız gibidir.Kebap yanına şalgam kaçınılmazdır. Şalgam acılı ya da acısız kişiye göre tercih sebeplidir. Humus da Arap kültürü için vazgeçilmez bir yemektir. Özellikle Adana'da pastırmalı humus yapılır. Adana çoğu zaman günü birlik ziyaretler yapılarak o eşsiz lezzetlerle tanışmak için özel bir şehirdir. Adana insanı yaşamak için yemek değil, yemek için yaşarlar.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları