Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Türk insanı için hediye almak ve sevdiklerini mutlu etmek çok kıymetli. Gidilen bir yere eli boş gidilmesi hem adabı muaşeret kuralları gereğince hem de misafirliğin insanın içine sinmesi açısından mümkün değil. Hal böyleyken yurtdışına tatil kaçamağı yapacak olan ya da yurtdışında yaşayıp ülkesine ziyarete gelecek olan herkesin aklındaki en önemli soru sevdikleri için hangi hediyeyi alacakları.

Artık klasik haline gelen buzdolabı süslerinden uzak durmak ve gittiği ülkeye özgü bir hediye seçmek isteyen gezginlere özel olarak turistik olarak en sık ziyaret edilen ülkelere özel hediyelik ürünleri içeren listemizi hazırladık. Bakalım Asya’dan Avrupa’ya hangi ülkeden hangi hediyelik eşya ile dönebiliriz:

Yunanistan-Damla Sakızı ve Uzo

Yunanistan-Damla Sakızı ve Uzo

Türkiye’den yola çıktık ve ilk durak olarak komşu Yunanistan’dayız. Ortak paylaştığımız Ege kültürü içerisinde demirbaş olan zeytinler, zeytinyağları ve peynirlerden farklı bir hediye seçmek isteyen gezginler için Sakız Adası’ndan çıkarılan Mastixa Xiou damla sakızları hem taşınması kolay hem de Yunanistan’a özgü en güzel hediyelikler arasında ilk sırada geliyor. Alkol kullananlara hediye arayanlar için ise Yunan rakısı Uzo dışında bir hediyelik düşünmeye gerek dâhi yok.

İtalya-Makarna, Cam Kolye ve Maske

İtalya-Makarna, Cam Kolye ve Maske

İtalya sanatı ve tarihi kadar kültürü ve zanaatını da kuvvetle koruyan ülkeler arasında. İtalya’nın her şehrinde kendine özgü hediyelik eşyalara erişmek mümkün. Yemek kültürü dünyaca ünlü olan İtalya’dan alınabilecek hediyelerin başında çeşit çeşit makarnalar geliyor. 13. yüzyıldan beri dünyanın en önemli cam sanatı merkezlerinden biri olan Murano Adası’na özel cam hediyelik eşyalar bir diğer hediye seçeneği. Teatral ve asil görünümleri ile dikkat çeken Venedik’e özgü veba maskeleri ise kendinize ve sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir diğer hediyelik ürün seçeneğini oluşturuyor.

Hollanda-Tahta çarık (Clog/Klompen)

Hollanda-Tahta çarık (Clog/Klompen)

Tahta çarık klompenler Hollanda için yerli kültürün simgeleri. Tıpkı bizde olduğu gibi köy hayatına ait bir eşya olan ahşap çarıklar Hollanda seyahatinde alınabilecek en güzel hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Hediyelik eşya seçiminiz için gerçek ayakkabı kullanımına sahip klompenlerin yanı sıra klompen şeklindeki biblolara ve pek çok farklı amaçlı küçük figürlere de ulaşmak mümkün. 

Belçika-Çikolata

Belçika-Çikolata

Yurtdışına seyahat eden çoğu insanın geri dönerken sevdiklerine aldığı en klasik hediyelerin başında çikolata geliyor. Ancak eğer çikolata meraklısı sevdikleriniz varsa ve bu hediyeyi tercih etmek istiyorsanız ilk adresiniz Belçika olmalı. Belçika’ya özgü, katkı maddesi içermeyen, birbirinden özel ve lezzetli çikolatalar konusunda bilmeniz gereken en önemli şey bu çikolataların olabildiğince çabuk tüketilmesi gerektiği. Bu nedenle çikolata hediyelerinizi seyahatinizin bitişine yakın almanız daha iyi olabilir. 

Çek Cumhuriyeti-Marionette

Çek Cumhuriyeti-Marionette

El oyması ipli ağaç kuklalar olan Marionette’ler Çek Cumhuriyeti gezinizden almadan dönmemeniz gereken en önemli objeler. Pek çok ünlü tiyatro oyunu ve karaktere ait birbirinden farklı boyutlarda yüzlerce marionette arasından seçim yapmanız biraz zor olabilir. Çek Cumhuriyeti’ne özgü el oyması ve el boyaması marionettelerden yalnızca sevdikleriniz için değil kendiniz için de en az bir adet almak isteyeceksiniz.

Hindistan-Saree (Sari)

Hindistan-Saree (Sari)

Uzak Doğu’nun kendine has kültürü ile ilgi toplayan bir diğer ülkesi Hindistan’da geleneksel kıyafet saree alınabilecek hediyelerin başında geliyor. Yemeklerinden kıyafetlerine pek çok noktada kendine has özelliklere sahip olan Hindistan’dan dönmeden kendiniz ve sevdikleriniz için birer saree edinmeyi unutmayın. 

Çin-Çay Setleri ve Porselen

Çin-Çay Setleri ve Porselen

Çayın anavatanı olan Çin kendi kültürüne bağlı ve her alanda kültürel motiflere ağırlık veren bir ülke. Çin seyahatinizden ülke kültürünün bir parçası olan ejderha motifli çay setleri ve Çin’in dünyaca ünlü ustaları tarafından yapılan porselen ürünler ile dönebilirsiniz. 

Japonya-Kimono ve Yelpaze

Japonya-Kimono ve Yelpaze

Uzakdoğu’nun kültür cenneti olan Japonya hediyelik eşya aramak konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz ülkeler arasında. Japonya’nın yemeklerinden giyimine, müziğinden plastik sanatlarına kadar pek çok konuda köklü tarihinin izlerini taşıyan ürünleri bulunuyor. Japonya’ya özgü desenlerle donatılmış uzun giysiler olan kimonolar ya da raket şeklinde yapılan Japonlara özel yelpazeler bu ürünler arasında bulunan özel hediyelik eşyalardan.  

Rusya-Matruşka ve Kalpak

Rusya-Matruşka ve Kalpak

Matruşkalar Rusya’nın en önemli hediyelik eşya simgelerinin başında geliyor. Rusya seyahatinizde iç içe geçmiş el yapımı ahşap bebeklerden oluşan matruşkalardan edinmeyi unutmayın. Rusya’dan alabileceğiniz bir diğer hediye ise ülkenin havasına uygun giyim tarzının en önemli simgelerinden olan kalpaklar. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları