World Brain Web Nedir?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
World Brain Web, en genel tanımı ile insan beyni üzerinde çalışma yapmayı mümkün kılan ve düşüncelerin analiz edilmesine olanak tanıyan tekniklerin laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesi işlemidir.

İnsan beyni üzerindeki öğrenmeyi ve algı sistemini mümkün kılan bağlantıların incelendiği bu dalda, düşünceler arası geçişin ne derece mümkün olup olmadığı üzerine de çalışmalar yürütülür.

World Brain Web, tıp anlamında nörofizyoloji alanına giren bir daldır. Yıllar öncesinden filmlere konu olan beyin göçü ve transferi gibi fikirleri gerçekliğe ulaştırmak adına birçok farklı çalışma düzenlenmektedir. 

World Brain Web Çalışmalarındaki Temel Amaç

Tıp çalışmalarının en uç noktalarında yer alan nörofizyolojik çalışmalar sayesinde beyin üzerinde hâkimiyet kurma ve yönlendirme çalışmaları hız kazanmıştır. World Brain Web, kelime anlamı ile global beyin ağı anlamını taşır. Sistemsel olarak yürütülen çalışmalar ile insan beyninin dışarıdan yapılacak bağlantılar ile kontrol edilmesi amaçlanır. Profesörlerden oluşan bir yüksek kurul tarafından gerçekleştirilen incelemeler ile insan beyni üzerinde dışarıdan ne denli etki sahibi olunabileceği yönünde yürütülen birçok çalışma mevcuttur. 

World Brain Web, temel anlamda beynin sinir dokularını hedef alır.  Beynin merkezinde bulunan sinir dokularının uyarılması ile vereceği tepkiler üzerinde durularak, dışarıdan beynin kontrol edilmesi amaçlanır.  İnsanların kendi davranışlarının devre dışı bırakıldığı çalışmalarda kişiler uyutulduktan sonra beyin üzerinde iletişime geçilmeye çalışılarak komutların yerine getirilmesi hedeflenir.

World Brain Web Çalışmalarının Tarihi Boyutu

World Brain Web çalışmaları tarihte ilk olarak Peter Russel tarafından ele alındı. Araştırmacı yazar olan Peter Russell, Küresel Beyin hakkındaki çalışmalarını 1982 yılında tamamladı. 19. Yüzyılın sonlarına doğru ise Nikola Tesla tarafından araştırılmaya başlanan World Brain Web çalışmaları, 1986 yılında ilk olarak internet üzerinde makale şeklinde yerini aldı. Dünyanın merak ettiği bir konu olan World Brain Web, internet üzerinden birçok arklı kıtaya kadar uzanmayı başardı.

1996 yılında ilk Küresel anlamda çalışmalar yürüten beyin grubu oluşturuldu ve aktif olarak çalışmalarına başladı. Araştırmacıların gruplar halinde deney yaparak ilerleme kaydettikleri çalışmalar için çoklu bir tartışma grubu oluşturuldu.  2001 yılında çalışmaların hız ve netlik kazanması ile birlikte bu grup tarafından ilk World Brain Web (Küresel Beyin Ağı) konferansı verildi.

Günümüzde World Brain Web Çalışmaları

Günümüzde yapılan bir deney ile hiç pilotluk bilgisi olmayan bir insan üzerinde beyne dışarıdan müdahale çalışmaları yapıldı. Bu çalışma sırasında bir pilotun beynine bağlanan cihazlar ile, hiç pilotluk bilgisi olmayan diğer beyin üzerinde yönlendirmelerin yapılması amaçlandı. Bu deneyin sonucunda ise hiç pilotluk bilgisi olmayan beynin yüzde 33 oranında başarı elde ettiği görüldü.

Birçok nöroloji uzmanının ilgi ile takip ettiği World Brain Web çalışmaları, gelecek nesiller için oldukça önemli veriler içerecek bir hale gelecektir. İnsan beynini tamamen kontrol edilmesi amacı ile yürütülen sonuçlar, şu an ilk aşamalarda olumlu sonuçlar verir. Basit tepkimeler ile gerçekleşen bu yönetme ağı, başarı ile sonuçlandığında tam anlamı ile dışarıdan insan beynine hâkim olma ve komut verme işlemlerini yerine getirecek. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları