Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Yurtdışına gitmek birçok insan için son derece heyecan verici bir durumdur. Bu süre zarfında insanların bilmesi ve yerine getirmesi gereken birtakım prosedürler vardır.

Bu prosedürler yanında aynı zamanda bilinmesi gereken çeşitli bilgiler de vardır. Yurtdışına çıkmayı planlayan insanların bilmesi gereken en önemli konular:

• Pasaport çıkarmak zorundasınız. Varsa geçerlilik süresini ihmal etmeyin.

• Gideceğiniz yer için en uygun zamanı kollayın.

• Telefonunuzun yurtdışında kullanılabilir olmasına özen gösterin. Şart aletini seçerken dikkatli seçin.

• Hava durumuna uygun kıyafet almayı ihmal etmeyin.

• Tüm döviz işlemlerini ülkeden çıkmadan yapmaya özen gösterin.

Yukarıda sayılanlar dışında daha birçok önemli nokta olduğu söylenebilir. Ancak yurtdışına gitmeyi planlayan insanların en çok dikkat etmesi gerekenler konulardır.

Pasaport İşlemleri

Pasaport birkaç ülke dışında hemen her ülkede istenilen resmi bir geçiş belgesidir. Bu belge yanında vize işlemleri gibi resmi işlemlerin de yapılması gerekiyor. Eğer her ihtimale karşı geçmişte çıkardığınız bir pasaportunuz varsa mutlaka bu pasaportun geçerlilik süresine de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü pasaportların belli sürelerde yenilenmesi gerekiyor. Üzerindeki resmin geçerli olması ve gerekli bilgilerin de güncel olması önemli bir detaydır.

Gidilecek Tarihe Dikkat Edin

Hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka gideceğiniz ülkenin en iyi mevsimini seçmeye özen gösterin. Türkiye’de havalar haziran, temmuz gibi aylarda güzel olsa da diğer kutupta bulunan ülkeler için geçerli değil. Bu nedenle gitmeden önce gidilecek yer hakkında çok detaylı bilgi edinmeye özen gösterin. 

Telefon Hattını Yurtdışına Açtırın

Telefon hattınız yurtdışına çıktığınız anda kullanılmaz hale gelecektir. Bu da kendi ülkeniz ile iletişimin kopacağı anlamına geliyor. Bilmediğiniz bir ülkede telefon edecek yer arayışına girmek yerine uygun bir yurtdışı tarifesin ile çok rahat şekilde aileniz ile iletişim halinde olabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus da şarj cihazı durumudur. Ülkeler arasında bazen priz farklılıkları olabiliyor. Bu nedenle gideceğiniz yerde kullanılan genel priz şekline göre bir şarj aleti almaya özen gösterin.

Hava Durumuna Önem Verin

Gitmeden önce hava durumunu takip etmeyi unutmayın. Çünkü valizinizi bu bilgiye göre hazırlamanız gerekiyor. Tropikal bir bölgede bulunan ülkelerden birine gidiyorsanız giyim konusunda daha titiz tercihler yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda çantanızda sinek losyonu, ağrı kesici, yara bandı ufak tefek sağlık aparatlarının da olmasına dikkat edin. Böylece herhangi bir sıkıntı yaşamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Döviz İşlemlerini Gitmeden Yapın

Yurtdışında para harcamanız gereken durumlar olacaktır. Bu nedenle yanınızda gidilecek ülkenin parasından bir miktar olmasında fayda var. Ancak bu döviz işlemlerini gitmeden önce kendi ülkenizde yapmanız gerekiyor. Çünkü yurtdışında Türk parasını çevirebileceğiniz bir döviz bürosu bulmanız biraz zor olabilir. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde çok rahat şekilde gidilen ülkenin keyfini sürebilirsiniz.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları