Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Sağlıklı beslenme ile ilgili çoğumuzun yaptığı ilk yanlış aslında bu konuda bir uzmandan yardım almak yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek. Dolayısıyla bu da bilgi kirliliğini ve yanlış yönlendirmeleri beraberinde getiriyor. Bu yazımızda, uzmanların açıklamaları doğrultusunda, sağlıklı beslenme hakkında yanlış bilinenleri sizin için derledik.

Su İçmek Zayıflatır

Su İçmek Zayıflatır

Deseler de inanmayın. Suyun elbette sağlıklı beslenmede rolü büyüktür fakat su içmenin tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasında, cildin elastikiyet kazanmasında önemli bir rolü olan su, vücuda gerekli mineralleri sağlar. Kilo verme dediğimiz şey ise aslında basit bir anlatımla vücudun gerekli olan enerjiden daha azını aldığında vücuttaki yağ depolarından ihtiyacını karşılamasıdır. Su içmenin ise tek başına yağ yakma özelliği yoktur. 

Akşam 20.00’den Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır

Akşam 20.00’den Sonra Yemek Yemek Kilo Aldırır

Diyorlar ya siz her duyduğunuza inanmayın. Geç yemek yemek uykunuzun kaçmasına veya reflü problemlerine neden olabilir fakat vücudunuzda yağa dönüşecek diye bir kaide yok. Ağır ve yağlı yiyecekler tüketmemek kaydıyla istediğinizi yiyebilirsiniz. Bu kurala uyduğunuz takdirde saat kaçta yediğinizin bir önemi yoktur. 

Maydanoz Suyu Kilo Verdirir

Maydanoz Suyu Kilo Verdirir

Diyenler yanılıyor. Maydanoz suyu içmenin elbette yararı var fakat maydanozun yararı kilo verdirme konusunda değil. Maydanoz suyu içmenin sadece idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar kaybı nedeniyle vücutta meydana gelen hafiflemeyi kilo verme zannederiz fakat yanılırız. Hissettiğimiz bu hafifleme kilo kaybı değildir maalesef.

Ekmeği, Pilavı, Makarnayı Tamamen Kesin, Kilo Verirsiniz

Ekmeği, Pilavı, Makarnayı Tamamen Kesin, Kilo Verirsiniz

Kısmen doğru. Kilo verirsiniz evet ama bu sağlıklı bir kilo verme olmaz. Sağlıklı kilo verebilmek için vücutta karbonhidrat ve protein dengesini sağlayabilmek önemlidir. Bu dengeyi sağlayamadığınız ve ekmeği, pilavı, makarnayı beslenmenizden tamamen çıkardığınız takdirde verdiğiniz kiloları hızla geri alırsınız. Çünkü sizin bunları beslenmeden çıkararak kilo verdiğinizi zannettiğiniz durum aslında su ve kas kaybıdır.

Sabah Aç Karnına Limon Suyu İçerseniz Yağ Yakarsınız

Sabah Aç Karnına Limon Suyu İçerseniz Yağ Yakarsınız

Bu da başka bir şehir efsanesi. Limon, portakal, greyfurt gibi içinde asit bulunan yiyeceklerin yağ yakma özelliği yoktur. Uzmanların açıklamalarına baktığınızda da verdiğimiz bilginin doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Uzmanlara göre bu besinler içinde bulunan asit dolayısıyla mide asidinizi artırarak daha çok acıkmanıza yol açıyor.

Gece Yatarken Süt İçmek Yararlıdır

Gece Yatarken Süt İçmek Yararlıdır

Diye biliyoruz çoğumuz. Küçüklüğümüzden beri hep öyle söylendi çünkü. Hatta uslu çocuk olmanın alametlerinden sayıldı sütünü içip yatmak. Fakat bilinenin aksine gece yatarken süt içmek karaciğer sağlığı açısından zararlı. Karaciğerde hararete yol açtığından vücudun uykuda toksin atmasını olumsuz etkiliyor ve susuzluğa neden oluyor. Bu da bir süre sonra uyku düzensizliği gibi problemlere neden olabiliyor.

Sağlıklı Beslenmek İçin Kalori Saymanız Yeterlidir

Sağlıklı Beslenmek İçin Kalori Saymanız Yeterlidir

Diyenlere şunu sormak gerekir: Gün içinde almamız gereken kalori miktarı mıdır önemli olan yoksa bu kaloriyi nelerden aldığımız mı? Elbette ihtiyacımız olan kaloriyi hangi besinlerden aldığımız önemlidir. Örneğin 100 kaloriyi bir muzdan da alabilirsiniz yediğiniz üç tane çikolatalı bisküviden de. Fakat arada şöyle bir fark vardır: Muzdan aldığınızda vücudunuzun hem karbonhidrat hem lif hem mineral ihtiyacını karşılarken çikolatalı bisküvi tarzı gıdalar size bir şey kazandırmadığı gibi uzun vadede içerdikleri katkı maddeleri nedeniyle iç organlarınızın yağlanmasına neden olur.

Üzerinde Light ya da Doğal Yazan Ürünleri Gönül Rahatlığıyla Yiyebilirsiniz

Üzerinde Light ya da Doğal Yazan Ürünleri Gönül Rahatlığıyla Yiyebilirsiniz

Düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Bu ürünler sanıldığı kadar doğal olmamakla birlikte içinde bozulmalarını önleme amaçlı katkı maddeleri kullanılmaktadır. Ya da üzerinde light yazıyor diye aldığınız bir yoğurdun veya herhangi bir ürünün etiketine baktığınızda içinde gördüğünüz şeker miktarı fazla olabiliyor. Bu yüzden üzerinde yazandan ziyade aldığımız ürünlerin içeriklerine dikkat etmek gerekiyor.

Tam Yağlı Süt Ürünleri Kilo Aldırır

Tam Yağlı Süt Ürünleri Kilo Aldırır
Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları