Yeni araştırmalar, hamileyken preeklampsi geçiren KADINLARIN, enfeksiyondan sonra en az yirmi yıl boyunca ölümcül kalp krizi ve felç riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yeni araştırmalar, hamileyken preeklampsi geçiren KADINLARIN,  enfeksiyondan sonra en az yirmi yıl boyunca ölümcül kalp krizi ve felç riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yaklaşık 25 gebelikten birini etkilediği düşünülmektedir.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyona neden olan rahatsızlığı olan kadınların doğumdan sonraki 10 yıl içinde kalp krizi geçirme olasılığının dört kat , felç geçirme olasılığının ise üç kat daha fazla olduğu bulundu.

Ve 20 yıl sonrasına kadar kalp sorunları yaşama olasılıkları preeklampsi olmayanlara göre iki kat daha fazla kaldı.

Kopenhag Üniversitesi'nden çalışma yazarı Dr Sara Hallum, bulguların, bu durumdaki annelerin doğumdan sonra uzun süre izlenmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

"Önleme, doğumdan sonraki on yıl içinde, örneğin yüksek tansiyonu tedavi ederek ve kadınları sigara ve hareketsizlik gibi kalp hastalığı risk faktörleri hakkında bilgilendirerek başlamalıdır" diye ekledi.

Çalışma Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi'nde yayınlandı.

Preeklampsi nedir?

Preeklampsi, hamile kadınları genellikle 20. haftadan sonra veya bebekleri doğduktan hemen sonra etkileyen bir durumdur.

NHS web sitesine göre, erken belirtiler arasında yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve idrarda protein (proteinüri) bulunur .

Hafif preeklampsi gebeliklerin yüzde altısına kadarını etkilerken, ağır vakalar yüzde ikiye kadar gelişir.

Durumun kesin nedeni şu anda bilinmiyor, ancak plasenta ile ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Aile öyküsü olması, 40 yaşın üzerinde olmak veya birden fazla bebek beklemek de dahil olmak üzere, durumu geliştirme şansını artıran çeşitli faktörler de vardır.

Semptomlar neler?

NHS'ye göre preeklampsinin semptomları şunları içerir:

  • Ayakların, ayak bileklerinin, yüzün ve ellerin şişmesi
  • Şiddetli başağrısı
  • Görüş problemleri
  • Kaburgaların hemen altında ağrı

Bununla birlikte, birçok insan preeklampsinin belirtilerini fark etmez, bu da genellikle rutin antenatal randevular sırasında ortaya çıktığı anlamına gelir.

Kaynak : https://erisimhaber.com/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları