Burun estetiği, bilinen estetik ameliyatlar arasında en yaygın olanları arasındadır.

Burun estetiği ameliyatları, burun anatomik yapısından kaynaklı düzgün nefes alamama, nefes yolunun tıkanması, burunda kemikte ekstra bir büyüme, burun içi dokularda et büyümesi gibi nedenlerden dolayı yapılabildiği gibi tamamen bireyin kendi burun yapısını, dış görünüşünü değiştirmek istemesinden kaynaklı da yapılabilen bir ameliyat çeşididir.

Burun yapı olarak nazal kemik ve kıkırdaktan oluşan bir yapıya sahiptir. İçerisinde sinüs boşlukları bulunan burun koku almamızda ki temel organ olma dışında sesimiz içinde gerekli havayı ve titreşimi yaratmak içinde önemli bir organdır.

Yapısı itibariyle kapalı olan burun, kişinin isteğine ve anatomik yapısına uygun olarak değiştirilebilir. Genel de estetik ve güzel görünme kaygısıyla yaptırılan ameliyatlar da doktorunuzla konuşarak yüzünüze en uygun burun yapısı belirleyebilirsiniz. Teknoloji yardımıyla da simülatörler aracılığıyla ameliyattan sonraki halinizi de görebilir ve kendiniz için size yakışan bir burun yapısına sahip olabilirsiniz.

Burun Ameliyatı Çeşitleri

Burun Ameliyatı Çeşitleri

Burun ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki çeşittir. 

Genel de açık ameliyatlar tercih edilmektedir. Açık burun ameliyatlarında burun dokusu açılarak kemiklere yeniden şekil verilerek yapılan ameliyatlardır. Kapalı burun ameliyatlarında ise kıkırdak dokuya ve burun derisine şekil verilmesi ile estetik bir değişim yapılması söz konusudur.

Kapalı burun ameliyatlarında burun ucuna çok fazla müdahale olmadığından burun ucu düşmesi görülme olasılığı daha az ve aynı zaman da morluk ve şişlik oranları da çok daha düşüktür.

 İki ameliyat türünden hangisinin size uygun olduğunu uzman doktorunuzla konuşarak belirleyebilir ve karar verebilirsiniz. Tıbbı olarak da kesin bir çözüm için açık burun estetikleri daha uygundur.

Burun Estetiği Doktorunuzu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzümüzün tam ortasında bulunan burnumuz, yüzümüz de en dikkat çeken yerlerden birisi olduğundan eğrilik ve şekil bozukluklarından dolayı ameliyat olmak isteyebilirsiniz. Burnunuzu yüzünüze uygun ve daha güzel bir hale getirmek isterken de ameliyatlardan sonraki aşamalar da sorun yaşamamak için doktor ve poliklinik seçiminize de çok dikkat etmelisiniz.

Devlet tarafından anatomik olarak bozuk ve hastanın nefes almasına ilişkin tıbbı rahatsızlıklalar olduğu durumda masraflar karşılanmaktadır. Estetik kaygıdan dolayı gerçekleştirilen operasyonlar devlet tarafından karşılanmadığından bütçenize göre de bir doktor seçmek isteyebilirsiniz.

Kendi bütçenize göre de burun estetiği yaptırmak istediğiniz durumlar da bazen hiç olmadık daha kötü sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. İyi doktorların muayene fiyatı da yüksektir mantığından uzak durmakta da fayda var. 

Burun estetiği için araştırmalarınız da dikkat etmeniz gerekenler arasında doktorunuzun yapmış olduğu çalışmalar ve o güne kadar yapmış olduğu ameliyatlar ile sonuçlarıdır. Fiyatı ne olursa olsun başarısızbir ameliyat hem maddi hem de manevi sorunlara yol açabilir.

En iyi burun estetiği ameliyatları estetik merkezi İstanbul’ da yapılmaktadır. Tıbbı olarak dabir sorun olmamasına rağmen ameliyat sonrasında burun kıkırdağının düşmesi durumları söz konusu olabildiği gibi kişinin iyileşme süreci de ameliyatla doğrudan bağlantılıdır.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrasında Yapılması Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler hakkında doktorunuz sizi gerekli şekilde yönlendirecektir. Genel olarak ameliyat sonrasında yapılması gerekenler ise;

Göz çevresi morluklarınızın azalması veya çok fazla olmaması için her saat beş dakikalık buz kompleksi uygulayabilirsiniz. Göz çevresinde morluk veya şişlik ameliyat sırasında dokulara kan sızmasından kaynaklı olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sırasında kanama ne kadar çok olursa morluk da o kadar çok olacaktır bu nedenle de öncelikle doktorunuzun işinin ehli olması gerekmektedir. Yine de biraz da olsa morarma olacaktır. Bunu en aza indirmek içinse saat başı beş dakika boyunca buz kompleksi uygulayabilirsiniz.

Burun estetiği sonrasında bazen ağrınız olabilir bu durumda ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Ağrı kesici dozuna göre 3-6 saatte bir alabilirsiniz.

Burun estetiği sonrasında kemiklerin ve kıkırdakların kaynaşması  ve burun şeklinin tam olarak oturması için takılan bir burun alçısı söz konusudur. Normal alçı çeşitleri de kullanılmışsa bu durumda alçınızın gevşememesi için daha az konuşma ve mimik hareketlerinde bulunma, ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Bunların dışında günümüzde özel olarak kullanılan burun estetiği alçıları da mevcuttur. Bu durumda alçıyı korumak için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz.

Burun estetiği sonrasında nezle şikayeti, üşüdüğünüzden kaynaklı değildir. Burun içinde bulunan nezle bezlerine ameliyat sırasında tampon konulmadığındandır. Birkaç güne normal haline dönecektir. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ameliyat sırasında burun içine konulan tamponlar 1-5 gün içerisinde burundan ağrısız bir şekilde çıkartılır.

Özellikle burun ameliyatı sonrasında fazla çiğnemenizi gerektirmeyen gıdalardan beslenmenizde fayda var. İstemsiz olarak çiğneme hareketi sırasında burunda hareket eder ve buda iyileşme sürecini uzatabilir.

Burnunuzdan kan sızası meydana geldiğinde kanamalar normaldir. Fakat burnunuzu silerken, sümkürmeden, dokunarak silmenizde fayda var.

Netice de burun ameliyatı sonrasında burnunuzu hareket ettirecek bütün olasılıklardan, ciddi darbelerden altı hafta kadar kaçınarak hareket etmeniz de fayda vardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları