Check up kişinin herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen sağlık kontrolünden geçmesi olarak tanımlanmaktadır. 20 yaşından sonrasında senede bir kez düzenli olarak Check up yaptırmak gerekmektedir.

Kalıtsal hastalıkların ve sonradan oluşabilecek hastalıkların önceden saptanması ve önlem alınması için yapılması gereken sağlık kontrollerinin tamamına check up kapsamındadır.

Check Up Neler Yapılır?

Check Up Neler Yapılır?

Check up işlemi tam teşekkülü bir hastanede yapılan ve basit bir tanımıyla başınızdan ayağınıza kadar bütün organlarınızın ve uzuvlarınızın kontrol edilmesi işlemidir.

Check up işleminde eğer varsa bir hastalığınız öncelikle onu tespit etmeye yönelik çalışmalar yapılır daha sonrasında ise genel rutin kontroller olarak adlandırılan kontroller yapılır.

Kan vermekle başlayan kontroller check up yaptıracağınız kontroller kapsamında bütün birimleri tek tek gezmeniz ve muayene olmanızla devam eder.  Özellikle kalıtsal olabiliecek hastalıkların tespitinde ve zamanla gelişebilecek kalp damar hastalıkları, kolestrol, şeker, obezitr ve kanser türlerinin tedavisi için bütün birimler tarafından incelenir ve hastalığınız varsa tespit edilmeye çalışılır.

Check Up Faydaları

Check up faydalarının başında kalıtsal olabilecek hastalıkların önceden tespit edilmesi açısından çok faydalıdır.

Hastalıklar sadece kalıtsal olarak oluşmasından ziyade hayat koşulları, beslenme şekilleri de etki ettiğinden dolayı sonrasında da oluşabilecek endikasyonların tespiti için önemli bir işlemdir.

Check up faydalarını sıralarsak;

·        Kalıtsal hastalıkların tespiti ve bu hastalıklar ortaya çıkmadan gerekli önemlerin alınarak hastalık oluşma riskinin azaltılması veya hastalığın tespit edilerek ilerlemesinin yavaşlatılması veya durdurulması,

·        Bireyin yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılarak refah ve mutluluk seviyesinin arttırılması,

·        Kişinin hayat süresinin uzatılmasına yönelik önlemler alınması,

·        Hastalık sırasındaki masrafların azaltılması ve hastalık oluşmadan tedavi edilerek kişinin bütçesinde tasarruf edilmesi checkup faydaları arasındadır. Yapılan araştırmalarda hastalık sırasındaki tedavi yöntemleri sırasındaki masraflar, hastalık oluşmadan önceki masraflardan çok daha fazladır.

Check Up Hastane Seçimi

Check up hastane seçimi çok önemlidir. Hastane de bulunan cihazların çalışıyor olması ve son teknoloji olması hastalığınızın tespiti için çok önemlidir. Bütün bölümlerin kusursuz olarak çalıştığı ve sonuçlarınızı da değerlendirecek doktorunuz da hastalığınızın doğru tespiti ve tedavi yöntemi için çok önemlidir.

Hastalık tedavisi kadar doktorunuzun izleyeceği doğru tedavi yöntemleri de hastalığın önlenmesinde önemli bir rol oynayacağından check up yaptıracağınız hastane seçiminde dikkatli olmanız gerekmektedir.

Hastane seçiminde öncelikle değerlendireceğiniz hastanenin check up kapsamında izleyeceği yoldur. Önceden randevu alarak gideceğiniz hastane de sizinle ilgilenen bir check up uzmanı bulunmasına dikkat edin. Böylece zaman kaybını önlemiş olursunuz.

Bundan on yıl öncesine kadar 55 olan yaşam süresi artık75-80 olduğundan bu süreyi sağlıklı ve dinç bir şekilde geçirebilmek için yapmanız gerekenler arasında muhakkak erken yaşlarda check up yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle 35 yaşına kadar hiç check up yaptırmadıysanız sağlıklı bir hayat için iyi bir hastanede check up yaptırmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları