Dudak estetiği, herhangi bir nedenle dudağın yapısında değişimleri kapsayan estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen operasyonlardır. Dudak estetiği üç farklı grupta incelenmektedir. Dudağı dolgunlaştırmak amaçlı, gülme şeklinin değiştirilmesini kapsayan ve dudağı inceltmek amaçlı gerçekleştirilen operasyonlardır.

Dudak yapısı zamanla deformasyona uğrayabilmektedir. Kırışıklıklar, ağız bölgesinde bulunan mimik kaslarının zayıflaması ile dudaklarda sarkmalar en sık görülenlerdir. Ayrıca dudağın kalınlığı veya inciliğinden şikâyetçi olan kişiler için ve doğuştan gerçekleşen genetik faktörlerin neden olduğu tavşan dudaklı olma durumunda veya herhangi bir kazadan sonra estetik olarak dudak bölgesinde hasar meydana gelmesi durumlarında da dudak estetiği uygulanabilmektedir. Dudak estetiği uygulanacak bireylerin gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 

Dudak Estetiği Yöntemleri

Dudak Estetiği Yöntemleri

Dudak estetiği yöntemlerinde yapay doku malzemeleri kullanılabildiği gibi kişinin kendi dokularını kullanılabilmektedir. Ayrıca herhangi bir cerrahi kesik olmadan da dudak estetiği gerçekleştirilmektedir. Üç ana grupta toplanan dudak estetiklerinde uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

1- Dudak Enjeksiyon Yöntemi

Dudakların daha kalın hale getirilmesi için gerçekleştirilen dudak estetiği operasyonudur.  Dudak enjeksiyonu yöntemi ile dudakların dolgunlaştırılması işleminde yapay dolgu maddelerine ek olarak kişinin kendi yap dokusundan da alınarak dudaklara eklenmesiyle de gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntemde hangi işlem uygulanırsa uygulansın dudağın doğal görünümünden uzaklaştırmadan dolgunlaştırmaktır.

2- Dudak İnceltme ve Dudak Kaldırma Yöntemi

İki temel işlem uygulanabilmektedir. İlk olarak dudağın içten kesilerek etli bölgesinin dolgunlaştırılması ile dudağın sarkmasının engellenebilmektedir.  İkinci yöntem olarak da ince dudaklı kişilere,  burun ve dudak arası uzunluğu fazla olan kişilere uygulanabilen üst dudağın ve çevresinin yukarı taşınmasını kapsayan operasyondur. İki yöntem sonrasında herhangi bir iz kalmadığından oldukça fazla tercih edilmektedir. Dudak inceltme de dudağın iç tarafından dudak içerisinde yer alan fazla dokunun alınması ile gerçekleştirilen operasyondur.

3- Gülme Şekli Değiştirilmesi

Gülme şekli değiştirilmesi mimik kaslarıyla oynanması veya botox uygulaması ile gerçekleştirilen dudak estetiği yöntemidir.  Mona Lisa gülüşü olarak kabul edilen dudakların hafif kenara çekilmesini sağlayan veya üst dudağın yukarı çekilmesi ve dişetlerinin görülmesini sağlayan ‘Kanin ‘ gülüşü olarak da bilinen gülüş şekli de dudak estetiği kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak dudak estetiğinde kullanılan yöntemler basitçe dolgu maddeleri ile yapılan estetik yöntemleri, dudak asma, ağız içinden kesilerle gerçekleştirilen esteti operasyonlar, dudak dışı kesilerle gerçekleştirilen operasyonlar ve üst dudak asma tekniği ile gerçekleştirilen yöntemlerdir.

Gerçekleştirilecek operasyona göre uzman doktorunuzla beraber yüz hatlarınıza en uygun dudak estetiğine karar verebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları