Ucuzauc.com Uçak Bileti
Coronavirus, el dezenfektanı yiyerek kendilerini zehirleyen çocuk sayısında dünya çapında büyük artışa neden oldu

Koronavirüs pandemisi sırasında el dezenfektanı yedikten sonra zehirlenme için tedaviye ihtiyaç duyan çocuklarda büyük bir artış oldu.

ABD'de bu zehirli ürünle ilgili zehir merkezlerine yapılan çağrılarda yüzde 80'lik bir artış oldu - sağlık görevlilerini üreticileri alkol bazlı temizleyiciyi daha az “lezzetli” yapmaya teşvik etmeye çağırdı.

Çocuklar tüm dünya da el dezenfektanı yiyorlar

Çocuklar tüm dünya da el dezenfektanı yiyorlar

Bir Sun Online araştırması, dünya çapındaki zehir merkezlerinin, Covid-19 evde kalma emirlerini gözlemlerken ebeveynleri ekstra uyanık olmaları konusunda uyarmaya devam ettiğini tespit etti.

El Paso Şehri Halk Sağlığı Bölümü'nün tedaviye ihtiyacı olan çocuklara yönelik çağrılarda yüzde 70'lik bir artış bildirdiği Teksas'taki gençler arasında zehirlenmelerde büyük bir artış oldu .

Teksaslı zehir merkezleri, ani artışın pandemi sırasında el dezenfektanı, temizlik ürünleri ve çamaşır suyu solüsyonları alan çocuklar nedeniyle olduğunu söyledi.

El dezenfektanları yüzde 60-70 arasında etil alkol içerir - baş dönmesi çeken veya temizleyiciyi tüketmeleri halinde aniden uykulu hale gelen çocuklar için toksik hale getirir.

El Paso'nun sağlık müdür yardımcısı Angela Mora şunları söyledi: "Kapsamlı ve düzenli el yıkama, el dezenfektanlarının kullanımı ve ürün dezenfeksiyonu için savunmaya devam ederken, aynı zamanda sakinlerin nasıl kullandıklarının ve bu eşyaları evlerinde saklayın.

"Özellikle ebeveynlerin el temizleyicisini çocuklarından uzak tutmasını istiyoruz."

Az miktarda el dezenfektanı içmek bile çocuklarda alkol zehirlenmesine neden olabilir.

FDA

FDA , Amerika'nın gıda ve ilaç idaresi, "u bir 27 Nisan basın açıklamasında nfortunately, el sanitasyonunda sadece küçük miktarda yenmesi genç bir çocuk potansiyel öldürücü olabilir".

Yetkili, geçen ay ABD Ulusal Zehir Veri Sistemine el dezenfektanının tüketimi ile ilgili çağrıların "Mart 2019'a göre yüzde 79 arttığını belirtti.

Diyerek şöyle devam etti: "Bu çağrıların çoğu beş yaş ve altındaki çocuklarda kasıtsız maruziyet içindi."

FDA şunları söyledi: "Bu ay, ajans bir damıtıcıdan bir likör şişesinde paketlenmiş 13 yaşındaki bir çocuk el dezenfektanı hakkında olumsuz bir olay raporu aldı.

"Dezenfektan denatüre olmadı (acı acı olarak değiştirildi) ve normal içme alkolü gibi tadı olduğu bildirildi.

"Tüketicileri, özellikle çocukları korumak için, el dezenfektanını tatsız kılmak önemlidir."

FDA, küçük çocukların hoş bir koku veya parlak renkli el dezenfektan şişeleri tarafından çekilebileceğini söyledi.

"Az miktarda el dezenfektanı içmek bile çocuklarda alkol zehirlenmesine neden olabilir."

Teksaslı sağlık yetkilileri sorunu Facebook'ta paylaştı

Teksaslı sağlık yetkilileri sorunu Facebook'ta paylaştı

Avustralya

Avustralya'daki sağlık yetkilileri de benzer sorunlar bildirmiştir.

NSW Poisons Center , bazı çocukların su ve huzursuzluğu su için karıştırdıklarına dikkat çekti : "tehlikeli sonuçlarla kolay bir hata".

Ayrıca, bazı versiyonlar gençler için çekici kokuyor.

Organizasyon, "el dezenfektanı Covid-19'un yayılmasını durdurmak için önemli bir araç olmakla birlikte, el dezenfektanına maruz kalma olaylarından dolayı, çoğunlukla evde yiyen bebekler ve küçük çocuklar nedeniyle çağrı sayısında bir artış olduğunu" söyledi. 

Ebeveynler el temizleyici satın almak için mücadele ederken, bazıları kendi versiyonlarını yapmaya veya alternatif ürünler satın almaya başvurdu.

Merkez şunları söyledi: " Süpermarketlerdeki el dezenfektanı eksikliği, yurtdışında üretilebilecek 'ev yapımı' ve bilinmeyen ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

"Bazıları, su geçirmez kapaksız büyük içecek tipi kaplarda görünüyor, bu da bir su şişesiyle kolayca karıştırılabilir!

"Bu ürünlerdeki malzemeler her zaman şişede listelenmeli ve yüzde 70'ten fazla alkol içermelidir.

"NSW, bu ürünlere yanlışlıkla maruz kalma konusunda birçok çağrı alıyor. El dezenfektanı, yutulması halinde çocuklar için çok zararlıdır."

El dezenfektanı çocuklar için neden bu kadar zehirlidir?

El dezenfektanlarının ambalajı söz konusu olduğunda, parlak renklerde geldikleri ve muhtemelen kokulu oldukları için çocuklara çok cazip görünebilirler, diyor Georgia Zehir Merkezi .

Ellerinizden yalanmış olabilecek az miktarda el dezenfektanının sizi hasta etmesi muhtemel olmasa da, bir zevke göre daha fazla yutmak sizi alkol zehirlenmesi riskine sokabilir.

El dezenfektanları ya alkol bazlı (etil alkol ya da izopropil alkol) ya da alkolsüz (benzalkonyum klorür) olacaktır.

İzopropil alkol yaygın olarak sürtünme alkolü olarak bilinir.

Zehirlenme endişesi, etanol olarak da adlandırılan etil alkol ile ilgilidir.

Tıraş losyonları ve gargaradan sonra bira, şarap ve diğer likörlerin yanı sıra parfümlerde bulunan aynı alkoldür, ancak çok daha yüksek bir konsantrasyonda.

El dezenfektanlarındaki alkol konsantrasyonu% 45 ila% 95 arasında değişir ve en yaygın olarak% 60-70 aralığında kullanılır.

Fransa

Fransa'nın Ulusal Gıda, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Ajansı , zehir kontrol merkezlerinin "Covid-19 ile ilgili çok sayıda ev kazası ve zehirlenme rapor ettiğini" söyledi.

Ebeveynleri “hidro-alkolik (el dezenfektanı) solüsyonları çocukların erişemeyeceği yerlerde tutmaya” çağırdı.

Bu yıl 1 Mart ile 24 Mart arasında, merkezlere yapılan 337 çağrı "maruz kalma vakaları veya Covid-19 ile ilişkili bilgi talepleriyle ilgili idi.

"Zehir kontrol merkezleri tarafından çeşitli risk durumlarının kökenleri tanımlanmıştır: temizleyiciler / dezenfektanlar, el dezenfektanları, uçucu yağlar ve anti-inflamatuarlar."

Fransız sağlık yetkilileri, salgın sırasında insanların yıkamak için sabun ve su kullanabileceğini söylüyor

Fransız sağlık yetkilileri, salgın sırasında insanların yıkamak için sabun ve su kullanabileceğini söylüyor

nedeniyle kabul edilen çocuk sayısının Mart ayında iki katına çıktığını bildirdi.

10 Nisan'da şunları söyledi: " Çocukların meraklı ve maceracı olduklarını ve sonuç olarak kaza ve zehirlere maruz kalma riski altında olduklarını biliyoruz."

İrlanda'daki pediatrik acil servisler ", son birkaç hafta içinde yanlışlıkla ilaç ve ev eşyası alımıyla başvuran çocuklarda artış olduğunu kaydetti. 

"Ebeveynlere ve velilere, tüm ilaçların, temizlik maddelerinin ve el dezenfektanlarının küçük çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanması gerektiğini hatırlatmak isteriz, çünkü bunlar çok tehlikeli olabilir."

In İngiltere'de , aileler de okul coronavirüs sığınağa sırasında kapalı olduğundan özellikle de, çocuk ulaşamayacağı zararlı temizlik deterjanları taşımak için söylenmişti edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şunları söyledi: " İngiltere'de alkol bazlı el masajı yapan hastaların bazı raporları var.

"Bu açıkça bir endişe kaynağı."

Örnek olay: zehirli yürümeye başlayan çocuk

Okul öncesi çağındaki bir çocuğun evde yanıt vermediği tespit edildi ve ambulansla A&E'ye nakledildi.

ABD'deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ( CDC ) , mutfak masasında 64 onsluk (yaklaşık iki litre) etanol bazlı el dezenfektan şişesinin açık olduğunu söyledi.

Ailesine göre, yürümeye başlayan çocuk bilinmeyen bir miktar yedikten sonra başını döndürdü, düştü ve kafasına çarptı.

Daha sonra hastaneye taşınırken kustu ve burada çok duyarlıydı.

Kandaki alkol seviyesi 273 mg / dL'ye yükseldi (çoğu eyalet kanunu, etki altında sürüş için 80 mg / dL'lik bir sınır tanımlamaktadır).

Ancak beyin taramasında travmatik yaralanma görülmedi.

Kız bir gecede pediatrik yoğun bakım ünitesine kabul edildi.

"Zihinsel durumu iyileştikten" sonra, çocuk 48 saat sonra taburcu edildi.

İtalya

27.000'den fazla insanın ölmesi ve 200.000 enfeksiyonla Avrupa'nın orijinal koronavirüs merkez üssü haline gelen İtalya, zehirlenmelerde büyük bir sıçrama yaşadı.

Sanita Informazione , Milan'ın Niguarda hastanesinin zehir kontrol merkezi tarafından akut zehirlenmenin tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir uyarı yayınladığını söyledi.

26 Mart'a kadar bir ayda " dezenfektan zehirlenmelerinin yüzde 65 arttığını ve beş yaş altı grupta yüzde 135'e ulaştığını" bildirdi.

Dr. Marcello Ferruzzi, yükselişi evlerde dezenfektanların artan varlığına bağladı; "hem elleri temizlemek hem de yüzeyleri temizlemek için".

Bu ve diğer küresel zehirlenme istatistikleri, ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 hastalarına 'dezenfektan' enjekte edildiğini ve koronavirüs tedavisi için UV ışığı ile patlatıldığını öne sürmek için yaygın bir küçümseme yapmadan önce duyuruldu .

El dezenfektanına zararlı maruz kalmayı önlemek için ipuçları

Aileler koronavirüsün yayılmasını önlemeye çalışırken el dezenfektanı her yerde görünüyor.

Bununla birlikte, bu, öldürücü olabilen mikrop öldürücü sıvıyı tüketen çocukların kazara yutmasında artışa neden olmuştur.

Çünkü el dezenfektanlarındaki aktif madde etil alkoldür ve az miktarda alkol bile çocuklarda alkol zehirlenmesine veya ölüme neden olabilir.

El dezenfektanındaki alkol miktarı% 40 ila 95 arasındadır.

Karşılaştırıldığında, bira yüzde beş ila on alkol içerir ve şarap% 10 ila 15 alkol içerir.

Çocukların kazara zehirlenmelerini önlemek için:

  • El dezenfektanınızı, çocukların ulaşamayacağı bir dolapta, gözünüzün önünde ve dışında ilaç ve ev ürünleri ile saklayın
  • Bu temizleyiciyi kullandıktan sonra, dışarıda bırakmayın - uzağa ve gözden uzaklaştırın
  • Çocuğunuzun yalnızca yetişkin gözetimi altında el dezenfektanı kullandığından emin olun
  • Elleri kurutmak için dime büyüklüğünde bir miktar uygulayın ve tamamen kuruyana kadar elleri birbirine sürün
  • Çocuklara ellerini, özellikle ağızlarını yüzlerinden uzak tutmalarını söyleyin
  • Elleri temizlemenin en iyi yolu sabun ve su ile el yıkamaktır
  • Bu yöntem mikropların çoğunu ellerden çıkarır
  • El dezenfektanları sadece el yıkama, su veya sabun erişiminiz olmadığı gibi bir seçenek olmadığında kullanılmalıdır.

Kaynak: Kuzey Carolina Üniversitesi

Kaynak: Thesun
Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları