EMMANUEL Macron Dünyada ki Delta varyantı vakalarındaki artıştan dolayı tüm Fransız sağlık çalışanları için Covid aşılarını vurulmanın zorunlu olduğunu duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı, yayılmayı durdurmak için bir dizi önlemi açıkladığı için tüm sağlık ve huzurevi personelinin 15 Eylül'e kadar uyarılması gerektiğini söyledi. 

Emmanuel Macron bu gece tüm Fransız sağlık çalışanları için zorunlu Covid aşılarını duyurdu Kredi bilgileri: AFP

Macron, ulusa sesleniş konuşmasında, ağustos ayından itibaren barlara, restoranlara ve diğer halka açık mekanlara "Covid pass" sisteminin genişletileceğini de duyurdu. 

Ağustos ayından itibaren, bir bara veya restorana gitmek, bir alışveriş merkezini ziyaret etmek veya bir festivale, tiyatro gösterisine veya sinema gösterimine katılmak isteyen herkesin ya aşı kanıtı ya da negatif test göstermesi gerekecek.

Bu önlem, bu yaz Fransa'da tatil yapmayı umut eden binlerce İngiliz turist için geçerli olacak.

Fransa'nın nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı çift aşılıdır, ancak ülke son haftalarda yavaşlamış ve Mayıs sonunda günde ortalama 400.000 enfeksiyondan şu anda günde yaklaşık 165.000'e düşmüştür. 

Ancak hastane çalışanlarının sadece yüzde 42'si ve bakım sisteminde çalışanların yüzde 49'u ikiyüzlüdür.

'DALGALANMAYLA KARŞILAŞIYORUZ'

Fransa, son derece bulaşıcı Delta varyantının neden olduğu vakalarda bir artış gördü ve bugün vakalar 4,256 arttı. 

Macron, "Ülkemiz, Fransa anakarasında ve denizaşırı ülkelerde, topraklarımız genelinde salgında bir artışla karşı karşıya.

"Durum kontrol altında, ancak şimdi harekete geçmezsek vaka sayısı önemli ölçüde artacak ve hastaneye yatışlarda artışa neden olacak."

"Ne kadar çok aşı yaparsak, virüsün yayılması için o kadar az yer bırakırız.

"Yürümekte olan yeni bir hız yarışı. Tüm Fransız halkının aşılanmasına doğru ilerlemeliyiz."

Ücretsiz olan testlerin, "çok sayıda test yaptırmak yerine aşılamayı teşvik etmek için" Eylül ayından itibaren ödenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konuşması aşı rezervasyonlarında büyük bir artışa neden oldu - Doctolib web sitesi adres sırasında her dakika 20.000 randevu alındığını iddia etti.

Fransa, gelişmiş dünyada aşı şüpheciliğinin en yüksek seviyelerinden birine sahip ve bilim adamları arasında alarm veriyor.

Sağlık pasaportu bir anti-Covid uygulamasında mevcuttur ve bir kişinin ya tamamen aşılandığını, yakın zamanda Covid'den iyileştiğini veya son 72 saat içinde testin negatif çıktığını gösterebilir.

Video oynatmak

Emmanuel Macron, Fransa'nın bu yaz aşılı 'Amerikalı ve Avrupalı' gezginlere açık olabileceğini ima etti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları