Bazı yiyecekleri almak bazı haztalıkları önlediği gibi belirli yiyeceklerin alımını sınırlamak da hastalık riskini azaltmaktadır.

Yeni araştırmalar, günde bir bardaktan fazla portakal suyu içmenin cilt kanseri riskini yarıdan fazla artırdığını buldu .

Hangi yiyecekler hangi hastalıkları önler ... ve gerçekten kaçınmanız gereken şeyler

Araştırmalar ayrıca, yaşam tarzı seçimlerinin İngiltere'deki meme kanseri vakalarının yüzde 27'sinin sorumlu olabileceğini göstermiştir .

İngiltere Dünya Kanser Araştırma Fonu'nun baş yöneticisi Rachael Gormley şunları söyledi: "Bu yeni rakamlar, hepimizin yapabileceği basit değişikliklerin net bir göstergesidir."

Beslenme uzmanı Meredy Birdi, önerilen meyve ve sebze porsiyonlarının iki katına çıkarılmasını tavsiye ediyor.

Bir porsiyon 80 gr taze meyve veya sebze veya 30 gr kuru meyve olabilir.

Beslenme uzmanı Meredy Birdi, önerilen meyve ve sebze porsiyonlarının iki katına çıkarılmasını tavsiye ediyor

Thecancerdietician.com tavsiye web sitesini yöneten Meredy şunları söyledi: “Hepimiz sigara içmenin ve hareketsiz olmanın sağlığımız için kötü olduğunu biliyoruz, ancak diyet hakkında düşünmek bu teşhisi alma şansınızı azaltabilir.

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin kanseri önleyebileceğini gösteren güçlü kanıtlar var.

“Ama insanların muhtemelen günde beş porsiyon yerine on porsiyon yemeye ihtiyaçları var.

“Kahverengi pirinç ve yulaf lapası gibi kepekli tahıllar, atık ürünlerin ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması açısından da önemlidir.

Aşağıda kansersiz kalmak için en iyi yiyecekler için rehberiniz var

“Müşterilere hiçbir zaman hayvansal ürünleri tamamen kesmelerini tavsiye etmiyorum, çünkü çok sayıda temel besin içeriyorlar, ancak insanları mümkün olduğunca kaliteli et ve süt ürünlerini seçmeye teşvik ediyorum.

“Bütçeniz varsa, organik hayvansal ürünleri tavsiye ederim.

“Ne yediğinizi düşünmenin yanı sıra, uykuyu da düşünün. Bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkisi var. "

Aşağıda kansersiz kalmak için en iyi yiyecekler ve hangilerinden kaçınılması gerektiğine dair rehberiniz var.

Kolon kanseri

YEMEK: Esmer pirinç, yulaf, nohut, elma, bezelye ve havuç.

Bağırsak kanseri riskinizi azaltmak için lif gerçekten önemlidir .

Bağırsak kanseri riskinizi azaltmak için lif gerçekten önemlidir

Dışkıyı parçalamak için kahverengi pirinç, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi çözünmez liflere ve suda çözünen ve bağırsakta bir jel oluşturan, dışkıyı yumuşak ve geçişini kolaylaştıran çözünür liflere ihtiyacınız var.

Susuz kalmamak bağırsak sağlığı için de harikadır.

Şekerli içeceklerden kaçının ve su veya az yağlı sütü deneyin. Dehidrasyonu önlemek için günde altı ila sekiz bardak sıvı için.

SINIR: Kırmızı et. Çok fazla işlenmiş veya kırmızı et bağırsak kanseri riskinizi artırabilir.

Çok fazla işlenmiş veya kırmızı et bağırsak kanseri riskinizi artırabilir Kaynak:Pixabay

Bağırsak Kanseri UK, haftada 500 gr'dan fazla pişmiş kırmızı et yememeyi önermektedir.

Spagetti bolonezinin bir porsiyonu yaklaşık 140 gr pişmiş kıyma, bir biftek 145 gr ve orta boy  pirzola yaklaşık 90 gr içerir.

Rahim ağzı kanseri

YEMEK: Avokado, mercimek, kuvvetlendirilmiş tahıllar ve çilek.

Tüm bu yiyecekler, rahim ağzı kanserine karşı koruyabilen bir B vitamini olan yüksek seviyede folat içerir .

Avokado gibi yüksek seviyede folat içeren yiyecekler rahim ağzı kanserine karşı koruyabilir. Kaynak: Vanessa Loring adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma, kadınlarda düşük kan folat seviyelerinin, HPV virüsünü geliştirme ve kanser geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına geldiğini buldu .

Diyet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirken, sigarayı bırakmak ve düzenli servikal tarama testleri yaptırmak da önemlidir.

SINIR: Kızarmış yiyecekler. Fazla kilolu veya obez olmak rahim ağzı kanseri riskinizi artırır, bu nedenle pizza, patates kızartması ve yağlı paketler gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Ayrıca işlenmiş etler, rafine şeker ve transatüre yağ oranı yüksek gıdalardan kaçının.

Fazla kilolu veya obez olmak rahim ağzı kanseri riskinizi artırır. Kaynak:Robin Stickel adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Bu besinler obezite ile bağlantılıdır ve bağırsak kanseri riskini daha da artırabilir.

Prostat kanseri

YEMEK: Pişmiş domates. Haftada beş veya altı kez pişmiş, konserve domates tüketen erkekler, hiç yemeyen erkeklere göre yüzde 28 daha az riske sahipti.

Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından finanse edilen çalışma, aynı etkinin çiğ domateslerde görülmediğini söyledi.

Haftada beş veya altı kez pişmiş, konserve domates tüketen erkekler prostat kanseri riskini azalttı. Kaynak:Klaus Nielsen adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Peynirin prostat kanseri riskini artırdığı bulunmuştur. Resim Kaynak: Engin Akyurt adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Domateslerde bulunan ve pişirildiklerinde seviyeleri yükselen bir antioksidan olan likopen olduğu düşünülmektedir.

SINIR: Peynir. Amerika'daki Mayo Clinic'teki uzmanlar, peynir, süt ve tereyağından yoğurda kadar yüksek düzeyde süt ürünleri tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılığının yüzde 76'ya kadar daha yüksek olduğunu buldular .

Vegan diyet uygulayanlar, risklerini beşte bir oranında azalttı.

Süt ürünlerinin büyüme hormonu düzeylerini yükseltebileceği ve her ikisi de prostat tümörleriyle bağlantılı olan kalsiyum düzeylerini artırabileceği düşünülmektedir.

Karaciğer kanseri

İÇECEK: Kahve. British Liver Trust tarafından Haziran 2016'da yayınlanan bir rapor, kahvenin karaciğer sağlığı için iyi olduğunu doğruladı.

Sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda fibroz ve siroz dahil diğer karaciğer rahatsızlıklarının riskini de azaltabilir.

Haziran 2016'da yayınlanan bir rapor, kahvenin karaciğer sağlığı için iyi olduğunu doğruladı. Resim Kaynak:Engin Akyurt adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Çok fazla işlenmiş yiyecek karaciğeriniz için kötüdür ve tümörlere yol açabilir. Resim Kaynak: Caleb Oquendo adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Nasıl içtiğiniz de önemli değil. Filtrelenmiş, anlık ve espressonun hepsi aynı faydalı etkilere sahipti.

SINIR: Mikrodalga yemekleri. Turta, pastırma veya hazır yemek olsun, araştırmalar çok fazla işlenmiş gıdanın karaciğeriniz için kötü olduğunu ve tümörlere yol açabileceğini göstermiştir.

Uzmanlar, bunun genellikle yağ, şeker ve tuz bakımından yüksek olması ve hastalıkları önleyen daha az vitamin ve lif içermesi olduğuna inanıyor.

Lezzetleri ve raf ömrünü artırmak için kullanılan kimyasallar ve katkı maddeleri de riski artırabilir.

Meme kanseri

YEMEK: Brokoli ve Brüksel lahanası. ABD'deki Harvard'daki araştırmacılar, her gün beş buçuk porsiyon meyve ve sebze yiyen kadınların hastalığa yakalanma riskini yüzde 11 azalttığını buldu.

Brokoli, Brüksel lahanası ve sarı biberin en koruyucu etkiye sahip olduğunu iddia ettiler.

Brokoli, Brüksel lahanası ve sarı biberin meme kanserine karşı koruyucu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.. Resim Kaynak: Cats Coming adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Günde sadece 100 ml şekerli içecek, meme kanseri riskinizi yüzde 22 artırmak için yeterlidir.

SINIR: Gazlı içecekler. Fransız bilim adamları, günde sadece 100 ml şekerli içeceğin - tipik bir kutunun yaklaşık üçte biri - riskinizi yüzde 22 artırmaya yeterli olduğunu iddia etti. Meyve suyu da bir o kadar riskliydi.

Araştırmacılar, içeceklerdeki şekerin vücudumuzun karaciğer ve pankreas gibi organların etrafında yağ depolamasına neden olduğuna ve bunun daha yüksek kanser riski ile bağlantılı olduğuna inanıyor.

İçkilerdeki yüksek kan şekeri seviyeleri, iltihaplanma ve katkı maddeleri de suçlanabilir.

Kalp hastalığı

YEMEK: Elma, armut ve turunçgiller. Imperial College London'daki bilim adamları, kalp krizi olasılığınızı azaltmak için günde on porsiyon meyve ve sebze yemeyi önerdi.

Araştırmacılar ayrıca bazı yiyeceklerin kalbi korumada diğerlerinden daha iyi olduğunu söyledi.


Elma, armut ve turunçgiller kalp krizi geçirme olasılığınızı azaltabilir.. Kaynak Resim:Trang Doan adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Bunlar arasında elma ve armut, turunçgiller ve marul ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler vardı.

SINIR: Tuz. Çok fazlası yüksek tansiyona neden olabilir ve bu da kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

İngiliz Kalp Vakfı, çoğumuzun günde 8.6 gga yediğimizi ve yetişkinler için önerilen 6 g sınırının çok üzerinde olduğunu söylüyor.

Tuzlukları masanızdan çıkarmak yardımcı olacaktır, ancak tüm sorun bu değildir.

Çok fazla tuz, yüksek tansiyona neden olabilir. Resim Kaynak : Mareefe adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Hayır kurumu, tükettiğimiz tuzun yüzde 75'inin mağazadan satın aldığımız yiyeceklerde gizli olduğunu söylüyor.

Akciğer kanseri

YEMEK: Köri. Genellikle köride kullanılan bir baharat olan zerdeçal, meme, akciğer ve midede olanlar da dahil olmak üzere bazı kanserlerde tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir.

Philadelphia'daki Temple Üniversitesi'ndeki bilim adamları, geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, içindeki bir bileşiğin, yani curcumin'in "anti-kanser yeteneği sergilediğini" keşfettiler.

Genellikle köride kullanılan bir baharat olan zerdeçal, bazı kanserlerde tümörlerin büyümesini yavaşlatabilir.. Kaynak : Mareefe adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Doymuş yağ açısından zengin bir diyet yemek, akciğer kanseri geliştirme olasılığınızı artırabilir

Kurkumin, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde besinlerin tümörlere verilmesini engellediğini ve kanser hücrelerinin zararlı proteinler yaymasını durdurduğunu söylüyorlar.

Limit: Burger. Doymuş yağ açısından zengin bir diyet yemek, akciğer kanseri geliştirme olasılığınızı artırabilir. Sosis ve burger, tereyağı, bisküvi ve kek gibi işlenmiş gıdalarda bulunur.

Nashville, Tennessee'deki araştırmacılara göre, en yüksek seviyeleri tüketenlerin akciğer tümörü geliştirme olasılığı yüzde 14 daha yüksekti.

Lifesavour istatistikleri

Kanserlerin % 38'i önlenebilir

% 15 sigaradan kaynaklanıyor

% 6'sı aşırı kilolu olmasından kaynaklanıyor

Akciğer kanserinin % 79'uönlenebilir

Bağırsak kanserinin % 54'üönlenebilir

Alkolden kaynaklanan yılda 12.000 vaka

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları