Hindistan da doktorlar günlük kovid vaka sayıları 500.000 leri bulmasından korktuklarından ve hastanelerde yer kalmadığından covid hastaları kaldırımlarda ölüyor

COVID hastaları Hindistan'daki hastanelerin dışında "kaldırımlarda ölüyor" - doktorlar enfeksiyonların yakında günde 500.000'i bulacağından korkuyor.

Doktor Harjit Singh Bhatti , ülkenin sedyelerde sıraya dizilmiş Covid hastalarının ölmesiyle "dünyanın en kötü" koronavirüs salgınıyla savaşırken krizin artık "korkunç" olduğunu söyledi .

Covid hastaları Hindistan'daki hastanelerin önünde 'kaldırımda ölüyor'
Hindistan 'dünyanın en kötü' Covid salgınıyla savaşıyor
Vaka sayıları ve ölümler artmaya devam ediyor

Dr Bhatti, ITV'ye şunları söyledi : "Tıp kariyerimin tamamında bu tür bir durumu hiç görmedim.

"Son 10 yıldır tıp pratiği yapıyorum, insanların yollarda öldüğü böyle bir durum görmedim.

"İyileşemiyorlar. Oksijen alamıyorlar."

Doktor, bir hastanın ölümü bir başkası için fazladan bir yatak olduğu anlamına geldiğinde hissettiği trajik rahatlama hissini anlattı.

Dedi ki: "Mümkün olan en iyi çabalarıma rağmen, bu bakımı tüm hastalarıma sağlayamıyorum. Ve görüyorum ki, bir hastayı tedavi ediyorsam, o zaman birçok hastam tedavi edilmiyor veya tedavi edilmiyor. Yeterli miktarda dikkati alabildikleri için.

" Hatta bunu sosyal medya profillerimde de söyledim, bazen üzüntü ve rahatlama durumu olduğunu söyledim.

"Hayatını kaybeden hastam için üzüldüğüm gibi, ama yatağını alacak hastalar için de rahatlıyorum. Yani bu çok, çok endişe verici ve çok endişe verici bir durum."

YARIM MİLYON VAKA UYARISI

YARIM MİLYON VAKA UYARISI

Virolog Shahid Jameel, Hindistan'ın Mayıs ayının ilk haftasına kadar günde 500.000 vaka kaydedebileceği konusunda uyardı.

BBC Radio 4'e şunları söyledi: "Modelleme çalışmaları yapan insanlar, Hindistan'ın Mayıs ayının ilk haftasının sonuna doğru bir yerde zirveye ulaşacağını ve günde yaklaşık 500.000 vakaya, muhtemelen daha fazlasına tırmanabileceğimizi öne sürüyorlar."

Hindistan'ın ölüm oranı, zirvede günde 5.700 ölüm olabileceği anlamına geliyor.

Hindistan, son üç gündür koronavirüs vaka sayıları ve ölümler için küresel rekorlar kırdı.

Son 24 saatte 346.786 yeni Covid vakası varken, aynı süre içinde Hindistan genelinde 2.624 ek ölüm kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan'daki durumu, koronavirüsün neden olabileceği yıkımın "yıkıcı bir hatırlatıcısı" olarak nitelendirdi.

Dr. Sumit Ray, hastaların oksijen ve yatak eksikliği nedeniyle hastaneye geldikten sonra "dakikalar içinde" öldüğünü söyledi.

BBC'ye şunları söyledi : "Hemen hemen her hastane sınırda. Oksijen biterse, birçok hasta için hareket alanı yok.

"Dakikalar içinde ölecekler. Bu hastaları görebilirsiniz: ventilatör kullanıyorlar, yüksek akış oksijene ihtiyaçları var. Oksijen durursa çoğu ölecek."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları