BİRÇOK insan, nadiren semptomları olan bir durum olduğundan, yüksek tansiyonu olduğunu fark etmeyebilir.

Hipertansiyon olarak da bilinen hastalık, kalp krizi ve felç gibi ciddi sorunlara yakalanma riskinizi artırır .

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, yaklaşık 1,28 milyar yetişkin yüksek tansiyonla yaşıyor

Küresel olarak, yaklaşık 1.28 milyar yetişkinin hastalığa sahip olduğu düşünülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), düşük ve orta gelirli ülkelerde riskin en yüksek olduğunu söylüyor.

Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve erken ölümlerin önde gelen nedenidir.

Hipertansiyon ile yüksek tansiyon aynı şey midir?

Evet, hipertansiyon yüksek tansiyon ile aynıdır, sadece durum için kullanılan farklı bir terimdir.

Veriler, durumu olan yetişkinlerin yaklaşık yüzde 46'sının sahip olduklarının farkında olmadığını gösteriyor - ancak yaklaşık beşte biri kontrol altında.

Tansiyonunuz iki sayı ile kaydedilir; biri, kalbinizin vücudunuza kan pompalama gücüdür, aynı zamanda sistolik basınç olarak da bilinir - bu daha yüksek sayıdır.

İkincisi, kan damarlarındaki kan akışına karşı dirençtir, bu daha düşük sayıdır ve diyastolik basınç olarak adlandırılır.

İdeal olarak, okumanız 90/60 mmHg ve 120/80 mmHg civarında olacaktır.

120/80 mmHg ile 140/90 mmHg arasında bir okumanız varsa, yüksek tansiyon geliştirme riski altında olabilirsiniz.

Ama bunu önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

1. Çay için

Bir fincan çay ya da güzel bir Earl Grey ile oturmanın yardımcı olacağını düşünebilirsiniz - uzmanlar, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek belirli bir çay türü olduğunu söylüyorlar.

Pakistan Gıda Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, düzenli olarak sarımsaklı bal çayı tüketiminin seviyeleri düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Uzmanlar şunları söyledi: "Sarımsak ve bal, yüksek tansiyona karşı umut verici bir antihipertansif potansiyel sergiliyor.

"Sarımsak ve bal oldukça tolere edilir ve hipertansiyon için tamamlayıcı bir tedavi seçeneği olarak kabul edilebilir."

2. Tuzunuza dikkat edin

GP ve  LoSalt® danışmanı ve Season With Sense işbirlikçisi Dr Sarah Jarvis, diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmanın hipertansiyon riskinizi azaltmanın en etkili yollarından biri olduğunu söyledi.

"Tuz tansiyonu yükseltir ve yüksek tansiyon kalp hastalığına, kalp krizine ve felce neden olabilir - bu nedenle yol haritasının, hipertansiyonun önlenmesi ve yönetimi için önemli bir faktör olarak diyet sodyumunun azaltılmasını tanımlaması şaşırtıcı değildir.

"Tuz alımı üçte bir oranında düşerse, yalnızca Birleşik Krallık'ta 8.000 erken ölümü önleyebilir ve NHS'yi yılda 500 milyon sterlinden fazla tasarruf edebilir.

"Bu olağanüstü bir sonuç olur ve basit yaşam tarzı değişiklikleriyle kolayca elde edilebilir. Hepsi bir araya gelebilecek küçük değişiklikler yaparak kendi sağlığımızın sorumluluğunu almamız gerekiyor."

3. Sebzelerinizi yiyin

Potasyum açısından zengin yiyecekler yemek önemlidir ve potasyum tuzun vücudunuz üzerindeki etkisini azalttığı için hipertansiyona yardımcı olabilir.

Delamere Health uzmanları, pişmiş ıspanak, brokoli, tatlı patates, mantar, bezelye, domates, avokado, edamame, karpuz ve kuru meyveler gibi potasyumla dolu yiyecekleri önermektedir. 

"Günde 3.500 mg potasyum tüketilmesi önerilir, çünkü ne kadar çok tüketirseniz idrar yoluyla o kadar fazla sodyum kaybedersiniz. Potasyum tüketimi kan damarı duvarlarınızdaki gerilimi hafifletmeye yardımcı olur, bu da yüksek tansiyonu daha da düşürmeye yardımcı olur", diyorlar. 

4. Rahatlayın

Gevşeme tepkinizi aktive etmek, kan basıncı seviyenizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

Uzmanlar, uzun süreli stresin kan basıncınızı artırabileceğini söyledi.

Şunları açıkladılar: "Stresli olduğumuzda vücudumuz kortizol ve adrenalin gibi hormonlar salgılar, bunlar kalp atış hızınızı yükseltebilir ve kan damarlarını daraltarak kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. 

"Egzersiz, sağlıklı beslenme, alkol ve kafein alımını azaltma, yogaya başlama, meditasyon veya derin nefes alma ve müzik dinleme, stres seviyenizi düşürmenize ve kan basıncınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir."

5. Sosyalleşin

Uzmanlar, sarılma, el tutma veya öpüşme gibi yakın fiziksel temasın kan basıncını düşürmeye, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nden yapılan araştırma, sarılmanın kalp hastalığının ana risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu.

Testin stresli bölümlerinde eşlerinden kucaklanan katılımcıların kan basıncının ve kalp atışlarının daha düşük olduğu bulundu. 

Gülmek tansiyonunuzu düşürmeye de yardımcı olabilir.

American Heart Association's Scientific Sessions'ın araştırmasına göre, araştırmalar gülme terapisine katılan bireylerin kan basıncını 7 mmHg düşürdüğünü gösterdi  .

6. Spor Yapın

Yeterli egzersiz yapmamak , yüksek tansiyon riskinizi artırabilir.

Kan basıncını düşürmek, genel kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek ve kalbinizi güçlendirmek için haftada en az 150 dakika egzersiz yapmanız önerilir. 

Egzersiz kan basıncını düşürür ve kan damarı sertliğini azaltarak kalbi güçlendirir, böylece kan daha kolay akabilir.

Ancak faydaları elde etmek için ağır bir spor salonu seansına veya uzun koşulara katlanmanız gerekmez, sadece daha fazla nefes alıp kalbinizin biraz daha hızlı atmasını sağlayacak kadar aktif olmanız gerekir. 

Buna tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme veya ağırlık kaldırma dahildir.

Bahçıvanlık, aktif kalmanın bir başka harika yoludur, çünkü tırmıklama, ayıklama ve budama gibi aktiviteler birden fazla kas grubunu çalıştırarak genel zindelik seviyenizi yükseltir. Aslında sadece 30-45 dakika bahçede olmak 300 kaloriye kadar yakabilir.

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon, tedavi edilmediği takdirde ciddi bir kalp krizi ve felç riski oluşturabilir.

Çoğu insanda semptom görülmez ancak bazı kişilerde şiddetli baş ağrıları, yorgunluk veya kafa karışıklığı, görme sorunları ve göğüs ağrıları olabilir.

Yüksek tansiyon hastaları ayrıca nefes almada zorluk, düzensiz kalp atışı, idrarda kan ve göğüs, boyun veya kulaklarda çarpıntı yaşayabilirler.

Bu belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız, doktorunuza kontrol ettirmeniz en iyisidir.

Bunun nedeni nedir?

65 yaşın üzerindeyseniz, fazla kiloluysanız, nadiren egzersiz yapıyorsanız ve ailede yüksek tansiyon öyküsü varsa hipertansiyon riski daha fazladır.

Doğal yöntemlerle azaltamazsanız, doktorunuz size ilaç yazabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları