Ucuzauc.com Uçak Bileti
Corona virüsü, özellikle solunum sistemini etkiler ve bu bölgede hastalık meydana getirerek ölüme sebebiyet veren bir virüstür. Solunum sisteminin dışında mide, karaciğer, sinir sistemi ve bağırsak bölgelerini de etkiler. Bu virüsün 4 alt grubu bulunur. Bunlar; alfa, beta, gama ve delta virüsleridir. İnsan Corona virüsleri ilk kez 1960’lı yıllarda tespit edildi.

Corona Virüs Belirtileri (Semptomları)

• Yüksek ateşi burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürmek gibi solunum sorunları

• İştahsızlık ve hızlı kilo kaybı, halsizlik

• Vücudun karın bölgesini meydana gelen semptomlar, karın şişliği gibi.

• Gözde ve göz bölgesinde oluşan sorunlar, gözde renk değişimin görülmesi, gözde akıntı, bulanık görme gibi

• Kişinin denge sisteminde dengesizliklerin görülmesi, 

Corona virüsü bulaşır mı? Corona virüsü bulaşıcıdır. Corona virüsü canlı türüne göre oluşturduğu hastalıklar farklılık göstermektedir. Her türe göre farklı hastalıklar oluşturmaktadır. Özellikler kış aylarında daha etkin olan Corona virüsler, en başta solunum yollarını etkilediği için hapşırma, öksürme gibi yollarla diğer insanlara bulaşır ve diğer bir bulaşma şeklide bulaştığı materyale dokunulması durumunda bu virüsün burun ve ağız yoluyla bulaşmasıdır.

Corona Virüsü Hastalıklarına Karşı Tedavisi

Her Corona virüsü bulaşan insan ölmez. İnsanın bağışıklık sisteminin durumuna göre Corona virüsün etkileri de değişmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü insanlara etkisi az olurken, vücut direnci zayıf olan kişilerde ise etkileri şiddetli olabilmektedir. Bu yüzden belirtileri çıktıktan sonra hiç zaman kaybetmeden tedavi olunmalıdır. Corona virüsü bulaşan insanda, hızlı bir şekilde sıvı kaybı olmakta ve yüksek ateş görülmektedir. 

Bu yüzden ilk tedavide C ve D vitamini takviyesi ile birlikte bol bol sıvı desteği de sağlanarak ateş düşürülür. Ayrıca ağrıları dindirmek içinde ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Bu tedavilerin yanında hastalanan kişinin mutlaka dinlenmesi ve virüsün görüldüğü alanlardan uzak kalmalıdır.

Şu Ana Kadar Corona Virüslerinin Etkilediği Ülkeler

Başta Çin olmak üzere Güney Kore, Katar, Ürdün, Tayland, ABD, Japonya, Nepal ve Suudi Arabistan ülkelerinde bazı kişilerde Corona virüsünün bulaştığına dair vakalar tespit edilmiştir.

Çin Devleti Yetkilileri Tarafından Alınan Tedbirler

Çin’i Wuhan kentinde, deniz ürünleri pazarında ortaya çıkan Corona virüsüne karşı ciddi tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Şu ana kadar Çin’de bu virüs sebebiyle 25’ ten fazla kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 1000 kişinin de karantinaya alınarak gözetim altında tutulduğu ifa edilmektedir. Alınan bazı tedbirler ise;

Çin’in Wuhan kenti başta olmak üzere 10 kente giriş-çıkışlar durduruldu ve bu virüsün bulaştığı insanları tedavi etmek amacıyla Çin devleti yetkilileri tarafından 6 gün gibi kısa bir sürede prefabrik yap sistemiyle 1000 kişi kapasiteli yataklı bir hastane inşaatının yapılmasına başlanmıştır.

Virüsle mücadele etmek amacıyla 14 kişiden oluşan bir araştırma ekibi kurulmuştur. Ülke genelinde ilaçlama yapılarak bir dizi önlem alınmaya devam edilmektedir. Ayrıca toplu taşıma araçları seyahatlerde durdurulmuştur. 

Halka açık mekânlarda maske takılması gerektiği belirtilmiş, maske takmayanların cezalandırılacakları duyurulmuştur.

Toplu taşımanın yapıldığı alanlardan biri olan havalimanlarına yolcuların vücut ısılarını belirleyen termal kameralar yerleştirilerek önlem alınmıştır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları