İngiltere de sigara ile mücadele kapsamında hamile kadınlara sigarayı bırakmalarına destek olmak için 400 sterlin değerinde alışveriş kuponu verilecek.

İngiltere de sigarayla mücadele her geçen gün artıyor. Geçen hafta bazı şehirlerde açık alanlarda sigara içilmesi yasaklanmasından sonra şimdi de ülke genelinde hamile kadınlara sigarayı bırakmalarına destek amacıyla 400 sterlinlik alışveriş kuponu verilecek.

Sağlık patronları, her 10 anneden birinin hamileyken sigara içmeye devam ettiğini ve “maddi teşvikin” bu alışkanlığı kırmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Hamile kadınlara sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak kuponlar sunulabilir

Sigara içmek bebek için düşük , erken doğum veya gelişim sorunlarına neden olabilir .

Tıbbi gözlemci NICE, ne tür kuponların verileceğini söylemedi, ancak bunlar süpermarketler veya cadde dükkanları için olabilir.

Sigara satın almak için geçerli olmazlardı.

Parayı almak için kadınların bir NHS Sigarayı Bırakma Hizmetine katılmaları ve sigara içmediklerini kanıtlamak için karbon monoksit nefes testlerini geçmeleri gerekiyor.

Tekrarlarsa ödülleri kaybederlerdi, ancak haftada maksimum 400 - 10 £ alabilirlerdi.

Sigara ve Sağlık Eylemi şefi Deborah Arnott şunları söyledi: “Kuponlar bariz bir şey çünkü çok sayıda farklı yerde kullanıldılar.

“ Bırakmanın ileriye dönük olumlu bir adım olduğu fikrini pekiştiriyor . 

"Size tavsiye, yardım ve destek de verilmesi gerekiyor, ancak bunun işe yaradığını gösteren araştırmalar var."

'ETKİLİ'

Hükümetin sigara karşıtı bir grubuna başkanlık eden Milletvekili Bob Blackman haberi memnuniyetle karşıladı ve şunları ekledi: "Tüm çabalarımıza rağmen, sigara içen hamile kadınların oranı son yıllarda neredeyse hiç değişmedi.

“Gebelikte sigara içmenin azaldığı yer, yalnızca bırakma yardımı ile birleştirilmiş kupon şemalarının uygulamaya konulduğu yerdir.”

Sağlık şefleri, planın sigara içen 1000 anneden 177'sini bırakmaya ikna edebileceğini umuyor ve denemelerin "etkili ve uygun maliyetli" olduğunu gösterdiğini söyledi.

NICE, bakanların dikkate alması için öneriyi gönderdi.

Ayrıca, tüm sigara içenlere , bırakmak istiyorlarsa e-sigara ve vaping hakkında tavsiye verilmesi gerektiğini söyledi .

Uzmanlar, danışmanların e-sigaraları resmi olarak tavsiye edemediklerini çünkü lisanslı bir tıbbi ürün olmadıklarını, ancak "açık bir onay" verdiklerini söyledi.

Vaping'in kendi riskleri olduğu konusunda uyardılar, ancak tütünden “önemli ölçüde daha az zararlı”.


Sadece, sigarayı bırakmak için yardımla birleştirilmiş kupon şemalarının uygulandığı yerde, hamilelikte sigara içmenin azaldığı görülüyor.

Bob Blackman Milletvekili

NICE'tan Dr Paul Chrisp şunları ekledi: “Bu ülkede sigara içme düzeyini azaltmamız hayati önem taşıyor. Cephaneliğimizdeki her aracı kullanmamız gerekiyor.”

Oxford Üniversitesi Sağlık Davranışları Kıdemli Araştırma Görevlisi Dr Jamie Hartmann-Boyce şunları söyledi: "Kanıtlar, hamilelerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kupon sağlanmasını destekliyor ve bunu yeni taslak kılavuzda görmek harika.

"Bu tür programlarla ilgili araştırmalar, kuponlar veya diğer ödül türleri bittikten sonra bile insanların sigara içmediğini gösteriyor.

"Kanıtlar, bu programların hamilelik dışında da işe yaradığını gösteriyor. Bunların çeşitli bağlamlarda kullanıldığını görmek olumlu olur."

İngiltere'deki altı konseyin barlar , kafeler ve restoranlar dışında sigara içmeyi yasaklamasının ardından geldi .

Newcastle City Council, Manchester City Council ve Durham County Council, sigaraları açık hava konaklama yerlerinin masalarının olduğu kaldırımlara baltaladı.

Northumberland County Council ve North Tyneside Council ayrıca dışarıdaki içicilere onu dışarı atmalarını söylüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları