Ucuzauc.com Uçak Bileti
İTALYAN bilim adamları, korona virüsü öldürebilen ilk aşıyı geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Araştırmacılar, farelerde laboratuvar testlerinden sonra sonbaharda insanlar üzerindeki testlerini denemeyi planladıklarını söylüyor.

İtalyan bilim adamları 'korona virüsü öldüren ilk aşı'yı geliştirdiklerini iddia ediyor

İtalyan bilim adamları 'korona virüsü öldüren ilk aşı'yı geliştirdiklerini iddia ediyor Kaynak: Getty

Bilim adamları hayvanlara virüs enjekte ettiler ve virüsün insan hücrelerine bulaşmasını engelleyebilecek antikorlar üretebildiklerini keşfettiler.

Aşının arkasındaki Takis Biotech'in CEO'su Luigi Aurisicchio, "Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile korona virüsün nötralizasyonunu gösteren ilk kişi olduğumuzu söyledi."

Bununla birlikte, üst düzey akademisyenler, gelişimdeki diğer aşıların hiçbirinin farelerde benzer bir tepki göstermemesi durumunda şaşıracaklarını söylediler.

Oxford Üniversitesi'nden uzmanlar zaten İngiltere'deki insanlar üzerinde denemeler yapıyorlar ve yaz başında milyonlarca kavanoz hazırlamayı planlıyorlar.

"Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile koronavirüsün nötralizasyonunu gösteren ilk kişi olduğumuzu biliyoruz."

Takis Biotech Genel Müdürü Luigi Aurisicchio

Geçen hafta, ekip, ilaç devi AstraZeneca ile, aşının maliyet fiyatından büyük bir şekilde dağıtılması için bir anlaşma yaptı.

Şirket, denemelerin olumlu çıkması durumunda bu yıl 100 milyon doz üretme sözü verdi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock'un dün Covid-19 aşısının bulunacağının garantisi olmadığını uyardığı gibi geliyor.

Bay Hancock Sky News'e şunları söyledi: "Eğer bir aşı bulunamazsa, bu virüsle yaşamak için bir yol bulmayı öğrenmeliyiz.

"Yani bu sayıların azaltılması ve örneğin kütle ölçeği testinden geçirilmesi ve daha sonra virüsün teknoloji ve insan temas izleyicilerinin bir kombinasyonu yoluyla izlenmesi anlamına geliyor."

Laboratuvar testleri

İtalyan araştırmacılar, Roma'daki Spallanzani Hastanesi'ndeki farelerde beş farklı aşı adayından oluşan tek bir doz karşılaştırdı.

Aşıların tamamı, virüsden vücuda az miktarda klonlanmış genetik kodun enjekte edilmesini içeren DNA bazlıydı.

Bu yöntem, dozun zayıflatılmış veya devre dışı bırakılmış bir virüsten oluşmadığı anlamına gelir, böylece taze numunelere ihtiyaç duymadan laboratuvarda büyük ölçekte üretilebilir.

Bağışıklık tepkisini - vücudun kendi savunma mekanizması - tetiklediği için, alıcıya gerçek virüs bulaşmışsa olduğu gibi çalışır.

Araştırmacılar, her aşı adayının 14 gün içinde virüse karşı "güçlü bir antikor yanıtı" ürettiğini bulmuşlardır.

Ancak ekibe göre, en iyi sonuçları veren ikisi gelecekteki bir klinik çalışma için kullanılacak olanlar olarak seçildi.

Daha sonra farelerin kanından antikorlar alındı ​​ve bir petri kabında yetiştirilen insan hücrelerine eklendi.

Bilim adamları, enfeksiyonla savaşabildiklerini ve Covid-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin insan hücrelerine bağlanmasını ve enfekte olmasını başarılı bir şekilde önlediklerini söylediler.

Aurisicchio, İtalyan haber ajansı ANSA'ya şunları söyledi: "Bu, İtalya'da oluşturulan bir aday aşının test edilmesinin en gelişmiş aşamasıdır.

Spallanzani Hastanesi'ne göre, bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile koronavirüsün nötralizasyonunu gösteren ilk kişi olduğumuzu.

"Bunun insanlarda da gerçekleşmesini bekliyoruz."

İnsan duruşmalarının "bu yazdan sonra" beklendiğini söyledi.

Ancak bulaşıcı hastalık uzmanları, ekibin kamuya açıklanmayan bulgularının ümit verici olduğunu söylerken, "uzun bir yol" a sahip olduklarını söylüyorlar.

Ancak Bath Üniversitesi'ndeki mikrobiyal patogenez ve aşılar konusunda uzmanlaşmış Dr Andrew Preston, MailOnline'a şunları söyledi : "Görünüşe göre farelerden antikor aldılar, laboratuvara girdiler, yemeklerde insan hücrelerini eklediler, virüsü olsun ve olmasın virüsü eklediler antikorlar ve iddia ettikleri şey, antikorların virüsün insan hücrelerine bulaşmasını durdurmasıdır.

"Olasılıklar olacak. Ama enfeksiyon sırasında [insanda] ne olacağını söylemek çok büyük bir tahmin."

İtalyan ekibinin aşının kendisini değil bağışıklık tepkisini test ettiğini de sözlerine ekledi.

Bristol Çocuk Aşı Merkezi'nden Profesör Adam Finn, "İnsan denemelerine girmeden önce gidecekleri bir yol var - çoğu aşı ile aynı yerdeler."

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Covid-19'un önlenmesindeki etkinliğini test etmek için en az sekiz aşı klinik değerlendirme altındadır.

Bunlardan biri, geçen ay insan denemelerinin başladığı Oxford Üniversitesi'nde uzmanlar tarafından geliştirilen aşı ChAdOx1'i içeriyor.

Bir başka Imperial College London tarafından bu yaz gönüllülere verilmesi bekleniyor.

Bu arada, İtalyan araştırmacıları da dahil olmak üzere yaklaşık 100 aşı daha klinik öncesi aşamada olarak listelenmiştir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları