Evcil Kedi dostunuz varsa ve nasıl eğitim vermeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Kedi eğitimi ve bakımı hakkında bilinçlenmek kedinizin karnını doyurmaktan daha önemlidir.

Hayatımızın içinde artık insanlar kadar hayvanlar da bulunuyor. Kendimize dost edindiğimiz bu hayvanlarla, çoğu zaman zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz ve birlikte eğlendiğimiz aşikar durumdadır.  Ama insanlar gibi hayvanlar da belli başı karakterlere sahiplerdir ve bazı türler için eğitilmesi oldukça zor iken bazı türleri eğitim bile vermeye gerek kalmayacak pratikliği içinde bulunduruyor. Ev hayvanlarının en popüler iki cinsi olan kedi ve köpekler için de durum değişiklik göstermiyor. Ama gönül rahatlığıyla söylenebilir ki kedilere eğitim, diğer ev hayvanlarına nazaran biraz daha kolay veriliyor.

Kedi Eğitimi Nedir?

Kedi Eğitimi Nedir?

Kedi eğitimi, bakımı üstlenilen kedinin ev ortamına ve sahibine adaptasyonu için hem sahibi hem de kendisi için oldukça avantaj oluşturan bir dönemdir. Genel olarak kedi tercihinde en çok tercih nedenlerinden biri köpeklere ve diğer ev hayvanlarına göre daha sakin olmaları ve temizlik konusunda sahibi fazla uğraştırmamalarıdır. Kedilerin genel olarak hepsinde doğdukları zamandan itibaren  anneleri tarafından öğretilmiş bir tuvalet eğitimleri mevcuttur. Sahiplendiğiniz kedinin kumunun nerede olacağını birkaç defa göstermeniz tuvalet eğitimi için yeterli olacaktır.

Kedilerde Yemek Eğitimi

Kedilerde Yemek Eğitimi

Bazı kedi türleri yemek konusunda oldukça seçici davranabiliyorlar ya da farklı bir tür mama tükettikleri anda alerjik reaksiyon gösterip tüy dökmesi, gözlerde kan toplanması, kanlı ishal hatta ölümüne bile sebebiyet verebilir. O yüzde vereceğiniz mama araştırmalı ve vücudun reaksiyon verip verilmediğine bakılmalıdır. Yemek kabını evin içinde veya balkonda sabit ve belli bir noktaya bırakırsanız yerini öğrenmesi kolay olacaktır.

Kedilerde Tüy ve Tırnak Kesimi Eğitimi

Kedilerde Tüy ve Tırnak Kesimi Eğitimi

Kedilerin genel olarak vücut bakımları sadece dış görünüş olarak değil hayvanınızın sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Örneğin kedi tüylerinin düzenli olarak fırçalanmaması durumunda kediniz kendini her yaladığında tüyleri boğazına kaçacak ve midesinde tüy yumakları oluşturacaktır. Ayrıca ölü tüylerde arınmamış olduğundan kedinizde birçok deri komplikasyonu oluşması muhtemeldir. Tırnak eğitimi ise kedinizin canını yakmayacak şekilde onu tutmanız ve tırnağını derin kesmeyerek onun canını yakmamanız kedinizde sizin için güven oluşturacak ve her tırnak kesmede sizden korkup tıslamayacaklardır.


 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları