Insan vücudunda bulunan doku ve organlarda pek çok sayıda ve çeşitte protein tipi bulunur. Bu proteinler hem yapısal hem de işlevsel olarak çeşitli özelliklere sahiptir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan her bir protein farklı görevler ile insan vücudunda bir uyum içerisinde bulunmakta ve bireylerin sağlıklı kalmalarını sağlamaktadır. Proteinlerin içinde en çok göze çarpan ise kolajenlerdir.

Kolajen Ne Demektir?

Kolajen, İnsan vücudunda ligament, kemik ve benzeri birçok organda bulunan özel ve yapısal bir protein türüdür. İnsan vücudunda en fazla bulunan protein olmakla birlikte vücutta bulunan proteinlerin 1/3 oranını kapsar. Doku açısından da oldukça önemli bir bileşen olan kolajenler dokuları bir arada tutma görevini üstlenir. İnsan vücudunda oldukça fazla olmakla birlikte çeşitli dokularda farklı görevlere de sahip olan ve vücut yapısı açısından koruyucu temel madde olarak bilinir.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Vücutta çeşitli şekillerde kolajen tipleri bulunur. Ancak tüm kolajenlerin temel görevi olarak bağ dokusu yapısının desteklenmesi işlemidir. Vücuttaki her bir kolajen tipinin temel görevinin yanı sıra özelleşmiş bazı görevleri de bulunur.

Tip 1 kolajen olarak adlandırılan kolejen türü vücutta bulunan kolajenlerin %90'ını kapsar. Genellikle kemik, tendon, kıkırdak ve diş yapısında görev alır. Tip 2 olarak adlandırılan kolajen ise daha gevşek paketlenmiş olarak elastik kıkırdaklarda yer alır.

Tip-3 olarak adlandırılan kolajen çeşidi kan damar yapıları ve organların temelinde bulunurken tip 4 olarak adlandırılan kolejen çeşidi deri katmanlarında görev alır. İnsan yaşı ilerledikçe vücudunda da kolajen üretimi azalır. Hatta üretilen yeni kolajenler eskiye göre daha kalitesiz olur. Bu nedenle bireylerin cilt esnekliği kaybolarak kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Kolajen Üretimini Destekleyen Besinler

Kolajen Üretimini Destekleyen Besinler

Insan vücudu açısından oldukça önemli bir görevi sahip olan kolajenlerin yeterli ve kaliteli sentezlenebilmesi sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle c vitamini kolajen üretimi için etkin rol oynar. Bu nedenle C vitamininin yeterli düzeyde vücuda alınması gerekir.

Bakır minerali de aynı şekilde düzenlenmesi açısından büyük bir göreve sahiptir. Kolajenlerin dokulara gerekli sağlamlığı verebilmesi açısından bakır minerali önemli rol oynar. Bu nedenle bakır ve C vitamininin insan vücudunda yeterli miktarda bulunması önemlidir.

Kolajende Hasar Oluşması

Kolajende Hasar Oluşması

Yaş ilerlemesi ile birlikte vücudun ürettiği kolajen miktarı da azalacaktır. Bu insanlar açısından oldukça doğal bir süreç olarak bilinir. Aynı zamanda bazı durumlar sebebiyle vücuttaki üretilen kolejenlerin hasar görmesi de söz konusu olabilir.

Bu kapsamda kolajenlerin üretiminde ya da yapılarında herhangi bir zarar oluşması insan vücudu açısından çeşitli hastalıklara neden olacaktır. Özellikle aşırı şeker tüketimi ve rafine karbonhidrat kolajen yapısının kendini yenileme durumunu engeller. Bu nedenle bireylerin aşırı şeker tüketimini azaltmaları önerilir. Bunun yanı sıra sigara içmek ve güneş ışığına çok fazla maruz kalmak konusunda dikkatli olmak gerekebilir.

Kolajen Takviyesi

Kolajen Takviyesi

Kolajenler insan vücudunda sıklıkla bulunan bir protein türüdür ve özelleştirilmiş olarak farklı çeşitleri de bulunur. Kolajen takviyesi kullanan bireyler vücutlarında bulunan kolajen miktarını artırmakta böylelikle daha sağlıklı bir yaşam hedeflemektedir. Günümüzde kolajen takviyesi kapsamında saç sağlığı, kemik sağlığı, kırışıklıkların engellenmesi, kalp hastalıklarının önlenmesi gibi birçok alanda etkili olabilir.

İnsan cildinde kolajenin çok fazla bulunduğu bilinir. Ancak yaş ilerledikçe cildin iç tabakasında bulunan kolajenlerin kaybolduğu ve cildin esnekliğinin de azaldığı gözle görülür hale gelir. Cildin daha yaşlı bir görünüme sahip olması sebebiyle bireyler kolajen takviyesi sayesinde cildin esnekliğini artırarak nem dengesini düzenler ve kolejen yoğunluğunu çoğaltırlar. Böylelikle özellikle dış görünüş açısından kolajen takviyesi büyük bir etkiye sahip olur.

En Uygun Kolajen Fiyatları için Promosyonall.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları