İngiltere de yapılan araştırmalara göre, SNIFFER köpekleri Covid'i hızlı testlerden daha hızlı ve doğru bir şekilde tespit edebilir.

Pooches'in süper hassas burunları, semptomu olmayan kişilerde virüsün en küçük izlerini bile yüzde 94 doğrulukla koklayabilir .

Bilim adamları, köpeklerin Covid kokusunu tespit etmek için eğitilebileceğini ve uyuşturucu veya patlayıcı koklayan köpekler gibi bunu tespit ederlerse görevlilerini uyarabileceklerini keşfetti.

Eğitimli köpekler, Hint varyantı gibi tehlikeli yeni mutasyonların ülkeye girmesini önlemek için kısa süre sonra havaalanlarında yolcuları taramak için kullanılabilir.

Ayrıca, futbol stadyumlarına, barlara, sinemalara ve diğer kalabalık mekanlara girişte maskeleri atmaya ve sosyal mesafeye yardımcı olmak için kullanılabilirler .

Durham Üniversitesi'nden araştırmacı Prof Steve Lindsay, The Sun'a şunları söyledi: “Bu sonuçlar harika ve çok heyecan verici.

"Pandeminin başlangıcında Covid'in kokusu olup olmadığını bile bilmiyorduk, bu yüzden araştırmaya karar verdik.

"Covid'in çok ayırt edici bir kokusu olduğunu ve daha da önemlisi köpeklerin onu çok yüksek bir doğrulukla almak için eğitilebileceğini keşfettik.

“Bizi şaşırtan şey, köpeklerin çok hafif enfeksiyonu olan ve semptomu olmayan kişilerde bile Covid'i tespit edebilmesiydi.

“Bu köpekler, çok sayıda insanı hızlı ve verimli bir şekilde taramak için her yere yerleştirilebilir - havaalanlarında, barlarda, tiyatrolarda, sinemalarda ve futbol maçları ve Wimbledon gibi spor etkinliklerinde "

Labradorlar Lexie, Tala ve Marlow, İngiliz cocker spaniel Asher, golden retriever Millie ve labrador / retriever Kip
Bilim adamları köpekleri 50p madeni para büyüklüğünde küçük Covid örnekleri kullanarak eğitti

Bilim adamları, köpeklerin Covid kokusunu tespit etmek için eğitilebileceğini ve uyuşturucu veya patlayıcı koklayan köpekler gibi bunu tespit ederlerse görevlilerini uyarabileceklerini buldular.

50p madeni para büyüklüğündeki minik Covid örneklerini kullanarak altı köpeği - labrador Lexie, Tala ve Marlow, cocker spaniel Asher, golden retriever Millie ve labrador / retriever Kip - eğittiler.

Çalışmanın başarısı, sadece yüzde 58 ila 77'lik bir doğruluk oranına sahip, zahmetli, zaman alıcı ve güvenilmez hızlı akış testlerinin sona ermesi anlamına gelebilir.

FA Cup finali gibi büyük etkinliklerde yapılan son denemeler, izleyicilerin kendilerini evde test etmelerine ve sonuçları dürüstçe rapor etmelerine dayanıyor.

Mevcut sistem ayrıca stadyuma giden yolculuklarında kimsenin Covid'i yakalayamayacağını varsayıyor.

Ancak ilk denemelerde bile, koklayan köpekler, on beş santim uzaklıktan küçük Covid örneklerini tespit edebildiler.

Prof Lindsay, güvenlerini bir kez kazandıklarında, köpeklerin onu çok daha uzaktan koklayabilmesi gerektiğini söyledi.

Tek bir eğitimli köpek saatte 300 kişiyi tarayabilir. Bu, 300 köpeğin 90.000 kapasiteli Wembley Stadyumu'nun tamamını bir saat içinde "test edebileceği" anlamına geliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından kısmen finanse edilen araştırma, London School of Hygiene & Tropical Medicine, Durham Üniversitesi ve Medical Detection Dogs tarafından gerçekleştirildi.

Medical Detection Dogs'un baş bilim sorumlusu Dr Claire Guest şunları söyledi: “Bu harika sonuçlar, köpeklerin insan hastalığının kokusunu tespit etmek için en güvenilir biyosensörlerden biri olduğunun bir başka kanıtı.

Tek bir eğitimli köpek saatte 300 kişiyi tarayabilir

“Sağlam çalışmamız, köpeklerin Covid'e karşı mücadelede yardımcı olma konusunda büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor.

"Bir köpeğin burnunun inanılmaz gücünden yararlanabileceğimizi bilmek, bize daha güvenli seyahat ve halka açık yerlere erişim yoluyla daha normal bir yaşam tarzına dönme ümidi veriyor, böylece aile ve arkadaşlarla tekrar sosyalleşebiliriz.

PCR testleri, yüzde 97,2 duyarlılık ve yüzde 90 özgüllük ile "altın standart" olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hızlı akış testlerinden daha fazla zaman alıcı ve invazivdirler ve bir laboratuvarda işlenmeleri gerekir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları