Koronavirüs, enfeksiyon oluşumundan altı ay sonra bile erkek penislerinde kalıyor ve iktidarsızlık riskini arttırıyor.

Uzmanlar, COVID-19'un enfeksiyondan sonra altı ay boyunca erkek penislerinde oyalanabileceğini ve iktidarsızlık riskini artırabileceği konusunda uyardı.

Virüsün, kan damarlarının daralması sonucu akciğerlere saldırdığı bilinmektedir.

Uzmanlar, bunun koronavirüsün ne kadar zarar verici olabileceğinin başka bir sonucu olduğu konusunda uyardı

Bu, küçük kan damarlarının astarının tüm işlevlerini normal şekilde yerine getiremediği endotel disfonksiyonu olarak bilinir.

Bu damarların sağladığı dokular zarar görebilir ve Miami'deki uzmanlar şimdi bu hasarın akciğerlerin ötesine geçtiğini iddia ettiler.

Miller Okulu Üreme Ürolojisi Programı direktörü ve doçenti Dr. Ranjith Ramasamy, araştırmanın yazarı Ranjith Ramasamy şunları söyledi: "Araştırmamız, Covid-19'un akciğerler ve böbrekler dışındaki organ sistemlerinde yaygın endotel disfonksiyonuna neden olabileceğini gösteriyor.

"Covid-19 nedeniyle meydana gelen altta yatan endotel disfonksiyonu, endotel hücrelerine girebilir ve penis dahil birçok organı etkileyebilir."

Uzmanlar, Covid-19 geçmişi olan iki adam ve virüsü olmayan iki erkeğin dokusuna baktı.

Virüsü olan adamlardan biri hastaneye kaldırılmış, diğeri hafif semptomlar yaşamıştı.

Hastalar 65 ve 71 yaşlarındaydı ve çalışmadan altı ve sekiz ay önce virüsle enfekte olmuştu.

Yukarıdaki görüntüler koronavirüs bulaşmış erkeklerin dokusunu gösteriyor. Kaynak: Dr. Ranjith Ramasamy / Miami Üniversitesi Sağlık Sistemi

Her ikisinin de ereksiyon olmak için mücadele ettiği bildirildi.

Uzmanlar, virüsün enfekte olan her iki erkeğin dokusunda da bulunduğunu ve her iki erkeğin de endotel disfonksiyonunun kanıtı olduğunu bulurken, enfekte olmayan iki erkek yoktu.

Dr Ramasamy, bu son bulguların virüsün yayılmasını önlemek için elimizden geleni yapmamız gerektiği gerçeğini pekiştirdiğini söyledi.

"Covid-19 enfeksiyonu geliştiren erkekler, erektil disfonksiyonun virüsün olumsuz bir etkisi olabileceğinin farkında olmalı ve ED semptomları geliştirirlerse bir doktora gitmelidirler."

Uzmanlar, bunun virüsün erkek doğurganlığı üzerindeki potansiyel etkisini ve Covid-19'un cinsel yolla bulaşıp bulaşmayacağını anlamanın ilk adımı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Geçen yıl uzmanlar, erektil disfonksiyondan muzdarip erkeklerde bir artış olduğu konusunda uyardılar - ancak bunun salgının stresinden kaynaklanabileceğini iddia ettiler.

Bununla birlikte, Covid-19'u yakalayan kişilerin üçte birinden fazlası herhangi bir belirti göstermez ve bilmeden virüse sahip olabilir.

Bu, bazı erkeklerin erektil disfonksiyona sahip olabileceği anlamına gelir ki bu aslında virüsün neden olduğu ve onu çevreleyen stresin değil .

Ayrıca daha önce bir erkeğin Covid'e yakalandıktan sonra bir saat sonra ereksiyon yaşadığı da bildirilmişti .

62 yaşındaki Fransız,  priapizm olarak bilinen durumdan muzdarip olmaya başladığında ağır Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi altına alındı  .

Sağlık görevlileri, penisin içine hapsolmuş kandan kaynaklandığını ve bunun kan pıhtılarıyla dolu olduğunu keşfettiler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları