Ne yaşarsa yaşasın tebessüm edebilen kişilerin her daim pozitif enerji saçtığını hepimiz biliyoruz ancak bu durumun bazı kişilerde hastalık olduğunu daha önceden duymuş muydunuz? Çok nadir de olsa görülebilen bu hastalığın adı Williams sendromu ve aynı zamanda mutluluk hastalığı olarak da biliniyor. İnanması bile oldukça güç olan bu hastalık hakkında oldukça ilginç bilgileri sizler için derledik:

1961 yılında ilk kez teşhis koyulan bir hastalık

1961 yılında ilk kez teşhis koyulan bir hastalık

Ender görülen mutluluk hastalığı, bir çocuğun 7 numaralı kromozom çiftinde oluşan materyal eksikliğinden kaynaklanır. Bu rahatsızlığa sahip çocuklarda farklı hastalıkların da beraberinde geliştiği söylenebilir ancak genelleme yapacak olursak, onları yaşıtlarından ayıran özelliklerinin temel sebebi bu hastalık nedeniyle ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre 7500-20.000 doğumdan sadece bir tanesinde bu hastalık görülebiliyor.

Benzer fiziksel özellikleri var

Bu rahatsızlıkla dünyaya gelen çocukların hemen hemen hepsinde görülen ilk ortak özellik, yüz hatlarındaki farklılık. Elf peri benzeri olarak tanımlanan bu yüz hatlarını farklı kılan şeyler, dolgun yanaklar, çekik gözler, geniş açık ağız, hafif sivri kulaklar ve diş yapısındaki değişiklikler. Küçüklükte çok net bir şekilde görülemeyen yüz hatlarındaki farklılıklar yaş arttıkça daha çok fark edilir. 

Bir takım sağlık sorunlarıyla doğuyorlar

Bu olağanüstü çocukların genelinde kalp damarları daralmaya başlar ve erken teşhisle tedavi edilmezse maalesef çok uzun bir ömür süremezler. Zekâ geriliği, kanda kalsiyum yükseklikleri, farklı organlarda bozukluklar görülür. Diğer bebeklere oranla daha zor emme, yutma, çiğneme gibi doğal reflekslerde zorlanma yaşayabilirler ve bu durumda fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Hepsinde aynı belirtiler olmamakla beraber aynı ortak engelleri taşıyan çocukların kas becerileri, konuşma, işitme, görme gibi duyularında eksiklikler olabilir.

Pozitif yönleriyle dikkat çekerler

Pozitif yönleriyle dikkat çekerler

Pek çok ailenin ‘’evimizin neşe kaynağı’’ olarak tanımladığı William sendromlu çocukların ortak özelliklerinden en belirgini ise sürekli gülümsemeleri. Hayatları sevgi üzerine kurulu olup, her koşulda etraflarına mutluluk saçarlar. Yaşıtlarıyla değil, erişkinlerle zaman geçirmeye bayılırlar. Zekâ seviyesi iyi olanların ekip çalışmasına yatkınlığı, titizliği ve verilen sözleri unutmama gibi özellikleri olabilir. “Seni seviyorum” cümlesiyle dünyanın en mutlu kişisi olabilen bu çocuklar, sürekli “Beni seviyor musun?” sorusunu sorarlar. 

Yetenekli oldukları alanlar vardır

Müziğe karşı aşırı ilgileri bulunur ve yaşıtları kadar kolay öğrenemeyen bu çocuklara genellikle görsel ve işitsel ağırlıklı eğitimler verilir. Şarkı söylemek, dans etmek ve şiir okumak gibi sanatsal alanlarda gerekli eğitimi aldıkları takdirde çok başarılı olabilirler. Bazı çocuklar özel eğitime ihtiyaç duysa da aralarında normal çocuklarla kaynaşmak için özel eğitim alabilecek seviyede bulunanlar da mevcut. 

Asla yalan söyleyemezler

Bir bakıma çok iyi, diğer yandansa çok kötü olan, herkesi kendileri gibi sanma özelliğiyle dünyaya geliyorlar. Kötülük duygusuna asla sahip olmayan Williams sendromlu bu özel çocuklar yalan söyleyemiyor ve en kötüsü de asla iyi-kötü ayrımı yapamıyorlar. İleride onlardan faydalanmak isteyen kişileri fark edemeyecekleri için endişelenen ailelerin en çok korktuğu şeyse bu ayrımı net bir şekilde yapamıyor olmaları.

Erken teşhisle ortadan kaldırılabilen bir hastalık değil

Erken teşhisle ortadan kaldırılabilen bir hastalık değil

Pek çok ailenin korktuğu, bebeği için endişelendiği bu hastalık maalesef tedavisi mümkün olmayan bir hastalık. Ancak ve ancak erken teşhisle çocuğun her durumu önceden kontrol edilebilir. Aldığı eğitim ve tedavi bu erken teşhise bağlı olarak başarılı olur veya duruma göre tedaviye yanıt verme süreci uzar. 

 4 yaşına gelmeden teşhis konulur

Öncelikle alanında uzman bir doktor veya ebeveynler tarafından fark edilen belirtilerle teşhis koyulur fakat bazılarında okul dönemine kadar fark edilememe ihtimali de mevcut. Anormal derecede küçük kafa yapısı, konuşmada gecikmeler, eğri omurga, gömülmüş göğüs, yüz hatları, dikkat eksikliği gibi pek çok etkenin görüldüğü çocuklar en yakın zamanda mutlaka bir doktora gösterilmeli. Unutmayın ki, ne kadar erken teşhis o kadar iyi sonuç.

Aile yaklaşımı çok önemli

Cinsiyet fark etmeksizin ortaya çıkabilen bu hastalıkta ebeveynlerin rolü çok büyük. Gerekli tedavinin karşılanmasını bir tarafa bırakarak olaya manevi yönden bakılırsa ailelerin oldukça sabırlı olmaları gerekir. Bu konu için gerekirse psikolojik destek de alınabilir. Çok hassas, sevgi isteyen ve sürekli gülümseyerek her daim size olan sevgisini hissettiren, algıda zorluk yaşayan ve yaşıtlarından çok farklı olan Williams sendromlu çocukların ebeveynlerinin onlara yaklaşımları tahmin edilenden de önemli.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları