Yaz sıcakları başlıyor. Bu durum bir çoğumuz için heyecan, eğlence ve alışveriş anlamlarına gelirken, bazılarımız içinde saman nezlesi kabusünün başlangıcı anlamına geliyor.

SICAK havalar geldi ve milyonlarca insan için bu "SAMAN NEZLESİ" anlamına geliyor.

Son zamanlarda daha yüksek sıcaklıklarla birleşen sağanak yağışlar artık bir "polen bombasını" tetiklemek üzere.

Bir 'polen bombası' yolumuza doğru ilerlerken, milyonlarca kişi saman nezlesi sefaletine hazır

Uzmanlar, Haziran ve Temmuz aylarında polen mevsimi yaklaştığını ve bu aylarda zirve yaptığı konusunda uyarıyor.

Ayrıca bu yıl Covid salgını bizi içeriye zorladıktan sonra her zamankinden daha fazla acı çektiğimizi söylüyor.

Bir uzman son zamanlarda kaşıntılı gözler ve burun akıntısı için yardım arayan rekor sayıda insan gördüğünü belirtti.

Diyor ki: "Gerçekten semptomlarla mücadele eden insanlardan çok sayıda soru aldım ve çoğu zaman reçetesiz satılan tedaviler işe yaramıyor."

Ayrıca daha fazla çocuk başvurduğunu ve ekliyor: "Genellikle bu hastalık gençlik yıllarında başlar, ancak altı yaş civarında semptomları olan daha fazla çocuk görmeye başladım."

Allergy UK'ye göre, yetişkinlerin yüzde 26'sı bitki polenine karşı alerjinin neden olduğu saman nezlesinden muzdariptir .

Hayır kurumunda uzman bir hemşire olan Margaret Kelman şöyle açıklıyor: "Burun, göz ve boğazda iltihaplanma ve tahrişe neden oluyor."

Tetikleyici genellikle çimen veya ağaç polenleridir, ancak yabani otlar veya küf sporları tarafından da tetiklenebilir.

Margaret ekliyor: "Saman nezlesi ilkbaharın başlarında başlayabilir ve yazdan sonbahara kadar sürebilir."

Lynsey Hope, saman nezlesi mevsiminde hayatta kalmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayan bazı önde gelen uzmanlardan haber alıyor.

Saman Nezlesini Yenmek İçin Yemeniz Gerekenler

Saman Nezlesini Yenmek İçin Yemeniz Gerekenler Yağlı balıklarda bulunan temel yağlar vücuttaki iltihabı azaltır

UYGULAMALAR, meyveler, üzümler ve çay, saman nezlesiyle savaşabilecek bir bitki bileşiği içerir.

Beslenme uzmanı Amanda Ursell şöyle diyor: “Saman nezlesinin standart tedavisi antihistamindir ve histamin salgılandıktan sonra onunla ilgilenir.

"Elma, çilek, üzüm, soğan, brokoli ve çayda doğal olarak bulunan bitki bileşiği quercetin, ilk etapta histaminin salınmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

"Bu yiyecekleri düzenli olarak yemek ve bir quercetin takviyesi almak yardımcı olabilir.

“Meyve, biber ve yeşil sebzeler gibi C vitamini yönünden zengin besinler de öksürük, hırıltılı solunum ve hapşırmaya neden olan alerjik riniti hafifletebilir.

"Bu arada havuç, mango ve ıspanak, polenlerin kan dolaşımımıza girmesini önlemek için burnumuzun, boğazımızın ve akciğerlerimizin iç yüzeylerini güçlü tutan A vitamini stoklamamıza yardımcı oluyor."

Meyveler, saman nezlesiyle savaşabilecek bir bitki bileşiği içerir

Meyveler, saman nezlesiyle savaşabilecek bir bitki bileşiği içerir

Çay ayrıca histaminin salınmasını durdurmaya yardımcı olabilecek quercetin içerir.

Çay ayrıca histaminin salınmasını durdurmaya yardımcı olabilecek quercetin içerir.

Yağlı balıklarda bulunan temel yağlar vücuttaki iltihabı da azaltabilir.

Bazı yiyecekler, az sayıda insanı etkileyen ve ağızda kaşıntıya veya şişmeye neden olan polen gıda sendromunu tetikleyebilir. Polende bulunanlara benzer proteinler içerdikleri için olur.

Amanda ekliyor: “Başlıca tetikleyici yiyecekler elma, armut, kiraz, şeftali, erik, çilek ve kividir. Havuç, kereviz, domates ve fasulye filizi gibi bazı sebzeler, bazı kuru yemişlerde olduğu gibi, özellikle fındık, badem, pirinç ve ceviz gibi aynı etkiye sahiptir.

"Bu tanıdık geliyorsa, bu yiyeceklerin pişmiş veya konserve versiyonlarını deneyin, çünkü pişirme ve ısı reaksiyona neden olan proteini yok eder."

Polenlerden evinizi koruyun

İç mekanda SÜREKLİ bir şekilde polen solumak belirtilerinizi daha da kötüleştirecektir. Uzmanlar, evdeki poleni azaltmaya yönelik en önemli ipuçlarını paylaşıyor:

  • Dışarıdan geldiğinizde yüzünüzü silin ve burnunuzu sümkürün.
  • Kıyafetlerinizi değiştirin, duş alın ve eve geldiğinizde saçınızı yıkayın.
  • Evcil hayvanlar dışarıdaysa nemli bir bezle silin. Kürklerinde ve pençelerinde polen taşıyabilirler.
  • Özellikle polen sayısının en yüksek olduğu sabahın erken saatlerinde ve akşamın erken saatlerinde pencereleri kapalı tutun.
  • Giysilerinizi dışarıda kurutmamaya çalışın.
  • Çimleri biçmekten veya yaprakları tırmıklamaktan kaçının - bu görevi başkasına devredin!

Yüz maskelerinden sekse kadar tüm büyük soruların cevapları

Saman nezlesi olup olmadığını nasıl anlarım?

Saman nezlesi olup olmadığını nasıl anlarım? Saman nezlesi, Covid'in aksine baş ağrısına veya kas ağrısına neden olmaz

Dr Morris, "En önemli fark ateştir," diye açıklıyor. "Saman nezlesi, ateşle geliyormuş gibi görünse de, çıkmaz.

Koronavirüs veya soğuk algınlığı veya grip ile ateşiniz sıklıkla yükselir. Saman nezlesi baş ağrısına, kas ağrılarına veya grip benzeri semptomlara neden olmaz.

Bunun yerine, çok fazla hapşırma ve kaşıntı - özellikle kaşıntılı gözler ve burun - acı çekeceksiniz ve biraz hırıltılı nefes alabilir ve ara sıra öksürebilirsiniz. Boğaz ağrın olmayacak. "

Burundan açık bir akıntı da saman nezlesinin bir işaretidir, oysa sarı veya yeşil bir akıntı enfeksiyona işaret edebilir.

Ne zaman ilaç almalıyım?

Dr Morris, "Belirtilerinizi önceden tahliye etmeye çalışın ve polen sayısı artmadan bir veya iki hafta önce ilaç almaya başlayın" diyor. “Egzersiz yapmak zor olabilir, bu nedenle semptomları fark ettiğiniz anda düzenli olarak antihistaminikler almaya başlayın.

“İnsanlar sık ​​sık alırlar, ancak daha iyi hissettiklerinde dururlar. Sonra semptomları geri döner.

“Onları sürekli olarak almak daha iyi koruma ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilir.

"Şu anda satışta olan uzun etkili, sakinleştirici olmayan seçenekler, saman nezlesi mevsiminde çok güvenlidir.

"Şu andan itibaren Temmuz veya Ağustos aylarında polen sayısı düşene kadar her gün bir tane almanın bir zararı yok."

Hangi ilaç en iyisidir?

Margaret, "Gözlerde, burunda veya ağızda kaşıntı çekiyorsanız, anti-histaminler harikadır" diye açıklıyor.

“Sizi uykulu hissettirmeyeceği için genellikle yatıştırıcı olmayan bir antihistamin önermekteyiz. Herkes için işe yarayacak tek bir ürün yok. Biri işe yaramazsa, başka birini deneyin.

"Antihistaminik göz damlaları ve burun spreyleri tezgahta mevcuttur ve semptomlar şiddetliyse doktorunuzdan farklı tedaviler alınabilir."

Maskeler poleni filtrelemede etkilidir

Yüz maskem semptomları hafifletebilir mi?

Araştırmalar, Covid-19 maskelerinin polenleri filtreleyerek saman nezlesi olan insanlara yardım ettiğini buldu.

Margaret şöyle diyor: “Yapılan araştırmalar, maske takmanın solunan polen düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

"Bu, şu anda herkese tavsiye ettiğimiz bir şey. Maskelerinizi temiz tutmanız ve uygun şekilde çıkarmanız önemlidir. "

Doğal ilaçlar yardımcı olabilir mi?

Dr Morris, "Bazı araştırmalar, butterbur adı verilen bir bitkisel tedavinin saman nezlesine karşı etkili olabileceğini göstermiştir" diyor. "Bu bir tür bitki ve klinik deneyler, neredeyse anti-histaminler kadar etkili olabileceğini ve sağlıklı gıda mağazalarından satın alabileceğinizi gösterdi.

“Başkaları bir çay kaşığı yerel bal üzerine yemin ediyor. Teori, baldaki polenin sizi duyarsızlaştırmasıdır. Bunda bir zararı yok ama işe yaradığına dair bir kanıt yok. "

Anti-alerji araçları ne olacak?

Dr Morris, "Semptomları hafifletmek için burnunuzu parlattığınız kızılötesi ışık dahil her türlü ürünü satın alabilirsiniz, ancak işe yaradığına dair hiçbir kanıt görmedim" diyor.

Bu bir hile. Gerçekten, paranızı kurtarmanın en iyisi sizsiniz. "

Seks semptomlarıma yardımcı olabilir mi?

Seks semptomlarıma yardımcı olabilir mi? Maalesef jüri, seksin saman nezlesini hafifletmeye yardımcı olup olmadığı konusunda hala kararsız

İran'daki Tebriz Tıp Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, seksin burun kanallarındaki kan damarlarının daralmasına, tıkalı burunların temizlenmesine ve saman nezlesinin neden olduğu akan gözlerin kurumasına yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Ancak jüri, yardım edip etmeyeceği konusunda hâlâ kararlı. Dr Morris, "Muhtemelen dikkatinizi semptomlarınızdan uzaklaştıracak," diyor. "Bunda kesinlikle bir zararı yok."

Şehir neden daha kötü?

Polen hava kirliliği ile birleştiğinde kasaba ve şehirlerde genellikle daha kötüdür. Dr Morris şöyle açıklıyor: "Kırsal kesimde bulamadığınız dizel ve polen partiküllerinin bir kombinasyonunu elde edersiniz ve bunlar semptomları şiddetlendirebilir."

Doktorumdan ne zaman tavsiye almalıyım?

Margaret, "Saman nezlesi günlük yaşamınızda derin bir etkiye sahip olabilir" diyor. Sadece hapşırma ya da burun akıntısı değil.

"Saman nezlesi sizi huzursuz edebilir ve yetersiz uykuya neden olabilir ve bu da günlük işlerinizi sürdürmenizi zorlaştırabilir.

"Şiddetli semptomlarınız varsa ve ev, iş veya okul hayatınızın etkilendiğini fark ediyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir."

Stresliyken neden daha kötü?

Margaret şöyle diyor: “Stresli veya endişeli hissettiğinizde, vücudunuz bağışıklık sistemini baskılayan ve vücudunuzun alerjik reaksiyonla baş etmesini zorlaştıran çok sayıda hormon salgılar.

“Bu, özellikle birçok insan için yüksek stres ve kaygı geçen bir yıldan sonra, stres atmak veya rahatlamak için zaman bulmanın iyi bir fikir olduğu anlamına geliyor. Yürüyüşe çıkın, nefes egzersizleri yapın, arkadaşlarla zaman geçirin. Rahatlamanıza yardımcı olan her şey, iyi bir fikirdir. "

Çocuğumda saman nezlesi varsa ne yapmalıyım?

Çocukların yaklaşık yüzde on ila 15'i acı çekiyor ve iki yaş ve üzerindekiler sakinleştirici olmayan anti-histaminler alabiliyor. Margaret, “Çocuğunuzun saman nezlesini tedavi etmek çok önemli” diyor. “İlaç tedavisi çok etkili olabilir ve çocuğunuzun yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak açısından önemlidir.

“Çocuklar gün içinde konsantrasyon eksikliği nedeniyle uyumakta güçlük çekebilir ve huzursuz olabilirler.

“2007'de yapılan bir araştırma, saman nezlesi olan çocukların, akranlarına göre sınavlarda not düşürme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

"Ayrıca, tedavi edilmeyen saman nezlesiyle birlikte astımınız varsa, astım semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir."

Yapabildiğiniz her yerde, polen mevsiminin yoğun olmadığı aile tatillerini planlayın veya polen sayısının daha düşük olma eğiliminde olduğu deniz kenarına gidin. Ayrıca yüksek polenli günlerde tarlalarda oynamaktan veya parklarda piknik yapmaktan kaçınmalısınız.

Aşı olabilir miyim?

Ciddi durumlarda, insanlar çimen ve ağaç polenine veya ev tozu akarlarına karşı duyarsızlaşabilir. Dr Morris, "Sizi polene karşı duyarsızlaştıran enjeksiyonlar veya küçük damlalar veriliyor" diyor.

“Ancak üç yıl boyunca yapılması gerekiyor ve ayda 100 sterlin civarında, pahalı ve çoğu bütçenin ötesinde. NHS pratisyenleri de maliyet nedeniyle bunu sunmaktan hoşlanmıyor. "

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları