Spor yapanlar için besin takviyesi alımı harcadığımız enerjinin doğal yollarla tam alamadığımız için çok önemlidir.

Spor yapan birinin alması gereken besin takviyeleri kişinin yaşına ve yaptığı spora göre değişim gösterir. Sporcu beslenmesi, herkes için farklı şekilde olacaktır. Vücudun dirençli olması ve yüksek konsantrasyon için spor yapanların kuvvetli gıdalar alması, protein zengini yiyeceklerle beslenmesi gerekir. Spor yapan kişilerde kilo aldırmadan kas yapımına hizmet eden yiyeceklerin tüketilmesi önerilir.

Proteini ilk sıraya koymakla birlikte, vitaminler de ayrı bir yere sahiptir. Mineral ve vitamin takviyesi sağlayan beslenmeler, vücudun kaybettiği enerjiyi yerine koymak için de önemlidir. Yapılan spor türünün yanı sıra spor süresi de beslenme türü için önem taşır. Spor süresinin artmasıyla birlikte vücutta, potasyum, kalsiyum, sodyum rezervleri de tükenmeye başlar. Azalan bu mineral ve vitaminlerin hızla yerine konulması gerekir.

Sporcu Beslenmesinde Uzman Hekimlerden Destek Alınması

Sporcu beslenmesinde uzman hekimlerden destek alınması son derece önem taşır. Herkesin metabolizması farklı olacaktır. Değişen metabolizmaya göre alınması gereken besin takviyeleri ve miktarları değişecektir. Miktar ve kullanım periyotları için uzman diyetisyen ve hekimlerden destek alınması önerilir.

Sayısız yararları olan bu vitaminler ve protein destekleri gereğinden fazla alındığı takdirde organları yoracaktır. Dengeli bir beslenme planında vücudun yaktığı besinler yerine konarken, enerji sağlamaya yönelik diyet programları uygulanır. B vitamini en çok protein içerikli yiyeceklerde bulunur. B vitamin komplekslerinin de doktor gözetiminde dışarıdan alınması gerekebilir.

Kalsiyum, sinirlerin birbiri ile düzgün iletişimi için son derece önem taşıyacaktır. Kuru baklagiller de sporcu beslenmesinde ayrı bir yere sahiptir. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum zengini gıdaların tüketilmesi önerilir. Uzun süre yorulmadan spor yapabilmek için yeterli düzeyde demir alınması önerilir. Gereğinden az alınan demir, vücutta yorgunluğa sebep olacaktır. 

Sıvı Alımına Dikkat Edilmesi

Sporcuların sıvı tüketimi, spor yapmayanlara nazaran çok daha fazladır. Vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyması oldukça önem taşır. Beslenme alışkanlıkları da diğer kişilerden farklı olacaktır. Sporda enerji kaybını en aza indirmek için, spor öncesinde ufak bir ara öğünün yapılması son derece önemlidir. Uyku düzenine de dikkat edilmesi önerilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları