Ulusal Beslenme Konseyi

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla "Ulusal Beslenme Konseyi" kurulmaya hazırlanılıyor.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

"Ulusal Beslenme Konseyi"

"Ulusal Beslenme Konseyi"

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan, "Türkiye Sağlıklı  Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında 9 Bakanlık, 7 sivil toplum  kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla "Ulusal Beslenme Konseyi"  kurulmaya hazırlanılıyor.

Ulusal Beslenme Konseyi, sağlıklı beslenme davranışlarının  geliştirilmesi için politika ve strateji önerileri geliştirmek, önerilerin  kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek ve uygulamayı izlemekle görevli olacak.

Ulusal Beslenme Konseyi Görevleri

Ulusal Beslenme Konseyi Görevleri

Sağlıklı beslenme davranışlarının kazandırılması ve beslenme  konularında araştırma ve geliştirmeye yönelik projeler önermek.

 Doğrudan veya  dolaylı olarak beslenme kaynaklı hastalıklarla ilgili gerekli hallerde bilimsel  komisyon kurulmasına karar vermek. 

Sağlıklı beslenme davranışlarının  geliştirilmesi ile ilgili konularda toplum eğitimleri, bilgilendirmeleri,  bilinçlendirme çalışmaları gibi konularda görüş bildirmek. 

Sağlıklı beslenme,  yiyecek ve içecekler konusunda tüketicileri ve özellikle de çocukları yanlış  yönlendiren aldatıcı, yanıltıcı algı oluşturucu reklam ve tanıtımlar konusunda  gerekli önlem önerilerde bulunmak. 

Tüketicilerin sağlıklı gıdaya erişme hakkı  konusunda bilimsel ve sosyal önlemlerin alınması için görüş ve önerilerde  bulunmak.

Ulusal Beslenme Konseyinde Kimler Var?

Ulusal Beslenme Konseyinde Kimler Var?

Ulusal Beslenme Konseyinde Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst  Kurulu, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri  Federasyonu, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar  Federasyonu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları  Konfederasyonu, Tüketici Dernekleri Federasyonu, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve  Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden temsilciler bulunacak.

Ulusal Beslenme Konseyi ulusal beslenme sağlıklı beslenme güvenli yemek sağlıklı hayat beslenme konseyi beslenme konseyi kurumlarıh Ucuzauc.com Uçak Bileti