Mantar hastalıklarından cilt enfeksiyonlarına… Uyku kıyafeti seçiminiz sağlığınızı nasıl etkiler?

Yatağa giderken giydikleriniz sağlığınız için kötü mü?

Her akşam nelere binmeyi ya da havalanmayı seçtiğinize bağlı olarak, vücudunuz üzerinde daha da kötü bir etki yapıyor olabilir.

Yatarken ne giymeniz gerektiği konusunda her zaman bolca tartışma vardır.

Stil gurusu Susannah Constantine , podcast'i My Wardrobe Arızası hakkında yatakta pijama altına külot giymeniz gerekip gerekmediğini sorduğunda bir tartışma başlattıktan sonra geliyor .

59 yaşındaki kadın, Woman's Hour sunucusu Emma Barnett ile konuşurken kendini kötü hissettiğini, "bazen" pijamasının altına külot giydiğini söyledi.

Emma Barnett hemen araya girdi ve pijamasının altına her zaman külot giydiğini söyledi ve "PJ'siz pijamalar düşünülemez" dedi.

Ancak internet, insanların çevrimiçi olarak hiçbir koşulda geceliklerin altına iç çamaşırı giyilmemesi gerektiğini söylemesiyle aynı fikirde değildi.

The Sun daha sonra eski modellerden Love Island yıldızlarına kadar tercihlerini görmek için ünlüleri araştırdı .

İstatistikler, İngilizlerin yaklaşık yüzde 40'ının pijamayla uyuduğunu, beş kişiden birinin iç çamaşırıyla uyuduğunu ve üçte birinden azının yatakta hiçbir şey giymediğini gösteriyor.

Burada neyin işe yaradığı konusundaki tartışmayı çözmek için çevrimiçi sağlık ve fitness platformunun Sonuçları Wellness Lifestyle'ın şirket içi GP Dr Sarah Garsed.

Pijamalı mı, Pjamısız mı Uyku Daha Sağlıklı ?

Pijamalı mı, Pjamısız mı Uyku Daha Sağlıklı ?

Dr Sarah, pijama seçimimizin uyku kalitemizi etkileyebileceğine inanıyor - bazı seçimler sağlığımız için diğerlerinden çok daha iyi.

Dedi ki: "Yatakta ne giymemiz gerektiği hakkında son zamanlarda çok fazla konuşuluyor - ve yatağa iç çamaşırı giyip giymememiz tartışmak için eğlenceli bir konu gibi görünse de, aslında birinin daha iyi olduğuna dair bazı tıbbi kanıtlar var. senin için diğerinden daha fazla.

“Aynı şey, diğer yatak zamanı gardırop seçenekleriniz için de geçerli.

"Herkesin 18-24 derecede daha iyi uyuduğunu biliyoruz - bu nedenle hem yatak odanızı hem de kendinizi serin tutmak için elinizden geleni yapmak, iyi bir gece uykusu çekmenin en iyi yoludur."

Peki, uyumak için en iyi şey nedir?

Kişisel tercihler insanların gece gardırobunu oluşturur bazı seçimler diğerlerinden daha sağlıklıdır

İç çamaşırınızın türü ne olursa olsun, her tür pantolonun genellikle kıyafetlerimizin altına giyildiği için dar olacak şekilde tasarlandığını biliyoruz.

Bu, büyük ölçüde dar pantolonların uyumaktan kaçınılması gerektiği anlamına gelir - çünkü sinir bozucu mantar enfeksiyonlarının gelişmesi için mükemmel bir ortam sağlar.

Bütün gün iç çamaşırı giydiğimiz için “vücudunuz nefes alsın” sözünde haklılık payı vardır çünkü özel alanlarımızın sürekli kısıtlı, sıcak ve nemli bir ortamda kalmasını engeller.

Erkekler için testisler temel bir nedenden dolayı vücudun dışında asılı kalır - onları serin tutun.

Dar iç çamaşırların vücut ısısını 1C arttırdığı düşünülüyor.

Bunun sperm kalitesini etkileyip etkilemediği konusunda araştırmalar net olmasa da, çoğu doktor bir bebek denerken testisleri serin ve gevşek tutmanızı tavsiye edecektir.

Pamuklu PJ'ler:

Pamuklu PJ'ler: PJ'lerin altındaki pantolonlar büyük tartışma - ancak enfeksiyonlara neden olabilir

İpeğin uyumak için en iyi malzeme olduğunu varsayabiliriz, yatakta giymek için en sağlıklı seçim pamuktur.

Pamuk, ideal bir uyku arkadaşıdır çünkü hafif, yumuşak ve rahat olan doğal bir elyaftır, bu da daha rahat uyumanız ve uyku için optimum sıcaklığa ulaşmanız anlamına gelir.

Pamuk ayrıca cildinizin diğer malzemelere göre daha doğal bir şekilde nefes almasını sağlar, yani özellikle seçtiğiniz pijamalar bolsa, cilt tahrişine veya kızarıklığa neden olma olasılığı çok daha düşüktür.

Sütyen

Sütyen Yatakta sütyen giymek rahatsız edici olabilir, ancak daha büyük göğüslü kadınlar için daha destekleyici olabilir.

Bu, çoğu kadın için klasik bir tartışmadır.

Yatarken sutyen giymenin meme kanseri riskini artırdığına dair tıbbi bir kanıt yoktur, ancak göğüslerimiz çok hassas dokulardan oluşur. Bu nedenle, meme dokusuna zarar verdiği ve ağrı deneyimlerine yol açtığı için onları uzun süre kısıtlamamak önemlidir.

Ne yazık ki, yatakta sütyen giymek mantar enfeksiyonları geliştirme şansınızı artırabilir, çünkü meme dokusu ve memenin altındaki cilt, sıkı iç çamaşırların arkasına sıkışırsa tahriş olabilir ve çok ısınabilir.

Bazı büyük göğüslü bayanlar geceleri biraz desteğe ihtiyaç duyarlar, bu nedenle balensiz yumuşak pamuklu bir sütyen tercih ederseniz çok daha rahat olur ve göğüsleriniz uzun vadede size teşekkür edecektir.

Ve yatağa sutyen takmanın göğüslerini şımartacağını düşünen herkes için - ne yazık ki durum böyle değil.

Çıplak Yatmak

Çıplak Yatmak

Vücut ısısı, nihayetinde ne kadar hızlı uykuya daldığımızı ve aldığımız uyku kalitesini kontrol eden sirkadiyen ritmin önemli bir parçasıdır.

Bu nedenle, genel bir kural olarak, geceleri kendimizi aşırı ısınmaktan korumak için elimizden geleni yapmak, optimum uyku için en iyi seçeneklerimizdir.

Geceleri soğuma, vücuda uyku zamanının geldiğini bildirir, bu nedenle çıplak uyumak – ve vücut ısınızı düşürmek – aslında daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Ancak bunun bir dezavantajı var. Birçok araştırma, bir kez uyuduğumuzda, yatakta çıplak olursak gecenin ilerleyen saatlerinde aşırı ısınabileceğimizi gösteriyor.

Vücut ısımız PJ'ler tarafından emilmek yerine yatak tarafından emilerek yatağı ısıtıp bizi de ısıtarak uyanmamıza neden olur.

Uzmanlar ayrıca, vücut sıcaklığımızı optimum aralığın dışına gönderebilen bir çift pamuklu pijama tarafından emilmekten ziyade terin cildimizde kaldığını buldular.

Fiziksel nedenlerin yanı sıra, bazıları çıplak uyumanın gece boyunca zihinlerimizi daha aktif tutabileceğine inanıyor, çünkü beynimiz - gece acil bir durum olması durumunda - üzerimizde kıyafet olmadan kısa sürede yakalanabileceğimiz gerçeğine karşı tetikte.

Sıkı oturan PJ'ler

Sıkı oturan PJ'ler

Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı pijama stillerinin listesi artık o kadar uzun ki yetişmek zor.

Ancak pijamalarınızın deseni
uykunuz veya sağlığınız üzerinde herhangi bir fark yaratmasa da, seçtiğiniz şeyin uyumu fark yaratır .

Dar atletler, bir çift dar şort veya dar tam boy pijama altı, bol olanlar kadar sağlıklı değildir.

Aslında teninizi saran gecelikler genel sağlığınız için risk oluşturuyor.

İlk olarak, yatağa dar giysiler giydiğinizde, dolaşımınızı olumsuz yönde etkilemenin yanı sıra gece boyunca olabildiğince özgürce nefes alma yeteneğinizi de engellemiş olursunuz.

Ve nefes konusunda cildiniz en büyük organınızdır ve geceleri kendini yeniler ve yeniler.

Her gece gergin ve sıkı giysiler giymek bu doğal döngünün oluşmasını engelleyebilir, cildi kurutabilir, cildi yaşlandırabilir ve hatta cilt tahrişlerine ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Bu sizi pijamalarınızla gevşemeye ikna etmek için yeterli değilse, bağlayıcı giysiler giymek, uyku döngülerinizi ve ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan önemli bir hormon olan melatonin gelişimini engellemekle de bağlantılıdır.

Yatak çorapları

Yatak çorapları

Pek çok evde, yatağa çorap giymenin iyi bir fikir olup olmadığı büyük bir tartışma konusudur .

Bu birçokları için bir şok olabilir, ancak ana kayalar aslında sağlığınız için iyidir .

Yatağa girdiğinizde çorap giyerek ayaklarınızı ısıttığınızda aslında tansiyonunuzu düşürüyor ve vücudunuzu uykuya hazırlıyorsunuz .

Araştırmalar, ısınan ayakların tamamen çıplak ayakla yürümekten daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Geceleri çorap giymek de çatlakların ve kuruluğun önlenmesine yardımcı olarak ayaklarınızın genç görünmesine ve hissetmesine yardımcı olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları