Uzmanlar, çocuklara antibiyotik verilmesinin ileriki yaşamlarında ölümcül bir duruma yakalanma şanslarını artırabileceğini söyledi.

Yeni araştırmalar, antibiyotiklere erken maruz kalmanın , yetişkinlikte  astıma yol açabilecek sağlıklı bağırsak bakterilerini öldürebileceğini göstermiştir .

Bilim adamları doktorları küçük çocuklara antibiyotik reçete etmekten kaçınmaları konusunda uyardı

NHS Business Service Authority'nin (NHSBSA) verilerine göre, küçük çocuklarda antibiyotik reçetesi son beş yılın en yüksek seviyelerinde. 

Bilim adamları, doktorları mümkün olduğunca küçük çocuklara antibiyotik reçete etmekten kaçınmaları konusunda uyardı. 

Rutgers Tıp Direktörü ve çalışmanın kıdemli yazarı Martin Blaser, çocuklara antibiyotik vermenin “ alerji ve astımla ilgili önemli, uzun vadeli problemler” riskini artırabileceğini söyledi .

Yaklaşık beş milyon İngiliz, nefes alma güçlüklerini ve potansiyel olarak ölümcül atakları tetikleyebilecek durumla yaşıyor.

Mucosal Immunology'de yayınlanan çalışma, hem yetişkin hem de yeni doğan farelere antibiyotik vermeyi ve çeşitli alerjenlere nasıl tepki verdiklerini incelemeyi içeriyordu.

Bilim adamları, yalnızca bebek farelerin astım veya alerji sorunları ile kaldığını keşfettiler.

Araştırmanın baş yazarı Timothy Borbet, çalışmanın çocuklarda "antibiyotiklerin istenmeyen bağışıklık tepkilerine neden olduğuna dair güçlü kanıtlar" sağladığını söyledi.

Araştırmacılar, daha sonraki yaşamlarında antibiyotik alan yetişkinlerin, almayanlara göre astım veya alerji geliştirme olasılığının daha yüksek olmadığını buldular.

Bu ayın başlarında yapılan araştırmalar , Birleşik Krallık'ta bir milyon insanın yanlış astım inhaler kullandığını ve bu da ölümcül bir saldırı riskini artırdığını buldu.

Antibiyotikler ne için kullanılır?

Antibiyotikler genellikle insanlara bazı bakteriyel enfeksiyon türlerini tedavi etmek ve önlemek için reçete edilir.

NHS , bakterileri öldürerek veya yayılmalarını önleyerek çalışırlar   .

Soğuk algınlığı ve grip, Covid ,  göğüs enfeksiyonları , çocuklarda kulak enfeksiyonları ve çoğu  öksürük  ve boğaz ağrısı  gibi  viral enfeksiyonlarda işe yaramazlar.

Bakteriyel enfeksiyon onlarsız geçmezse veya başkalarına bulaştırabilirseniz, muhtemelen size reçete edilecektir.

Kaynak : TheSun

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları