2022 yaz tatili için seyahat önerileri arasında yurt içi ve yurt dışında pek çok yer bulunmaktadır. Özellikle, Türkiye içerisinde doğal ve tarihi güzelliklerle dolu yerler arasında hemen her bölgede gezilecek yerler oldukça fazladır.

Kışın tercih edilecek kayak merkezleri, bahar aylarında ise kültür turlarının yapılması önerilecektir. Bu bakımdan aynı anda dört farklı iklimi yaşayan farklı coğrafyaların gezilip, görülmesi seyahat tutkunları için önerilecek hususlar arasındadır.

Kışın Gezilebilecek Yerler

Kışın Gezilebilecek Yerler

Ülkemizde son zamanlarda kış turizmi de tercih gören seyahat rotaları içerisindedir. Bursa Uludağ, özellikle sömestr tatilinde çocukları ile birlikte tatil yapmak isteyenler için tercih edilebilecektir. Erciyes Kayak Merkezi, Sapanca yakınlarındaki Kartepe de kış sporlarından hoşlananlar için önerilecek yerler içerisindedir. Palandöken Kayak Merkezi, geniş kayak pisti ve modern tesisleri ile kışın tatil yapılacak rotalar arasındadır. Ayrıca, kışın tabiat güzelliklerini daha yakından görmek ve uzun yürüyüşler yapmak isteyenler için de bazı rotalar bulunur. Bunların içerisinde Abant Gölü, ilk sırada gelecektir. Göl çevresinde çok sayıda tesis bulunması, konaklama açısından avantajlar sunacaktır. Göl kenarında yürüyüş ve bisiklet turları önerilecek aktiviteler arasındadır.

Kültür Turu Yapmak İsteyenlere Öneriler

Kültür Turu Yapmak İsteyenlere Öneriler

Ülkemiz kültür turu yapmak isteyenler için de farklı rotalara sahiptir. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Safranbolu Evleri, bu bakımdan gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Tarihi evlerde konaklama imkanı bulunmaktadır. Ayrıca, Tarihi Cinci Hanı, mimari özellikler bakımından gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Bu yörede dolaşırken biraz daha doğuda Amasra da gezilmesi tavsiye edilecek yörelerdendir. Tabii plajı, kendine has lezzetleri ile kültür turu yapmak isteyenlerin rotaları arasındadır. Cenevizliler ve Bizanslılardan kalma çok sayıda sur, kemer ve tarihi eser bulunmaktadır. Orta Anadolu’da bulunan Kapadokya’da gezilmesi önerilen yerlerdendir.

Tabii Güzellikler İçin Önerilecek Rotalar

Tabii Güzellikler İçin Önerilecek Rotalar

Tabii güzellikleri daha yakından görmek, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için önerilecek rotalar arasında Karadeniz ilk sırada gelecektir. Karadeniz’in muhteşem doğası, yeşilin farklı tonlarını barındıracaktır. En batısından doğusuna farklı bir atmosfere sahip yöreler içerisindedir. Karadeniz içerisindeki yaylalar, tarihi eserler de görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Trekking yapmak isteyenler için de uygun rotalar sunmaktadır. Karadeniz’e giderken bulundurulması gereken eşyalar arasında mutlaka yağmurluk ve şemsiye de yer almalıdır.

Deniz Tatili Yapmak İsteyenlere Öneriler

Deniz Tatili Yapmak İsteyenlere Öneriler

Deniz tatili yapmak isteyenlere öneriler içerisinde, Ege ve Akdeniz sahilleri gelecektir. Kuzey Ege Bölgesi’nde Edremit ile başlayan tabii güzellikler, Ayvalık, Sarımsaklı ile devam edecektir. İzmir ve ilçelerinde de çok sayıda tabii plaj bulunmaktadır. Daha güneye doğru inildikçe Bodrum, Marmaris, Datça’da da farklı bitki örtüleri ve doğal güzellikleri bulmak mümkündür. Akdeniz Bölgesi ise çok farklı bitki örtüsü ve tabii plajları ile tercih edilecek yerler içerisindedir. Burası berrak denizi ve uzun sahil şeridi ile tatilcilerin yazın tercih edeceği yöreler içerisindedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları