Dünya genelinde ülkeler gerek tarihsel, gerekse özel konumu gereği bazı duygularla özdeşleşmiştir. Bazı şehirler, ticaret merkezi iken bazıları da tatil şehri, öğrenci şehri, aşk şehridir.

Özellikle çiftlerin balayı, özel günlerde tercih ettiği romantizmle özdeşleşen şehirler mevcuttur. Bu şehirlerde yaşanan duygusal ve romantik anlar ve şehirlerin atmosferleri çiftlere özel anlar yaşatır.

Paris

Paris

Şüphesiz ki romantizmle özdeşleşen şehirlerden biri varsa o şehir Paris’tir. Kendisine has olan atmosferi, görünümü, Eyfel Kulesi gibi dünyaca ünlü bir yapıyı, sokak sanatçıları, romantik ressamları, saten masa örtüleriyle bezeli restoranları, sokak köşelerinde satılan çikolatalı ürünleriyle ve bunun gibi pek çok ayrıntıyla bezeli ara sokaklarında dahi bambaşka atmosferler yaşatacak bir şehirdir. Şehrin bir diğer güzel yanı da Fransız mutfağının seçkin lezzetleri dışında neredeyse ünlü tüm dünya mutfaklarına ait romantik restoranlar mevcuttur. Gün batımında Eyfel Kulesi’nin tepesinde birbirleriyle elele tutuşup içeceklerini yudumlama imkânına ulaşan sevgililer bu anı fotoğraflayarak ölümsüzleştirmeden bu şehirden ayrılmaz.

Venedik

Venedik

Bir başka romantizmle özdeşleşen şehir ise Venedik’tir. Özellikle şehrin bozulmayan atmosferi, dar sokaklarındaki labirenti andıran ve insanı kolayca kaybolmaya iten yapısıdır. Bu şehrin farklı bir özelliği ise bir yüzen şehir olmasıdır. Herhangi kiralayacağınız bir gondolla şehrin üzerinde ve ışıklandırılmış küçük köprülerin altından geçerken içeceğinizi yudumlarken tan kızıllığında arka sokaktaki yerel sokak müzisyenlerinin İtalyan ezgilerini dinlemek gibi romantik aktiviteler yapabileceğiniz bir şehirdir.

Barselona

Barselona

Renkli ve bir karnavalı andıran Güney Avrupa şehri olan Barcelona’da romantik bir Avrupa şehridir. Özellikle hafif esen meltemle nemli bir yaz akşamında Barcelona'da karanlık bir plajda ay ışığı, önünüzde yanan kamp ateşiyle beraber İspanyol gencin gitarından çıkan romantik bir müzik istenirse Barselona tercih edilmesi gereken bir şehirdir. Bunun yanında gündüz vakitlerinde gezilebilecek karma bir kültürün tarihine sahiptir. Görkemli binaları, baharatlarla bezeli enfes mutfağı ve ünlü plajlarıyla romantik bir tatilin kapılarını en sıcak ve uç noktalarda yaşamak adına Barselona'yı tercih etmek doğru bir tercih olabilir.Bu şehrin bir diğer özelliği de özellikle yaz aşklarıdır. Akdeniz kültüründen oldukça etkilenen bu şehirde başlayan yaz aşkların mutlu sonla bitme olasılığı yüksektir.

Prag

Prag

Romantizm konusunda Paris ile yarışan çok sayıda güzelliğe sahip Orta Avrupa şehridir. Bohem kimliğini asla bırakmayan bu şehir özellikle sonbahar mevsiminde ayrı bir romantik olmaktadır. İhtişamlı Prag Kalesi ve buradan bakıldığında adeta çikolatayı pastayı andıran evleri izleyebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarda oturup sıcak bir şeyler içebilir, Vltava Nehri üzerindeki sonbaharda dökülen sarı yaprakları seyredebilirsiniz. Ayrıca bu şehir biten bir ilişkinin hüznünü yaşamak için de ideal.

Roma

Roma

Tarihi ve estetik dokusu olan bu şehirde romantik ve tarihi mekânların hepsi birbirine yürüme mesafesindedir. Ünlü aşk çeşmesinin bulunduğu bu şehir bile onu romantik yapmaya yeterlidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları