Adana Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana, Türkiye’nin de en kalabalık şehirlerinden biridir. Her ne kadar yaz aylarında hava sıcaklığının ve nem oranının en üst seviyelere gelse de Adana görülmesi gereken yerleri bol olan şehirlerden bir tanesidir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Adana’yı gezmeyi düşünen insanların öncelikle buraya hangi mevsimde gelmeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Adana’yı gezmek ve görmek için en ideal mevsim bahar aylarıdır. Bahar aylarında çok fazla terlemeden ve hayattan bezmeden her yeri gezip görme imkânı bulabilirsiniz. Adana hem merkezinde hem de çevresinde birçok tarihi mekânı barındıran bir şehirdir. Kilise, antik kent, müze bakımından gelen insanları boş çevirmeyen nadide bir şehir olduğu söylenebilir. Adana gezilecek yerler için insanların önce şehir merkezinden gezmeye başlaması öneriliyor. 

Büyük Saat Kulesi

Tarihi saat kulesi Adana için sembol haline gelen yerlerden biridir. Bu saat kulesi Seyhan ilçesinin Ali Münif Yeğenağa caddesinde bulunuyor. Eski dönemlerde inşasına Osmanlı döneminde başlanan birden fazla saat kulesi bulunuyor. Ancak Adana’da bulunan Büyük Saat Kulesi 32 metre yüksekliği ile Türkiye’de ki en yüksek saat kulesi olma özelliğini taşıyor. Hala zamana meydan okuyan bu saat kulesi gelen insanları karşılamaya devam ediyor.

Bebekli Kilise

Bebekli Kilise de Adana için önemli tarihi yerlerden biridir. Burası Aziz Pavlus Kilisesi ismini taşıyor olsa da birçok insan tarafından Bebekli Kilise adını almış bir mekândır. Adana’nın tarihi semtlerinden biri olan Tepebağ Mahallesinde bulunuyor. 1880 tarihlerinde Saint Paul adına yaptırılmış olan bir İtalyan Katolik kilisesi olan Bebekli Kilise günümüzde hala işlevine devam ediyor. Bu kilisenin Bebekli ismini almasının nedeni ise çatı kısmında bir Meryem Ana heykeli bulunuyor. Tunçtan yapılmış olan Meryem Ana heykelinin kucağında bulunan bu bebek nedeni ile ismi Bebekli Kilise olarak kalmıştır.  Adana gezilecek yerler arasında en çok ilgi gören yerlerden biridir. Bu kilise günümüzde hala dini işlevini de yerine getirmeye devam etmektedir.

Adana’da Kazancılar Çarşısı

Adana Kazancılar çarşısı tarihi bir çarşı olma özelliğini taşıyor. Bu çarşı isminden de anlaşılacağı üzere Bakırdan yapılmış kazan ve tepsi gibi eşyaların satıldığı bir yerdir. Turistlerin en çok ilgisini çeken mekânlardan biridir. Özellikle otantik bir hediyelik eşya arayışında olanlardan biriyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor.

Tarihi Taş Köprü

Geçmişteki ismi Justinianus Köprüsü olan Taş Köprü, Roma imparatorluğu zamanında yaptırılmıştır. İlk yapıldığında yalnızca askeri ulaşım amacı ile yapılmış olsa da daha sonra ticaret için önemli bir geçit haline gelmiştir. Roma imparatoru Hadrianus’un emri ile Mimar Auxentios tarafından inşa edilmiştir. İlk zamanlarda ahşap olarak yapılan bu köprü zamanla restore edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 4. Yüzyıla tarihlenen bu köprü de 21 farklı göz vardır. Köprünün bazı ayakları şehir ile karıştığı için boyu biraz daha kısalmıştır. Efsanelere konu olan bir köprüdür ve eski bir efsaneye göre Taş Köprü’nün ayaklarından birinin altında büyük bir hazine olduğu söylenmektedir. 

Adana Arkeoloji Müzesi

Müze gezmeyi seven insanlar için de son derece iyi bir şehir olduğu söylenebilir. Arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlere merakı olan insanlardansanız mutlaka Adana Arkeoloji Müzesini gezmeniz gerekiyor. Müzede tüm Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği söylenebilir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 1924 yılında kurularak halka hizmet vermeye başlamıştır. Bu da müzenin en eski 10 müzesinden biri olma özelliğini kazanmasını sağlamıştır. Adana gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan müzede yaklaşık olarak 17,071 eser bulunuyor. Bu eserlerden farklı olarak 26,547 tane de eski sikke sergileniyor. Bunlar dışında müzenin bir de bahçe kısmı vardır. Bahçe kısmında bulunan Hitit dönemine ait olan Kapı Arslanı, iki adet Augustus heykeli gibi eserler de sergileniyor. Çeşitli yazıtlar, sunaklar, mancınıklar da meraklıları için müzede bekliyor.

Atatürk Evi Ve Müzesi

Atatürk’ün Adana’ya kaldığı evlerden biri olan müzenin ismi aslında Tepebağ Konağı’dır. Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak günümüzde hizmet vermektedir. Burada sergilenenler Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana seyahatlerini anlatan büyük fotoğraflar, etnografik ürünler ve döneme ait gazete arşivleridir. Burada bir de ayrı olarak Hatay’ın kurtuluşunu anlatan bir oda bulunmaktadır. 

Anavarza Kalesi

Adana gezilecek yerler arasında şehir merkezindeki her yer görüldü ise biraz şehir dışına çıkabilirsiniz. Anavarza kalesinin tam olarak yapılış tarihi bilinmiyor. Fakat milattan önce 19. Yüzyılda Roma imparatorluğu döneminde Roma İmparatorunun burayı ziyaret ettiği bilinmektedir. Bu kale günümüzde hala görülebilir kalıntılara sahiptir. Sarp bir kayalık üzerine kurulu olan kale birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Feke Kalesi

12. yüzyıldan bu yana günümüze kadar gelen Feke Kalesi de son derece etkileyici bir görünüme sahiptir. Kayalık üzerine kurlu olan bu kale içerisinde havuz ve hamam gibi çeşitli alanlar barındırıyor. Birçok yerinin hala sağlam kalması fotoğraf çekmeyi ve tarihi mekân gezmeyi seven insanlara son derece güzel olanaklar sunuyor. 

Kozan Kalesi

Adana Kozan’da bulunan Kozan Kalesi de görülmesi gereken yerlerden biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile Kozan Kalesinde piknik alanları da yapıldığı için buraya gelen insanlar hem piknik yapıp hem de manastır ve kale kalıntılarını gezme şansı bulabiliyor. Kozan Kalesi’nin en tepesinde büyük sacdan yapılmış bir Atatürk heykeli bulunuyor. Bu heykel akşam vakitlerinde ışıklandırıldığında son derece güzel bir görünüm ortaya çıkıyor. Atatürk Heykeli Kozan’ın her yerinden görülebiliyor.

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü 1912 yılında hizmete açılmış olan tarihi demiryolu köprülerinden biridir. Yaklaşık olarak 200 metre uzunluğunda olan bu köprü 99 metre yüksekliğine sahiptir. Tarihte ulaşım bakımından çok önemli bir yere sahipti. Mimari özelliklerine bakıldığında çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır ve hala son derece sağlam bir köprüdür. Tarihi İpek Yolu’nun yerini almış olan Berlin- Bağdat ve Hicaz demiryolunun bir parçası olma özelliğini taşıyor. Yöre halkı tarafından Alman köprüsü olarak da biliniyor. Adana gezilecek yerler arasında oldukça güzel yerlerden biridir. 

Aladağ Küp Şelalesi

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Küp şelalesi de görülmesi gereken yerler arasında önemli yerlerden biridir. İlçeden yaklaşık olarak 37 km uzaklıktadır ve doğallığı bozulmamış nadir yerlerden biridir. 10 farklı şelaleden oluşan Küp Şelalesi her mevsim farklı bir renge bürünmesi ile insanların ilgisini çekiyor. Buraya genelde doğayı seven ve trekking amacı ile gelen insanlar uğruyor. 

Adana Yılan Kalesi

Adana’da birçok mekânda tablosunu görebileceğiniz ve efsanelerini dinleyebileceğiniz Şahmeran’ın yaşadığı varsayılan kale Yılan Kalesidir. Bu kale de birçok kale gibi sarp bir tepe üzerinde bulunuyor. Yılan kale çevresine oldukça hâkim ve stratejik açıdan önemli kalelerden biri olma özelliğini taşıyor. Efsanelere konu olan kale de hala Şahmeran’ın yaşadığına dair varsayımlar da dolaşıyor. Kale yerli ve yabancı turistlerin gezebilecekleri tarihi mekânlardan biridir. 

Adana Şar Antik Kenti

Adana gezilecek yerler arasında bulunan yerlerden biri de Şart Antik Kentidir. Toros Dağları üzerinde bulunan ve Tufanbeyli ilçesinin yaklaşık 20 km ilerisinde bulunan Şart köyünde bulunur. Hititler Döneminden kalmış olan önemli bir merkezdir. Kentin en görkemli kapısı olduğu düşünülen Ala Kapı hala günümüzde görülebiliyor. 

adana adana gezilecek yerler adana tarihi Ucuzauc.com Uçak Bileti