Nasa, uzun zamandır üzerinde çalıştığı air taxi ( uçan taksi ) projesini gerçeğe dönüştürmeye çok yaklaştı.
Fütüristik uçan taksiler hayatımıza girdiğinde dakikalar içinde bir şehirden diğer bir şehire gidebileceğiz.

Amerikan Uzay Ajansı ( NASA ) geçtiğimiz günlerde California start-up Joby Aviation tarafından inşa edilen pille çalışan bir hava aracının uçuş testlerine başladığını duyurdu.

Flying 150+ Miles with Joby's Electric Vertical Take-Off and Landing Aircraft

NASA, Joby Aviation tarafından üretilen tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağıyla uçuş testleri yapıyor.

Joby'nin tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı iki kişi oturabilir ve şirkete göre 150 mil uçuş menziline sahip.

Altı dev pervane tarafından desteklenmektedir ve yolcuları bir gün içinde şehirler arasında geleneksel taksiler tarafından harcanan zamanın çok daha kısa bir sürede feribotla taşımak üzere tasarlanmıştır.

Sakinleri rahatsız etmeden yoğun şehir hayatına uyum sağlamak için mümkün olduğunca sessiz olacak şekilde tasarlanmıştır.

Nasa, 1 Eylül'deki bir blog gönderisinde Joby ile çalıştığını açıkladı .

Araştırmacılar, şirketin Big Sur, California yakınlarındaki Elektrikli Uçuş Üssü'nde geçen ayın sonlarında uçuş testlerine başladılar.

Proje, Nasa'nın gelişmekte olan havacılık pazarlarına yardımcı olmayı amaçlayan Gelişmiş Hava Hareketliliği (AAM) Ulusal Kampanyası'nın bir parçası olarak yürütülüyor.

Uçuşlar 10 Eylül'e kadar devam edecek ve NASA, kampanyanın bir parçası olarak ilk kez bir eVTOL uçağını test etti.

Nasa, "Gelecekte, eVTOL uçakları, ülke çapındaki şehirlerde ve çevre bölgelerdekiler için hava taksileri olarak hizmet verebilir ve insanları ve malları taşımak için başka bir ulaşım modu ekleyebilir." Dedi.

Testler, bir prototip Joby eVTOL tarafından gerçekleştirilen uçuşlardan veri toplanmasını içerecektir.

Uçak planlanan test senaryolarını uçururken, NASA ekibi aracın nasıl hareket ettiği, aracın nasıl ses çıkardığı ve aracın kontrolörlerle nasıl iletişim kurduğu hakkında bilgi toplayacak.

Nasa, web sitesinde, AAM kampanyasının yeni gelişen hava taksi endüstrisi gibi gelişmekte olan havacılık pazarlarına yardım etmeyi amaçladığını söylüyor.

ABD'de hava sahası hareketliliğini ilerletme kampanyası, birkaç yıl içinde birden fazla yerde gerçekleştirilecek.

Taksi çağırma devi Uber ve havacılık firması Volocopter de dahil olmak üzere bir dizi şirket dünyanın ilk uçan taksisini inşa etmek için yarışıyor.

2017 yılında, Volocopter tarafından inşa edilen otonom bir uçan taksi drone'u, ticari bir hizmet için yapılan erken testlerin bir parçası olarak Dubai'nin yukarısındaki gökyüzüne çıktı.

Şirket, 2022'de dünyanın ilk hava taksi hizmetini başlatmak istediğini söyledi.

Gelişmekte olan teknolojiyi çevreleyen çok fazla yutturmaca olsa da, uzmanlar böyle bir hizmetin uygulanabilirliği konusunda şüpheler uyandırdı.

Eleştirmenler, tam teşekküllü bir hizmetin çalışması için şehirlerin üzerinden uçmayı çevreleyen düzenlemelerin önemli ölçüde hafifletilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, bu tür bir hizmetin yolculara maliyeti ve bir büyük hava aracı filosunu şarj etmek için altyapının oluşturulup oluşturulamayacağı konusunda endişeler de dile getirildi.

Joby'nin uçağı altı devasa pervaneyle çalışıyor. Kaynak bilgileri: Joby
Hava taksi şirketi Joby, California merkezli Kaynak: Reuters
Nasa'nın Gelişmiş Hava Hareketliliği Ulusal Kampanyası, şehir hava yolculuğu çağının başlamasına yardımcı olacak. Kaynak bilgileri: NASA

Diğer yandan Nasa'nın Perseverance gezgini  nefes alabilir oksijen yarattı .

NASA, Mars helikopter-dronu Ingenuity'nin havalanmasının ardından başka bir gezegendeki ilk kontrollü uçuşunu kısa süre önce tamamladı  .

NASA,  Mars'ta gökkuşağı gibi görünen bir görüntü yayınlayarak uzay hayranlarını  şaşırttı.

Ve  Mars yüzeyinde dev örümceklere benzeyen şeyleri çevreleyen gizem  sonunda çözülmüş olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları