Uzmanlara göre alışveriş yapmak beyin egzersizinden stresle mücadeleye kadar bir çok konuda sağlığımıza iyi geliyor. Tabi harcama limitlerimizi aşmamak şartıyla.

Ürünü beğenmek, satıcı ile pazarlık yapmak ve uygun gördüğü şekilde ödeyip o ürüne sahip olmak  perakende terapisinin genel sağlık ve refah için iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Sana iyi hissettirir

Sana iyi hissettirir Bir satın alma yaptığımızda dopamin yükseliyor ve bir pazarlık bulmak daha da büyük bir artışa neden oluyor

Beyin kimyasalı dopamin, motivasyonumuzu ve ruh halimizi iyileştirmek için çok önemlidir.

Bir satın alma yaptığımızda yükseliyor ve bir pazarlık bulmak daha da büyük bir artışa neden oluyor.

Brunel Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, alışveriş ile beynin zevkten ve pozitif düşünceden sorumlu kısmı arasında bir bağlantı buldu.

Araştırmacılar ayrıca vitrin alışverişi sırasında bile dopamin seviyelerinin yükseldiğini buldular.

Moda Psikolojisi kitabının yazarı Profesör Carolyn Mair şöyle diyor: “Dopamin hafızadan motivasyona ve uykuya kadar çok sayıda beyin sürecine dahil oluyor.

"İster mağazada ister vitrinlere göz atarken olsun, isterseniz internet üzerinden alışverişten aldığımız türden bir ödül aramamız için bizi cesaretlendiriyor."

Seni zinde tutar

Seni zinde tutar Alışveriş aynı zamanda formda kalmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için harika bir motivasyon kaynağıdır.

Debenhams tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir kadın bir pazarlık arayarak yılda 154 mil yürüyor ve 48.000 kalori yakıyor.

Alışveriş aynı zamanda formda kalmak ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için harika bir motivasyon kaynağıdır.

Profesör Mair şöyle diyor: “Sıklıkla önemli bir etkinlik için yeni bir kıyafet almaya veya bizi spor salonuna geri dönmeye motive etmeye mecbur hissediyoruz - ve en azından kısa vadede işe yarıyor.

Ancak, daha sonra giymek amacıyla aldığımız kıyafetleri giymiyoruz.

"Çoğu insan asla istediği vücuda ulaşamaz ve bu nedenle satın aldıkları şey atılır veya giyilmez."

Uyumaya yardımcı olur

Uyumaya yardımcı olur Alışveriş, uyku hormonu melatonini tetikler, böylece geceleri kaliteli kip alırız.

Alışveriş, bizi mutlu ve rahatlatan iyi hissetme hormonu serotonin seviyelerini yükseltir, ancak aynı zamanda uyku hormonu melatoninini tetikler, böylece geceleri kaliteli kip elde ederiz.

California Teknoloji Enstitüsü'ndeki bilim adamları, vücudumuzda ne kadar fazla serotonin varsa o kadar iyi uyuduğumuzu buldular.

Beyni çalıştırır

Beyni çalıştırır Kıyafet seçimi yapmak veya ayakkabı avlamak olsun, alışveriş kararları problem çözmeyi içerir

Kıyafet seçimi yapmak veya ayakkabı avlamak olsun, alışveriş kararları beyin için iyi olan problem çözmeyi içerir.

Ancak kararsızlık beyni tüketir, bu da ne satın alacağınıza hızlı bir şekilde karar vermenin daha iyi olduğu anlamına gelebilir.

Alışveriş aynı zamanda zihinsel aritmetiğinizi geliştirmek için harika bir fırsattır.

Matematikçi Bobby Seagull şöyle diyor: “Mağazalar yüzde 25 indirim gibi indirimler sunuyorlarsa, bunları zihinsel olarak çalışmak, beyindeki parietal lobu sayıları hesaplamak ve işlemek için kullanmayı içerir.

"Beyinlerimiz kaslar gibidir - onları kullanmak hesaplama yapma yeteneğimizi güçlendirir.

"Öyleyse bu indirimi alın - bu elbiseyi veya ayakkabıları satın alarak ve beyninizi zinde tutarak ekonomiyi desteklediğinizi bilerek."

Kontrolün bizde olduğunu hissettiriyor

Kontrolün bizde olduğunu hissettiriyor Bir araştırma, alışveriş yapanların, yeni göz atanlara göre üç kat daha az üzüldüğünü ortaya çıkardı.

Neredeyse beş kişiden birinin esnasında umutsuz hissettim pandemik Cambridge Üniversitesi'nde Halk Sağlığı Enstitüsü ile işbirliği içinde Ruh Sağlığı Vakfı tarafından yaptırılan bir çalışma buldum.

Michigan Üniversitesi'ndeki ABD araştırması, alışveriş yapmanın insanlara alışveriş yapmamaktan çok kontrol hissi vermede yüzde 40 daha etkili olduğunu ve alışveriş yapanların yeni göz atanlara göre üç kat daha az üzgün olduğunu buldu.

Profesör Mair şöyle diyor: "Bazen rutin bir şey satın almamız gerekir, bu nedenle alışveriş kendi başına her zaman kontrolün bizde hissettiremez, ancak ne için alışveriş yapacağımıza ve ne yapacağımıza karar vermekte özgürsek bir kontrol hissi hissetmemize yardımcı olabilir satın al. "


Güveni artırır

Güveni artırır Bir araştırma, cazip ürünler satın almanın öz saygıyı artırdığını buldu

Miami Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, cazip ürünler satın almak özgüveninizi artırıyor.

Benzer şekilde, kumaş bakım markası Comfort tarafından 12.000 kişinin katıldığı bir ankete göre, kadınların yüzde 58'i bir kıyafetin kendilerini ne kadar güvende hissettirdiğine göre ne giyeceklerine karar veriyor.

Profesör Mair şöyle diyor: “İyi görünen ve iyi hissettiren bir kıyafet aldığımızda, kendimizi anında daha güvenli hissederiz. Bunun da zincirleme bir etkisi vardır ve başkalarıyla olan etkileşimlerin kalitesini artırır.

"Parlak giysiler satın alma eğiliminde olabiliriz çünkü bunu yaz ve neşe gibi olumlu özelliklerle ilişkilendiriyoruz. Bu algılanan ilişki ruh halimizi artırabilir."

Stresle savaşır

Stresle savaşır Üç kişiden ikisi kıyafet seçimlerinin kendilerini yeni şeyler denemeye teşvik ettiğini ve stresi azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor

Comfort'un aynı anketine göre bir çılgınlık rahatlamamıza yardımcı olabilir.

Üç kişiden ikisi, kıyafet seçimlerinin onları yeni şeyler denemeye ve stresi azaltmaya teşvik ettiğini söylerken, üçte birimizden fazlası giydiğimiz kıyafetler nedeniyle bir günün veya durumun daha iyi gittiğine inanıyor.

Çalışma, giysilerin zihinsel sağlık ve ruh hali üzerindeki etkisine baktı.


Daha güçlü bağışıklık sistemi

Daha güçlü bağışıklık sistemi Yılın bu zamanında dışarıda 15 dakika, gün için yeterli D vitamini sağlar - bu, mağazalara uğramak için harika bir neden

Güneş ışığı hormonu olan D vitamini, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık koşullarına karşı koruma sağlar ve soğuk algınlığı ve grip gibi daha yaygın rahatsızlıkları giderir.

NHS'ye göre, Nisan başından Eylül sonuna kadar çoğu insan ihtiyaç duyduğu tüm D vitaminini güneş ışığından alabilmelidir.

Yılın bu zamanında, dışarıda 15 dakika - özellikle gün ışığının en kuvvetli olduğu gün ortasında - gün için yeterli D vitamini sağlar.

Dükkanlara uğramak için harika bir neden.

Daha uzun yaşamanıza yardımcı olur

Daha uzun yaşamanıza yardımcı olur Bilim adamları, bir alışveriş gezisi sırasında bir arkadaşınızla öğle yemeği yemek bile hayatınızı uzatabilir diyor

Tayvan'daki bilim adamları, ister bir alışveriş gezisi sırasında bir arkadaşınızla öğle yemeği yemek ister eve yeni bir çift ayakkabı ile dönmenin heyecanı olsun, günlük bir perakende satış terapisi dozunun hayatınızı uzatabileceğini söylüyor.

Journal of Epidemiology & Community Health'de yayınlanan 2.000 kişiyle yapılan bir çalışmada, her gün mağazaları ziyaret edenlerin on yıllık bir süre içinde ölme olasılığı yüzde 27 daha düşüktü.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları