Amasra son zamanlarda özellikle uzakdoğulu ve yerli turistlerin en çok rağbet ettiği tatail yerlerimizden biridir.

Batı Karadeniz’in küçük ama şirin bir ilçesi olan Amasra, birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Ufak bir yerleşim bölgesi üzerine kurulmasıyla nedeniyle yeni gelen her medeniyet, bir önceki medeniyetin eserlerini yıkarak kendi yapılarını inşa etmiş. Cenova’nın hüküm sürdüğü yıllarda çok önemli bir liman ve ticaret merkezi haline gelen Amasra günümüzde Bartın il sınırları içerisinde yer alıyor.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

İlk olarak 1955 senesinde Amasra Belediyesi’nin ufak bir odasında faaliyet göstermeye başlayan müze, hem Amasra’nın tarihini aydınlatıyor hem de Osmanlı döneminden izler taşıyor. Amasra Müzesi,1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey’in inşa ettirdiği fakat tamamlayamadığı Bahriye Mektebi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Müze 4 farklı bölüme ayrılmış durumda. İki salonda Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerinden kalma eserler sergilenirken, diğer iki salonda da Osmanlı dönemine ait yapıtlar yer alıyor.

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

İki farklı bölümden oluşan Amasra Kalesi, Bizans döneminde inşa edilen ve günümüze kadar gelmeyi başarmış eserlerden bir tanesi. Kalenin bir parçasını oluşturan ‘Sormagir’ Boztepe’de bulunurken, diğer parçası olan ‘Zindan’ Amasra’da yer alıyor. Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından da restore edilerek kullanımına devam edilen Amasra Kalesi, konumu sebebiyle ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kalenin, kalıntılarını incelerken, Cenevizliler tarafından inşa edilen, sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen yapıyı da görebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası

Amasra ilçe merkezine 12 km mesafede bulunan İnpiri Köyü’nde bulunan Gürcüoluk Mağarası, tabiat parkı olarak kabul görüyor. Gelişimini yatay olarak tamamlayan 159 metre uzunluğundaki mağara, birbirine bağlı 36 ayrı bölümden oluşuyor. 2007 senesinde yapılan düzenlemeyle birlikte mağarada yürüyüş yolları açılmış, açılan yollar ise ışıklandırılmış. Dikitleri, org formundaki duvarları ve damla taşları ile doğanın mucizelerinden bir tanesi olarak gözleri kamaştırıyor.

Göldere Şelalesi

Göldere Şelalesi

Karaman Köyü’ne 7 km mesafede yer alan Göldere Şelalesi kelimenin tam anlamıyla kalbinizi fethedecek. Ağaçların arasında boylu boyunca uzanan engebeli bir patikayı takip ederek ulaşılan Göldere Şelalesi’nin yanı başında kamp kurabileceğiniz ve ateş yakabileceğiniz bir bölge bulunuyor. Bu alışılmadık güzelliğin içerisinde kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan olan şelale, gün batımında fotoğrafla uğraşan kişilere göz alıcı kareler sunuyor. Şelalenin buz gibi sularına girmek de serbest.

Cenova Şatosu

Cenova Şatosu

Amasra Kalesi içerisinde yer alan Cenova Şatosu’na Büyük Liman tarafında kalan basamakları kullanarak ulaşabilirsiniz. Şatonun ana kapısında, geçmişte Amasra’da hüküm sürmüş ailelerin armalarını görebilirsiniz. İnşa ediliş amacı iç kale olarak kullanılması iken, Cenovalılar tarafından şatoya dönüştürülmüş ve Cenova Şatosu olarak anılmaya başlamış. 

Direkli Kaya

Direkli Kaya

Cenevizliler döneminde inşa edildiği düşünülen Direkli Kaya, Küçük Liman’da bulunuyor. Yapının temel amacı denizi gözetlemek ve aydınlatmak. 7 metre uzunluğunda olan kuleye ek yapı,denizle bağlantısı olan bir havuzdan, kayaya oyulmuş basamaklardan ve mermer iskeleden oluşuyor. Tarihle iç içe bir tatil planlayanlar için ideal bir gezi noktası olan Direkli Kaya, Türkiye’nin en güzel gün batımını da ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Kemerdere Köprüsü

Kemerdere Köprüsü

Amasra merkeze 3 km mesafede konumlanan Cevizlik Vadisi’nde konumlanan Kemerde Köprüsü, Roma İmparatoru Cladius döneminde inşa edilmiş. Doğanın kucağında yer alan köprünün iki ayağında,zamanında Roma ve Pontus İmparatorluklarının yaptıkları savaş sırasında yedi askerin birbirleriyle mücadelesini temsil eden kabartmalar yer alıyor. 

Çakraz Plajı

Çakraz Plajı

Amasra ilçe merkezine yalnızca 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Çakraz Plajı, bu bölgenin en çok rağbet gören plajlarından biri olma özelliğini taşıyor. Yeşilin her tonuna tanıklık edebileceğiniz doğası ve turkuaz renkli sularıyla ziyaretçileri kendisine hayran bırakan Çakraz Plajı’nda kumun, denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Buna ek olarak doğa sporları, balıkçılık ve yelkencilik gibi aktiviteler de de bulunabilirsiniz. Plajın yakınlarında inzivaya çekilerek içhuzura kavuşabileceğiniz pek çok tesis yer alıyor. Karadeniz’in nefes kesen manzarasına tanıklık ederek gerçekleştireceğiniz yolculuğunuzu kara yolunun yanı sıra deniz yoluyla da yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları