Antik Kent Görmek İsteyenlere Öneri

Ülkemizin dört bir yanında bulunan antik kentler, günümüze ışık tutmakta ve ülkemizde tam yetmiş sekiz adet antik kent bulunmaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Ülkemizde gezilip görülmesi gereken başlıca antik kentler arasında Muğla Herakleia Antik Kenti, İzmir Efes Antik Kenti, Şanlıurfa Göbeklitepe, Konya Çatalhöyük ve Gaziantep Zeugma Antik Kenti yer almaktadır. Ayrıca Antalya Olympos Antik Kenti, İzmir Pergamon Antik Kenti, Çanakkale Truva Antik Kenti ve Çanakkale Assos Antik Kenti’de mutlaka tarihi dokuyu yaşamak isteyenler tarafından ziyaret edilmesi gereken Antik Kentlerdir.

Şanlıurfa Göbeklitepe

Yaklaşık on iki bin yıl öncesinin inanç merkezi olan Göbeklitepe, bir kent olmaktan daha çok bir kültürdür. Göbeklitepe, her ne kadar bir kent olmasa da kentlerin önünü açmış olmasının yanı sıra tam manası ile tarihimize ışık tutmuş olan bir arkeolojik hazinedir. Göbeklitepe, bereketli hilal olarak bilinen coğrafyanın yani Tek Tek Dağları’nın üzerinde bulunmaktadır. İnsanın avcı toplayıcı olarak yaşamını sürdürmüş olduğu dönemlere, Göbeklitepe’de yapılan kazı çalışmaları sayesinde keşifler yapılmıştır.

İzmir Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Amazon adı ile bilinmekte olan kadın savaşçılar tarafından kurulmuş bir kenttir. Efes Antik Kenti, Hz.İsa’nın yardımcılarının bulunduğu ve aynı zamanda İncil’de de adı geçmekte olan önemli antik kentlerden biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca İzmir Antik Kenti, Roma, Neoloitik ve Helenistik dönemlere göre değerlendirilmektedir.

Konya Çatalhöyük

Çatalhöyük, dünyada ateşin ilk kullanıldığı, ilk tarımın yapıldığı ve yemek kültürünün ilk defa başlamış olduğu bir merkez olarak bilinmektedir. Tarihi Neolitik döneme kadar uzanan Çatalhöyük,  UNESCO dünya mirasları listesinde de yer almaktadır. Ayrıca Çatalhöyük, köylerden kentsel yaşama geçişin önemli bir kanıtını teşkil etmektedir.

Muğla Herakleia Antik Kenti

Beşparmak Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan Herakleia Antik Kenti, Latmos Körfezi’ni çevrelemektedir ve doğal güzelliği ile tanınmaktadır. En parlak dönemini Helenistik Dönem’de yaşamış olan Antik Kent, deniz ticareti sayesinde oldukça zenginleşmeyi başarmıştır.  Herakleia, zaman içerisinde farklı aileler ile farklı hükümdarların egemenliği altına girmiş olsa da kentte yer alan kaya resimlerini, büyük yapıları, Hristiyanlığın erken dönemlerine ait freskleri ve tapınakları görmeniz gerekmektedir.

antik kent antik kent yerleri antik kentler Ucuzauc.com Uçak Bileti