Avrupa ülkelerinin vatandaşlarının kendi sınırları içerisinde güvenle seyahat etmesine olanak sağlayacak olan aşı pasaportu önümüzdeki Haziran ayından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Avrupa Birliği ( AB ) Haziran ayından önce insanların koranavirüse karşı aşı olup olmadığını doğrulamak için bir dijital seyahat sertifikası sunmayı planladığını duyurdu.

Aşı Pasaprtu Nedir ?

Aşı Pasaprtu Nedir ?

Avrupalı yetkililer, Covid-19 'a karşı aşılanmış yada test sonucu negatf çıkmış yada virüsten kısa süre önce iyileşen herkesin AB ( Avrupa Birliği ) içinde seyahat etmesine izin verecek bir "Yeşil Dijital Sertifika" planladıklarını duyurdu.

Şu an aşı olan herkes bir aşı kartı alıyor ve tıbbi kayıtlarında ayrıntıları yer alıyor. Uzmanlar mevcut aşı uygulamalarına pasaport özelliği eklenip insanların aşı olduklarını kanıtlamak için telefonlarını kullanabileceklerini belirttiler.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yeni dişital sertifikanın yani aşı pasaportlarının nasıl uygulanacağını karara bağlayacaklar. Ancak herkesin beklentisi bu uygulamanın yaz sezonundan önce başlatılması.

Kimler Aşı Pasaportu Almalıdır?

Kimler Aşı Pasaportu Almalıdır?

Tamamen kesinleşmiş olmasa da bu yaz başlangıcından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ve muhtemelen diğer bir çok ülkeye seyahat edebilmek için covid-19 aşı pasaportu almamız gerekecek.  Uzmanlara göre Aşı pasaportları matbu bir evraktan çok AB 'nin ve diğer ülkelerin kabul edeceği bir telefon uygulaması da olabilir.

Yani seyahat etmek için bu aşı pasaportu almak zorundayız gibi.

Aşı Pasaportu Almanın Avantajları Nelerdir?

Aşı Pasaportu Almanın Avantajları Nelerdir?

Aşı pasaportu son zamanlarda Avrupa ülkeleri medyalarından sıkça konuşulan bir konu. Devlet başkanları ve yetkililerin açıklamalarına bakarsak önümüzde yaz başında özellikle Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edecek herkesten mecburi istenecek bir uygulama olacak.

Peki aşı pasartları diğer bir deyişle yeşil dijital sertifika bize ne gibi avantajlar sağlayacak.

- Öncelikle güvenli seyahat edebileceğiz.

- Gidilecek ülkeler açısından da bu pasaportlar sayesinde güven duygusu oluştuğu için gidilen ülkelerdeki görmek istediğimiz heryere kısıtlama olmadan seyahat edebileceğiz.

- Her seyahatte giderken de dönerken de uçuştan hemen önce pcr testi yaptırmamız gerekiyordu. Bu pasaportlar sayesinde her defasından pcr testi yaptırmamıza gerek kalmayacak.

Avrupa Birliği Hangi Aşıları Güvenli Kabül Ediyor?

Avrupa Birliği Hangi Aşıları Güvenli Kabül Ediyor?

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Ylva Johansson, Kovid-19 virüsüne karşı alınanseyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi için uygulanacak Aşı pasaportu yada Yeşil Dijital Aşı Sertifikası'nda sadece Avrupa Birliği'nin onay verdiği aşıların geçerli kabül edileceğini söyledi.

Avrupa Birliği  ( AB )'nin onay verdiği aşılar;

- BioNTech-Pfizer

- Moderna

- AstraZeneca

- Johnson and Johnson

Türkiye, Birezilya ve bir çok ülkede kullanılan Çin menşeeli Sinovac ilaç şirketinin CoronaVac Covid-19 aşısı  Avrupa Birliği tarafından henüz onaylanmadı.

Avrupa Komisyonunun İçişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson gazetecilerin sorularını yanıtlarken aşı sertifikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği'nin turistik yada iş seyahatlerinin önünde engel oluşturan kısıtlamaları gevşetmek için "aşı sertifikası" yada "aşı pasaportu" olarak adlandırılan "Dijital Yeşil Geçiş Sertifikası" hakkında gelecek hafta yasa teklifi sunacaklarını bildirdi.

"Bu sertifika mevcut kısıtlamaların kaldırılmasını yada bazılarının azaltılmasını sağlayacak. Bu sertifika kişinin negatif sonuçlu PCR testini veya hastalık geçirmişse antikor üretip üretmediğini yada EMA ( Avrupa İlaç Ajansı ) tarafından onaylanan bir aşı olup olmadığını gösterecek. Seyahat ederken akıllı telefon sayesinde kolayca gösterilecek bu belge hastalığı bulaştırmadığınızı yada düşük bulaştırma riski taşıdığınızı göstermek için iyi bir yöntem."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları