Atatürk Evi Müzesi

1881 yılında Selanik'te Dünya'ya gelen ve yaptıklarıyla dünyayı değiştiren Ulu Önder Atatürk'ün evine gelin beraber göz atalım

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Pembe Ev

Pembe Ev

Atatürk 1881 yılında Selanik’te Aya Dimitriya mahallesininApostolu Pavlu isimli sokağındaki 75 numaralı Pembe evde gözlerini dünyayaaçmıştır.

Babası Ali Rıza Efendi 1888 yılında vefat edinceyekadar  Pembe evde yaşayan Atatürk,  daha sora kısa bir süreliğine ailesiyleberaber dayısının çiftliğinde yaşamıştır. Babasının ölümünden sonra annesiZübeyde Hanım’ın Gümrükler Müdürü Ragıp Bey ile evlenmesi sonrası yeniden Pembeeve taşınırlar. Fakat Balkan Savaşı sonrasında Atatürk ve Ailesi de İstanbul’agöç etmek zorunda kalır ve Selanik’te ki evleri de geride kalır.

1981 yılı Restorasynu

1981 yılı Restorasynu

Günümüze kadar 2 önemli büyük restorasyon geçirmiş bu evdeilk restorasyon 1981 yılında gerçekleşmiştir. İlkinde Atatürk’ün yaşadığı evieski haline getirmek amacıyla boyanmış ve Atatürk’ü kişisel eşyaları müzelerdegetirilerek sergilenmek üzere dizayn edilmiştir.

2010- 2013 Yılı Restorasyon Sonrası Pembe Ev

2010- 2013 Yılı Restorasyon Sonrası Pembe Ev

2010-2013 yılları arasında yeniden restore edilen ve dahaçağdaş ve modern bir müze haline getirilen Atatürk Evi Müzesi’nde yer alanAtatürk’ün eşyaları da diğer müzelere gönderlmiştir. Duvarlarda Atatürk’ünvideolarının oynatıldığı ve fotoğrafların sergilendiği, kişlisel eşyalarındanbir kısmının bulunduğu bu müze Selanik’te tek Türk Toprağı olarak Yunan hükümetitarafından Cumhuriyetin 10. Yılında Türklere armağan edilmiştir.

Selanik Atatürk Evi Müzesi

Selanik Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi İç Dizayn

Atatürk Evi Müzesi İç Dizayn

Pembe Ev'den Görüntüler

Pembe Ev'den Görüntüler

Pembe Evde Zübeyde Hanım

Pembe Evde Zübeyde Hanım

ataürk evi selanik selanik atatürk evi müzesi selanik atatürk evi müzesi içi Ucuzauc.com Uçak Bileti