Balkanlar, ülkemize yakın olması ve vize konusunda kolaylık sağlamasının yanı sıra belirli bir süreye kadar da vizesiz seyahat edebilme imkânı sunması nedeniyle de son yıllarda en çok seyahat edilen bölgelerden birisidir.

İŞTE EN GÜZEL BALKAN ŞEHİRLERİ...

Priznen ( Kosova ),  Ohrid ( Makedonya ) ve Zagreb ( Hırvatistan ). Balkan coğrafyasının adeta özeti olan bu güzel şehirlere ziyaretiniz sırasında size hiç yabancılık hissetmeyecek ve hemen kaynaşacaksınız.

Prizren, Kosova

Prizren, Kosova

Uzun süre koruyabildiği tarihi güzellikleriyle ilgi odağı olmaya devam ediyor.  Kentteki hemen hemen her mekanda başta Osmanlı olmak üzere bir çok ulusun izlerini görebilirsiniz. Namazgah, şehrin simgelerinden biri olmuştur. Osmanlı’nın 1455yılında fethettiği şehirde yaptığı ilk cami özelliğini taşımaktadır.  Bistriça nehri üzerinde yerini alan tarihi Taşköprü şehri iki ayrı parçaya ayırıyor. Sinan Paşa camisi taş köprünün hemen karşısında yerini alır ve görmek isteyebileceğiniz yerlerdendir. Cami arkasında yer alan alışveriş yapmanıza olanak sağlayan Gazi Mehmet Paşa hanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 600 metre yükseklikte olan Prizren Kalesini ziyaret edebilirsiniz. Kaleye çıkarken geçmişi 1300’lü yıllara dayanan Sırp Ortodoks Kilisesine uğrayabilirsiniz.

Ohrid, Makedonya

Ohrid, Makedonya

Cennetten yeryüzüne düşen damla Ohrid, Makedonya’nın güneyinde yer alan Antik Liknidos şehrinin bulunduğu yerde kurulmuştur. Adını eski kentin bulunduğu sarp tepeden almıştır. 1395 yılında Osmanlı’ya dâhil edilmesinin ardından, birçok Osmanlı yapısı görülmektedir. 10 cami ve 1 tekke Osmanlı döneminden kalan yapılardır. Birçok evde Osmanlı izleri yer almaktadır. İlk Makedon kurucusu, yılda kaç gün varsa o kadar kilise kurmak istemiş ve günümüze sadece 40 adet kilise ulaşmıştır. Çar Samoil kalesiniz ziyaret ederken, tepede yer alan kaleden şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Zagreb, Hırvatistan

Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagrep,  kalabalık nüfusu olmasına rağmen sakin bir şehirdir.  Zagreb tarihi ve turistik açıdan Avrupa’nın önemli şehirleri arasına girmeyi başarmış. Trg Bana Jelecica, Aziz Stephan Katedrali, St. Mark Kilisesi ve St. Catherine Klisesi görmek isteyeceğiniz yerler arasında yerini alıyor. Şehri panaromik izlemek isterseniz Ortaçağı simgeleyen Lotrseak kulesini tercih edebilirsiniz. Çiçek ve meyve tezgâhları ilginizi çekiyorsa, şehrin en renkli noktalarından olan Dolac Pazarını gezebilirsiniz. Gece hayatı renkli geçen Zagreb, bir çok gece kulübü, restoran, bar ve eğlence merkezi sunuyor. Ayrıca Dans, kahve ve çikolata festivalleri yanı sıra Jazz ve Blues festivalleri de görülmeye değer. ( BKZ: Modatatil )

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları