Barselona, İspanya’nın en büyük ve en turistik şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bunun yanı sıra 1992 yılında yapılan Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak adını bilen bilmeyen herkese duyurdu.

 Mimarisi, kendine has kültürdokularını diğer kültürler ile harmanlama şekliyle, özellikle turistlerin ilgisini üzerine çeken bu yere gitmek isterseniz nereleri görmek gerekli gelin hep birlikte inceleyelim.


Kaynak : https://www.modatatil.com/ sitesinden uyarlanmıştır.

Camp Nou & Barcelona FC Müzesi

Camp Nou & Barcelona FC Müzesi

Barselona deyince tabi ki akıllara hemen futbol geliyor. O nedenle gezimize futbolun kalbi olan stadyum ve müzesinden başlıyoruz. Burası 55.000 metrekarelik ve yaklaşık 99 bin kişilik, görkemli maçlara ev sahipliği yapan ve Barselona halkının asla vazgeçemeyeceği yerlerden biri. Müze yapılan tarafı da ayrı bir güzellik. Görsel ve işitsel gösteriler eşliğinde 100 yıldan fazla olan futbol geçmişini ziyaretçilerine sunuyor. Dali, Miro, Taples ve Subirach gibi sanatçıların bağışladığı eserler ve Barselona’nın kazandığı kupalar sergileniyor.

Picasso Müzesi

Picasso Müzesi

İspanya’nın önemli sanatçılarından olan Picasso hayatta iken açılan bu müze, yaşadığı dönemde açılan müzeler arasında ilk olma özelliği taşıyor. 1963 yılında açılan müzede 3500’den fazla eser sergileniyor ve dünya üzerinde Picasso’nun en fazla eserini sadece burada görebilirsiniz. Sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor ve zamanında Picasso’nun bir süre içinde yaşadığı mevkiinin yakınında bulunuyor.

Poble Espanyol

Poble Espanyol

Burası bir köy ama öylebildiğimiz köylerden değil. İnsanı kendine hayran edecek kadar şahane olan bir açık hava müzesi. 1929 yılında planlanıp hazırlanan köy, sanki manzara tablolarında nfırlamış gibi adeta. 42.000 metre karelik alana yayılan köyde 116 adet gösterişliyapı bulunuyor ve hepsi de İspanyol tarihini daha net tanıtma amacı ile tasarlanmış. Giriş ücretini ödeyip burada saatlerce gezebilirsiniz. O dönemlerde yaşıyormuş hissini üzerinizden uzun bir süre atamayacağınızın garantisini veriyoruz.

Montjuic

Montjuic

‘’Nereye gidersem gideyim doğa aşkım başka’’ diyenlerin yeri Montjuic. İçerisinde tarihin pek çok anına şahit olan bir kale ve olimpiyat köyünü de barındıran alan, adeta doğa ve tarihin eşsiz uyumunu gözler önüne seriyor. Ayrıca bu alanda bulunan diğer görülmesi gereken yerler arasında Barselona Arboretumu, Katalonya Arkeoloji Müzesi, Laribal Parkıve Mossen Costa Kaktüs Bahçesi’de yer alıyor. Tam anlamı ile saklı bir cennet olan bu yeri gezerken büyük keyif alacaksınız. 

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası

Barselona’nın ünlü yapıtlarının çoğuna imza atan ve adının bu kadar duyulmasında öncülük eden ünlü mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan bu bazilika yapımı hala tamamlanmamış olsa da her yıl yüz binlerce ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Gösterişli yapısı ile dışardan görenleri kendine hayran bırakan bu görkemli yapının içerisinde Büyük Çile Kapısı, Mezar Odası, İsa’nın Doğum Cephesi, Sarmal Merdivenler ve Çan Kulelerini doya doya gezebilir, anılarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Museu Nacional D’art De Catalunya (MNAC)

Museu Nacional D’art De Catalunya (MNAC)

1929 yılından önce açılan bu yer, ulusal bir sanat müzesi esasında. Barselona’da görebileceğiniz en görkemli yapıya sahip aynı zamanda. İspanya’nın farklı bölgelerinden büyük bir özen ve titizlik ile buraya getirtilen birbirinden zengin sanat eserlerine yakından bakma fırsatı bulabilirsiniz. Müzede gotik, Rönesans ve barok döneme ait pek çok eser de mevcut. Aynı zamanda içerisinde bir kütüphane ve şehir manzaralı restoranı da bulunuyor. 

Casa Mila (La Pedrera)

Casa Mila (La Pedrera)

Yine unutulmaz mimar Gaudi’nin imzasını taşıyan Casa Mila binası, 1906-1912 yılları arasında İspanya’nın ünlü bir iş adamı olan Pere Mila için tasarlanmış. Ancak bina tamamlanır tamamlanmaz halk tarafından büyük eleştirilere maruz kalmış çünkü bu bina bilindik binalardan çok daha farklı. Binaya üzerinde yosunları olan dalgalı bir deniz görüntüsü verilmiş ve şu anda bu binanın içinde bu ünlü mimarın çizimleri, kendi yaptığı maketler ve fotoğrafları görme şansınız da var.

La Barceloneta

La Barceloneta

19. yüzyılda inşa edilen, aynı zamanda Barselona’nın denizle bağlantılı yerlerinden biri olan bu alanda binlerce küçük kafe ve restoran bulunuyor. Geliri daha düşük olan halkın yaşadığı bu kesimde denizde yüzmek isteyen veya sahilde balık yemek isteyenler ağırlanabiliyor. Sahil boyunca yürüyüş yapıp deniz havasının tadını çıkartabileceğiniz bu şirin yeri de görmeniz de fayda var.

=> Barselona Turları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları